Færre omkomne i trafikken

I april måned mistet fire personer livet på veiene – to i Innlandet, én i Viken og én i Rogaland. Det viser foreløpige tall fra Statens vegvesen.
Markant nedgang
— Tolv færre omkomne er en markant nedgang. Aldri har vi opplevd et år med lavere dødstall ved utgangen av april, sier Guro Ranes, leder for trafikksikkerhet i Statens vegvesen.
Utviklingen er imidlertid ikke den samme for hardt skadde.
— Selv om dødstallene har gått ned, har vi dessverre ikke sett den samme positive utviklingen for antallet hardt skadde i trafikken. Her ligger vi etter i forhold til ambisjonen vi har satt oss.
Viken og Troms og Finnmark hardest rammet
Viken og Troms og Finnmark er hardest rammet så langt, med fire omkomne i begge fylker. I Oslo, Agder og Nordland har det ikke vært dødsulykker.
Innlandet har hatt tre dødsulykker, i Vestfold og Telemark og Trøndelag har det vært to, mens vestlandsfylkene Møre og Romsdal, Rogaland og Vestland har hatt én dødsulykke hver.
Korona og hardt skadde
Det er mindre trafikk på veiene nå enn før pandemien, men det er fortsatt usikkert hvordan lavere trafikktall påvirker ulykkesstatistikken.
— Vi vet foreløpig ikke nok om sammenhengen mellom lavere trafikktall og ulykkene på veiene i koronaåret. Ser man utelukkende på drepte, virker sammenhengen åpenbar, men vi ser ikke den samme positive utviklingen på antallet hardt skadde. Derfor er det for tidlig å konkludere, fastslår Ranes.
— Det koster samfunnet mye at mennesker, på kort eller lang sikt, blir utelukket fra produktivt liv. Og de personlige konsekvensene er enorme. Derfor er det gode samarbeidet med andre etater og organisasjoner i arbeidet for nullvisjonen for drepte og hardt skadde i trafikken så viktig. Det er sammen, trafikantene inkludert, at vi kan oppnå fortsatt nedgang i de alvorlige trafikkulykkene.
Kontakter
Benedicte PetersenKommunikasjonsrådgiver Statens vegvesen Transport og samfunn
Tel:+4795147131benpet@vegvesen.noGuro RanesAvdelingsdirektørStatens vegvesen Transport og samfunn
Tel:918 59 219guro.ranes@vegvesen.noBilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Redusert framkommelighet i Fløyfjelltunnelen fram til 16. mai2.5.2025 10:54:15 CEST | Pressemelding
E39 Fløyfjelltunnelen i Bergen vil ha redusert framkommelighet fra mandag kveld og hver natt fram til 16. mai.
Nye gatelys og nytt rekkverk i Etne2.5.2025 08:39:08 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen skal montere nye gatelys og nytt rekkverk på E134 i Etne.
7 omkom på veiene i april – 3 kjørte MC1.5.2025 06:30:00 CEST | Pressemelding
I april døde syv personer i trafikkulykker. Tre av disse kjørte MC. Så langt i år er 23 personer omkommet i trafikken. Det er fem færre enn på samme tid i fjor. Dette viser Statens vegvesens foreløpige ulykkestall.
Vegarbeid på rv. 658 frå Gjøsund til Ålesund lufthamn Vigra30.4.2025 19:12:48 CEST | Pressemelding
Frå måndag 5. mai til slutten av juli skal det gjerast vegarbeid på strekninga rv. 658 frå Gjøsund til Vigra flyplass i Giske kommune.
Veitransporten blir utslippsfri om 15 år30.4.2025 10:03:43 CEST | Pressemelding
Klimagassutslippene fra veitransporten ble redusert med ni prosent fra 2023 til 2024 til 7,25 millioner tonn CO2.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom