Unio

Brudd i lønnsforhandlingene med Spekter

Del
Det ble i dag brudd i forhandlingene mellom Unio og Spekter om lønnsoppgjøret i helseforetak og sykehus med driftsavtale. - Vi kom dessverre ikke noen vei i forhandlingene med Spekter, sier forhandlingsleder Lill Sverresdatter Larsen i Unio Spekter.
Forhandlingsleder Lill Sverresdatter Larsen i Unio Spekter og Spekter-direktør Anne-Kari Bratten ble ikke enige, og oppgjøret i Spekter går nå til mekling. Foto: Tore Bollingmo/NSF
Forhandlingsleder Lill Sverresdatter Larsen i Unio Spekter og Spekter-direktør Anne-Kari Bratten ble ikke enige, og oppgjøret i Spekter går nå til mekling. Foto: Tore Bollingmo/NSF

- Tilbudet vi fikk imøtekom ikke de utfordringene som er ute i foretakene. Det er et feil signal og lav anerkjennelse av våre medlemmer og deres innsats og betydning. Tilbudet reflekterte heller ikke det samfunnsansvaret Spekter og helseforetakene har for befolkningens tilgang til livsnødvendig kompetanse, sier hun og legger til:

- Vi fikk i realiteten et tilbud langt under de ambisjonene vi har. Det eneste vi egentlig ville fått utover frontfaget med dette tilbudet, er applaus. Noe som selvsagt er totalt uakseptabelt, avslutter Lill Sverresdatter Larsen i Unio Spekter.

Nøkkelord

Kontakter

Tore Bollingmo 928 40 177

Bilder

Forhandlingsleder Lill Sverresdatter Larsen i Unio Spekter og Spekter-direktør Anne-Kari Bratten ble ikke enige, og oppgjøret i Spekter går nå til mekling. Foto: Tore Bollingmo/NSF
Forhandlingsleder Lill Sverresdatter Larsen i Unio Spekter og Spekter-direktør Anne-Kari Bratten ble ikke enige, og oppgjøret i Spekter går nå til mekling. Foto: Tore Bollingmo/NSF
Last ned bilde

Om Unio

Unio
Unio
Stortingsgata 2
0158 Oslo

22 70 88 50http://www.unio.no

400 000 medlemmer sikrer kvalitet i offentlige tjenester, trygghet og tillit i samfunnet. 

Over 400 000 medlemmer sikrer kvalitet i offentlige tjenester, forskning i verdensklasse og trygghet og tillit i samfunnet.

Norges største hovedorganisasjon for deg med høyere utdanning.

Vi arbeider for høyere verdsetting og anerkjennelse av kunnskap, forskning, kompetanse og ansvar.

Unio er partipolitisk uavhengig. Unio vil være hovedorganisasjonen som best ivaretar universitets- og høgskoleutdannedes interesser. 

En del av økningen i antall medlemmer kan være et resultat av at arbeidslivet, og særlig offentlig sektor, har hatt et økende behov for ansatte med høyere utdanning, og at organisasjonsgraden i offentlig sektor er høy.

Samtidig kan medlemsøkningen tyde på at flere ser verdien av en hovedorganisasjon som kjemper for høyere anerkjennelse og større verdsetting av høyere utdanning. 

Steffen Handal er Unios leder.

Vi har 14 forbund med medlemmer som er på jobb for Norge hver dag.

https://www.unio.no/forbund/ 

Følg pressemeldinger fra Unio

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Unio på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Unio

Unio: Frykter at kommunekommisjonen reduseres til en ren kutt-kommisjon15.5.2025 14:05:58 CEST | Pressemelding

Regjeringen legger opp til en økning av kommunenes frie inntekter på mellom 1,3 og 2 milliarder kroner i 2026. – Det er helt nødvendig for å opprettholde et forsvarlig helse- og utdanningstilbud til befolkningen også i en urolig tid med trange kommunebudsjetter, sier Unio-leder Steffen Handal. Mer urovekkende er det at regjeringen ser ut til å redusere den nylig nedsatte Kommunekommisjonen til en ren kutt-kommisjon.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye