Revidert bonusordning vil få flere til å bli i Forsvaret, men det koster
Den nye rapporten Vil du fortsette i jobben for en million kroner? - bruk av reensjonsbonus i Forsvaret er den andre rapporten fra en studie hvor FFI-forskere har sett på retensjonsbonusen som Forsvaret har benyttet siden 2004.
Noen stillinger i Forsvaret har strenge krav til helse, psyke og fysikk. Kompetanse som i stor grad henger sammen med alder. Personell som ansettes i slike stillinger får en såkalt T35-kontrakt, som varer til fylte 35 år.
Bonusordningen skal sikre kompensasjon til de som må slutte ved fylte 35 og samtidig virke som et insentiv for å stå ut kontraktsperioden. Til tross for bonusordningen har sluttraten blant T35-personell vært så høy at ordningen i 2020 ble revidert.
Nå har FFI-forskere sett nærmere på den reviderte bonusordningen, og de mener det er all grunn til å tro at den reviderte ordningen vil ha ønsket effekt.
Men ingen ordning er feilfri. Hvis bonusordningen fungerer etter intensjonen vil den kunne doble Forsvarets totale kostnader til bonus.
– Kort fortalt vil den nye ordningen koste mye mer, særlig på grunn av utbetalinger til personell som ville blitt værende uansett, men som nå får høyere utbetalinger.
Nøkkelord
Kontakter
Ved spørsmål, kontakt kommunikasjonsenheten.
Vakttelefon kontortid: 63 80 71 30
Vakttelefon utenom kontortid: 993 87 130
Grethe SkaugvollLeder for redaksjon og visuell kommunikasjon
63 80 72 55 / 957 64 617
Torbjørn Hansonforsker og rapportforfatterFFI
Tel:63 80 77 18torbjorn.hanson@ffi.noLenker
Om Forsvarets forskningsinstitutt (FFI)
FFI driver anvendt forskning og utvikling for at Norge skal ha et effektivt og relevant forsvar, et sikkert samfunn og en konkurransedyktig forsvarsindustri.
Vi gjør kunnskap og ideer til et effektivt forsvar.
Følg pressemeldinger fra Forsvarets forskningsinstitutt (FFI)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forsvarets forskningsinstitutt (FFI) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forsvarets forskningsinstitutt (FFI)
Forsvarsanalysen 202514.2.2025 15:36:52 CET | Presseinvitasjon
FFI overrekker årets forsvarsanalyse til forsvarssjef Eirik Kristoffersen tirsdag 18. februar. I 2025 preges utviklingen av Forsvaret av et dystert bakteppe. Samtidig er Forsvarets nye langtidsplan historisk, både i økning og enighet.
SIX Robotics skal industrialisere norsk dronesvermteknologi13.2.2025 12:07:10 CET | Pressemelding
De siste årene har FFI utviklet en dronesverm med kunstig intelligens der overvåkingsdroner og angrepsdroner samarbeider. FFI inngikk i fjor en lisensavtale og en samarbeidsavtale med det norske teknologiselskapet SIX Robotics med tanke på å industrialisere teknologien.
Hva kan Forsvaret lære av krigen i Ukraina?20.9.2024 15:39:17 CEST | Presseinvitasjon
I høst vil Russlands krig mot Ukraina ha vart i 1000 dager. Hvilke slutninger kan vi gjøre om strategi, operasjoner, materiell, ledelseog logistikk i moderne kriger, basert på erfaringene fra Ukraina? Det er tema for FFI-frokost 24. september.
FFI-frokost: Forsvarets materiellinvesteringer - når vi målene?7.5.2024 11:48:46 CEST | Presseinvitasjon
Onsdag 8. mai inviterer vi til FFI-frokost i Deichman Bjørvika - og digitalt - for å snakke om materiellinvesteringer. Forsvarssektorens evne til å løse morgendagens oppgaver avhenger av dagens evne til å investere i de rette prosjektene og at prosjektene gjennomføres på en effektiv måte.
FFI-frokost: Forsvarets digitale grunnmur11.3.2024 06:00:00 CET | Presseinvitasjon
Tirsdag 12. mars inviterer Forsvarets forskningsinstitutt til frokostmøte om Forsvarets digitale grunnmur. Delta fysisk i Deichmansalen eller følg arrangementet digitalt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom