Tor Erik Engebretsen blir direktør for Dagligvaretilsynet
- Dagligvaretilsynet får en leder med solid kjennskap til dagligvarebransjen, lang erfaring fra tilsynsvirksomhet og som leder. Dette er kompetanse som blir viktig for oppbygningen og driften av Dagligvaretilsynet, sier næringsminister Iselin Nybø.
Tor Erik Engebretsen (62) startet i analyseselskapet Nielsen Norge i 1989, der han i 15 år hadde ulike lederstillinger. I 2006 startet han i Medietilsynet og var blant annet direktør for Tilskudd, økonomi og marked. Han sluttet høsten 2020.
Engebretsen er fra Nordstrand i Oslo, og er utdannet siviløkonom fra Handelshøgskolen BI, har en Master of Science in Business fra University of Wisconsin, og er for tiden i gang med et tverrfaglig masterstudium med innovasjon som spesialisering ved Universitetet i Oslo.
- Dagligvaretilsynet er nå godt rustet for det viktige arbeidet det skal i gang med. Prosessen ble gjennomført med bistand fra et rekrutteringsbyrå. Flere gode kandidater ble vurdert, men Engebretsen kom ut som den anbefalte kandidaten, sier Nybø.
- Jeg ser frem til å etablere et effektivt tilsyn med et viktig oppdrag i dagligvarebransjen, og vil legge stor vekt på god dialog med aktørene i bransjen, sier Tor Erik Engebretsen.
Om Dagligvaretilsynet
- Dagligvaretilsynet ble opprettet 1. januar 2021, og har kontorer sammen med Forbrukertilsynet i Porsgrunn. I statsbudsjettet for 2021 er det bevilget 6,5 millioner kroner til Tilsynet.
- Dagligvaretilsynet skal håndheve lov om god handelsskikk. Formålet med loven er å redusere konfliktnivået i dagligvarebransjen gjennom å sikre ryddigere forhandlinger og mer forutsigbare avtaler mellom aktørene. Loven skal ikke svekke forhandlingsmakten til dagligvarekjedene. Tøffe forhandlinger, der kjedene legger press på leverandørene, er viktig for innovasjon og lavere priser.
- Dagligvaretilsynet skal først og fremst drive veiledning og informasjonsarbeid overfor aktørene i dagligvaremarkedet. Om dette ikke fører frem kan sterkere virkemidler, som overtredelsesgebyr, tas i bruk.
Bilder
Om Nærings- og fiskeridepartementet
Kongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Ny kartlegging viser at marginene på matvarer varierer mye15.1.2025 08:09:51 CET | Pressemelding
Konkurransetilsynet har på oppdrag fra Nærings- og fiskeridepartementet undersøkt marginer på matvarer hos leverandører og dagligvarekjeder. Marginene varierer mye både for leverandørenes merkevarer og for dagligvarekjedenes egne merkevarer.
Næringsministeren foreslår Fensfelt-prosjekt som MSP-prosjekt15.1.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Regjeringen tar et viktig skritt for norsk mineralnæring og det grønne skiftet. Næringsminister Cecilie Myrseth kunngjør at hun har fremmet Rare Earth Norway AS (REN) sitt prosjekt i Fensfeltet til vurdering som et Minerals Security Partnership (MSP)-prosjekt.
Regjeringen og prosessindustrien inngår klimapartnerskap9.1.2025 14:00:00 CET | Pressemelding
I dag signerte regjeringen og prosessindustrien en historisk klimapartnerskapsavtale. Avtalen representerer et nært samarbeid mellom staten og industrien for å fremme utslippskutt og energieffektivisering. Partnerskapet er et felles løfte om å akselerere det grønne skiftet i Norge og sikre en bærekraftig fremtid.
Staten har solgt seg helt ut av Aker Solutions ASA9.1.2025 08:09:01 CET | Pressemelding
Staten har solgt om lag 30,1 millioner aksjer i Aker Solutions ASA for et samlet vederlag på om lag 963 millioner kroner. Staten eide 6,11 prosent av aksjene i Aker Solutions, og har med dette solgt seg helt ut av selskapet.
Regjeringen og prosessindustrien inngår historisk klimapartnerskap8.1.2025 06:00:00 CET | Pressemelding
Torsdag 9. januar kl. 09.15 signerer regjeringen og prosessindustrien en ny klimapartnerskapsavtale. Seremonien finner sted hos Dynea i Lillestrøm, Svelleveien 33.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom