Kjønn har betydning for oss alle
2.12.2021 12:00:00 CET | UiT Norges arktiske universitet | Pressemelding

Senter for kvinne- og kjønnsforskning ved UiT fyller 25 år og feirer med en serie kortfilmer som viser hvorfor kjønnsperspektivet er viktig, på nesten alle samfunnsområder.
I dag slipper vi tre av videoene på uit.no/kortomkjonn, og fram til kvinnedagen 8. mars 2022 publiserer vi én video i uka.
Varierte tema: Fra idrett, til digitalisering og eldreomsorg
I de 17 filmene deler UiT-forskere funn og refleksjoner om en rekke ulike tema. Du får for eksempel svar på
- hvilket kjønn digitale duppeditter har
- når du skal bruke hin eller hen
- om du bør trene hurtighet eller styrke for å prestere bedre på banen
Innen helse får du vite hvordan kvinner kan ta vare på hjertet sitt og hvorfor pårørende ikke er løsningen på framtidens eldreomsorg. Du får høre hvordan vi kan jobbe med kjønn i utdanning og integrering, og om kjønnsforskning på vold, fiskeri og hekser.
Kjønn handler om mer enn det folk tror
Hege Kristin Andreassen, leder ved Senter for kvinne- og kjønnsforskning, mener at jubileumsåret er en utmerket anledning til å vise fram betydningen av kjønnsforskning:
– Videoene viser at kjønn handler om hverdagen din og samfunnet du lever i, sier hun.
Senterlederen er særlig fornøyd med at filmene gjenspeiler mangfoldet av kjønnsforskning som foregår ved UiT.
– Vi ønsker å vise at kjønn handler om flere aspekter enn det folk tror.
Hun trekker fram teknologi og polarhistorie som eksempler på områder vi vanligvis ikke forbinder med kjønn. Men filmene viser at kjønnsperspektivet er relevant der også.
Bærekraftige løsninger ivaretar kjønnsperspektivet
Andreassen er opptatt av at vi som lever i et demokrati hvor fri forskning er mulig, har et spesielt ansvar for å sette mangfold, likestilling og kjønn på dagsorden.
Hun mener at kjønn er sentralt for å løse de store samfunnsutfordringene innen energi og miljø, helse, utdanning og global rettferdighet, og understreker:
– Hvis kjønn glipper i arbeidet, så oppnår vi ikke bærekraftige løsninger.
UiT på topp: 40 prosent av professorene er kvinner
I en av filmene får du høre at 40 prosent av professorene og lederne ved UiT er kvinner. Dette plasserer oss i verdenstoppen innen likestilling, og det er et resultat Senter for kvinne- og kjønnsforskning ønsker å feire.
Samtidig er tallene også en motivator for å fortsette det viktige arbeidet med forskning på tema som rettferdighet, ulikhet og makt.
Følg med på uit.no/kortomkjonn for en ny video hver uke fram til kvinnedagen 8. mars 2022.
Nøkkelord
Kontakter
Elisabet AaraasSenior kommunikasjonsrådgiverUiT Norges arktiske universitet
Tel:77 64 56 59Tel:97 11 94 55elisabet.aaraas@uit.noHege Kristin AndreassenLeder for Senter for kvinne- og kjønnsforskning UiT
Tel:77645313Tel:97 61 35 14hege.k.andreassen@uit.noBilder



Lenker
Om UiT Norges arktiske universitet
Følg pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UiT Norges arktiske universitet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
48 millioner til forskning på miljøutfordringer22.9.2026 15:54:10 CEST | Pressemelding
Fire unge UiT-forskere får hver 12 millioner kroner fra Tromsø forskningsstiftelse. De kartlegger hvordan klimaendringer og forurensing påvirker livsgrunnlaget til samfunn og økosystemer.
Viljar Hanssen er rektors nye rådgiver22.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Viljar Hanssen blir ny strategisk rådgiver for rektor på UiT Norges arktiske universitet. – En unik kapasitet, sier rektor.
Nytt notat: ti anbefalinger for å bedre totalforsvaret21.9.2026 08:33:23 CEST | Pressemelding
Norges sikkerhet avhenger av fungerende hverdagsliv. Havnæringene og kystsamfunnene spiller en viktig rolle for blant annet mat, energi, transport og forsyningssikkerhet. Et nytt notat fra Senter for hav og Arktis kommer med ti anbefalinger for å styrke kapasitet, infrastruktur og beredskap.
Arthur vant Forsker Grand Prix med virus-forskning17.9.2026 22:30:30 CEST | Pressemelding
Arthur Kruse Sørensen vant regionfinalen i Forsker Grand Prix med forskningsformidling om å bekjempe antibiotikaresistens - med virus. Han og Arefeh Lotfi, som kom på andre plass, skal til Oslo for nasjonal finale 24. september.
Dette skjer på UIT under forskningsdagene 202610.9.2026 13:55:33 CEST | Pressemelding
Natursti, forskerpub og åpen dag på Nordnorsk vitensenter… Se hvilke spennende ting du kan være med på under årets Forskningsdager ved UiT.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
