Virke Reisepuls: Koronasituasjonen styrer nordmenns ferieplaner for 2022

-Høsten 2021 bar preg av en svak optimisme rundt nordmenns utenlandsreiser, men som en konsekvens av restriksjoner og tiltak knyttet til omikronviruset har optimismen snudd, sier kommunikasjonssjef i hovedorganisasjonen Virke, Maria Østerhus Lobo.
I Virke Reisepuls svarer 8 av 10 at smittesituasjonen på destinasjonen er viktig for om de reiser. 7 av 10 melder at smittesituasjonen i Norge er styrende for hvor de drar på ferie. I undersøkelsen kommer det også frem at det er flere faktorer som spiller inn når folk vurderer å bestille utenlandstur.
- Gode avbestillingsmuligheter er viktig for oss når vi bestiller reiser. Vi opplever fortsatt situasjonen i dag og frem i tid som såpass usikker at vi vil ha avbestillingsforsikringen i bakhånd, sier Lobo.
-Videre er lav smitte i destinasjonslandet og at de selv har tatt vaksine er med på å øke sannsynligheten for å bestille reiser til utlandet i år, fortsetter Lobo.
Karantene i destinasjonslandet og i Norge ved hjemkomst er det flest mener vil redusere sannsynligheten for å bestille utenlandsreiser.
Forbrukerne vil bruke mer penger
I Reisepuls kommer det frem at folk planlegger å bruke mer penger på ferier i år enn i fjor. Hver husholdning planlegger å bruke i gjennomsnitt 40 150 kroner på ferie i 2022, mot 35 350 kroner i 2021. Samtidig er det mindre enn det husholdningene brukte på ferie før pandemien.
Større konkursfrykt
Virkes medlemsundersøkelse for desember viser at 35 prosent av virksomhetene innen reiseliv, mener det er reell risiko for at virksomheten går konkurs som følge av pandemien. Nesten like stor andel (34 prosent) av virksomhetene oppgir at de i stor eller svært stor grad har utfordringer med likviditeten.
- I høst så reiselivsnæringen på 2022 med håp. Nå er situasjonen en helt annen. Reiselivsbransjen merker konsekvensene av tiltak og restriksjoner umiddelbart og mange sliter med å holde hodet over vann nå, sier Lobo.
I Virkes medlemsundersøkelse for desember 2021 fremgår det at medlemmene innen reiselivsbransjen opererer på i gjennomsnitt 48 prosent av kapasiteten sammenlignet med før pandemien.
SSB meldte om en svak økning i antall utenlandsreiser i tredje kvartal 2021 sammenlignet med samme tid i fjor. Dette var før nye restriksjoner i desember.
- Vi ser at nordmenn ønsker å reise og oppleve utlandet, men at pandemien gjør det vanskelig. Når smittetallene er lavere vil nok flere bestille reiser til populære feriedestinasjoner som Hellas og Spania igjen, sier Lobo.
Fakta om undersøkelsene:
Virke Reisepuls 2021: Befolkningsrepresentativ undersøkelse gjennomført av Opinion på vegne av Virke
Totalt har 1561 respondenter deltatt i undersøkelsen som er gjennomført 26.11-14.12.21
Virkes medlemsundersøkelse for desember ble gjennomført 13.12-15.12 blant medlemmer av Virke, blant annet virksomheter innen reiselivsbransjen.
Nøkkelord
Kontakter
Ida Wullum-Lindbergkommunikasjonsrådgiver
Tel:980 46 671ida.wullum-lindberg@virke.noBilder

Dokumenter
Om Virke
Virke er hovedorganisasjonen for arbeidsgivere i handels- og tjenestenæringen. Det er næringer som står for halvparten av verdiskapingen i Norge. Vi kjemper for våre 24 000 medlemsvirksomheter slik at de er rustet for morgendagen, fordi deres utfordringer er våre utfordringer.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Enighet mellom Virke og Norsk Journalistlag5.6.2025 12:31:43 CEST | Pressemelding
Virke og Norsk Journalistlag (NJ) har etter over tolv timer på overtid, kommet til enighet hos Riksmekleren om en ny tariffavtale på området for TV-underholdning.
En av fire bedrifter skal ansette sommervikarer4.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
I en fersk medlemsundersøkelse fra Virke oppgir 25 prosent av virksomhetene at de planlegger å ansette sommervikarer i 2025.
Norsk film vant Grand Prix i Cannes24.5.2025 19:41:18 CEST | Pressemelding
Den norske filmen «Affeksjonsverdi» vant lørdag kveld Grand Prix under Filmfestivalen i Cannes, en av de mest høythengende og prestisjefylte prisene en film kan oppnå.
Reisepuls: Slik vil nordmenn få mest ut av sommerferien: – Tar disse grepene20.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
7 av 10 nordmenn planlegger å ha sommerferie, og det er mange som vil tilbringe den i Norge.
Revidert nasjonalbudsjett: Viderefører urettferdig konkurranse15.5.2025 11:04:04 CEST | Pressemelding
Regjeringen presenterte i dag sitt forslag til revidert nasjonalbudsjett. – En tapt anledning til å sikre like vilkår mellom norske og utenlandske virksomheter, sier Bernt Apeland i Hovedorganisasjonen Virke.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom