Båtpromille: 3 av 5 uenig med politikerne

Det sier fagsjef for båt i Frende Forsikring, Edmond Wold Gaulen. En ny undersøkelse Norstat har utført for forsikringsselskapet Frende viser at 57 prosent av oss synes promillegrensen til sjøs burde vært lavere.
- I fjor svarte 58 prosent det samme i undersøkelsen vår, så her har ikke holdningene endret seg, sier Wold Gaulen. Det har heller ikke regelverket. Dagens promillegrense i båt er fortsatt 0,8, mot 0,2 i bil.
På kollisjonskurs med folket
32 prosent av de 1000 spurte i Frendeundersøkelsen synes dagens promillegrense i båt er riktig. Bare syv prosent kunne tenke seg å heve grensen.
- Når bare 3 av 10 vil holde på dagens grense er det tydelig at folket er på kollisjonskurs med regelverket. Det er sjelden vi ser at folket vil ha strengere regler enn myndighetene, slik som dette. Kanskje spesielt etter et år hvor myndighetene har lagt sterke restriksjoner på oss, sier Wold Gaulen.
Lavere respekt for alkohol
Redningsselskapet vil ikke ta stilling til hva promillegrensen bør være, men har klare meninger om alkohol og båtliv.
- Hva promillegrensen skal være overlater vi til politikerne å bestemme, men det er interessant at flertallet av de spurte fortsatt mener grensen burde vært lavere. Denne sommeren har igjen gitt oss altfor mange eksempler på at respekten for alkohol ser ut til å være langt lavere på sjø enn på vei, sier informasjonssjef i Redningsselskapet, Frode Pedersen.
- Vær edru bak rattet
- Utfordringene med å føre båt på en stadig mer trafikkert sjø, og hvor farten har økt de siste årene, krever full konsentrasjon. Hvis du er påvirket av alkohol kan denne oppmerksomheten reduseres betraktelig, sier Pedersen.
- Vi sier klart og tydelig at alle som fører båt skal være edru. Klar i hodet, klar for sjøen, sier han.
- Vi forventer mange båter på sjøen i sommer og det krever mer av førerne. Vi frykter også flere ulykker som en konsekvens, sier fagsjef Wold Gaulen.
Klar til å hjelpe
Frode Pedersen forteller at Redningsselskapet sine 90 redningsfartøyer, fordelt på 52 stasjoner, er klare til å hjelpe både ferske og erfarne båtfolk fra strategiske plasseringer langs den lange kystlinjen vår.
- Husk redningsvest, husk at det er flere på sjøen enn i fjor og vær forsiktig med alkoholinntaket når du skal kjøre. Hvis du gjør det ligger alt til rette for en deilig norgesferie i båten, sier Wold Gaulen i Frende Forsikring.
Store variasjoner over landet
- I Nord-Norge mener 26 prosent at promillen i båt skulle vært 0.I Oslo er kun 11 prosent klar for nullpromille.
- I Midt-Norge og Østlandet er det flest som vil ha lik promillegrense på båt som for bil. 37 prosent mener grensen for båt skulle vært 0,2.
- 4 av 10 Oslo-borgere mener grensen er passelig i dag. Ingen andre steder er så mange enige i at 0,8 er riktig promillegrense.
Kilde: Frendeundersøkelsen / Norstat 2021
Nøkkelord
Kontakter
Marius Solberg Anfinsenrådgiver og pressekontakt
Tel:+47 959 31 440msa@frende.nowww.frende.no/aktuelt/Bilder

Om Frende Forsikring
Frende Forsikring har noen av Norges mest fornøyde forsikringskunder. Vi bryr oss litt ekstra om deg, ditt og dine!
Helnorske Frende eies av solide sparebanker og brannkasser og har rådgivere landet rundt. Vi har over 330 ansatte ved hovedkontoret i Bergen, og rundt 250.000 privat- og bedriftskunder med forsikringsløsninger innen skadeforsikring og livsforsikring.
Følg pressemeldinger fra Frende Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Frende Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Frende Forsikring
Unge vet ikke hvor farlig dette kan være24.4.2025 07:55:00 CEST | Aktuelt
Nå blir flere hundre tusen elsparkesykler hentet fram til en ny sesong. En helt fersk undersøkelse viser at mange ikke vet hvordan de lades trygt. - Da vet de ikke hvor galt det kan gå.
Sesongstart på sjøen: Mange får skadesjokk22.4.2025 07:57:00 CEST | Aktuelt
For mange båteiere markerte den sene påska sesongstart på sjøen. - Men mange har ikke sett til båten siden i fjor. Det kan straffe seg.
Skadeskred: 1 av 5 brukte reiseforsikringen sin i fjor15.4.2025 07:57:00 CEST | Aktuelt
I fjor meldte nordmenn inn reiseskader for mer enn 3 milliarder kroner. Det er ny rekord.
Én ulykke i minuttet: Slik krasjer vi på påskeferie14.4.2025 07:55:00 CEST | Aktuelt
De fleste reiser på påskeferie mellom fredagen i palmehelgen og onsdag i påskeuka. I fjor krasjet norske personbiler for mer enn 230 millioner kroner disse seks dagene.
Påskeutfarten: I morgen krasjer vi for 50 millioner10.4.2025 07:52:00 CEST | Aktuelt
Mange reiser på påskeferie allerede fredag i palmehelga. Det gjør dagen til en dyr bulkedag. - Jeg frykter at fredagen kan koste 50 millioner kroner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom