Renten vil stige raskere

SSB anslår nå at boligprisene vil stige med 3,9 prosent i årsgjennomsnitt i 2021, for deretter å stige med 3,7 prosent i både 2022 og 2023.
SSB holder på sine tidligere anslag om renteoppgang fra midten av 2021. Renteøkningen vil imidlertid komme noe hyppigere enn tidligere anslått. Historisk sett vil allikevel renten være lav i hele prognoseperioden.
Vårens rentekutt og oppmykning av boliglånsforskriften satte som kjent fyr på boligmarkedet, tross et historisk økonomisk tilbakeslag. Boligprisene har på landsbasis steget nesten åtte prosent det siste året. Det betyr at gjennomsnittsboligen kostet om lag fire millioner i november, 320.000 mer enn den gjorde for bare ett år siden. Høy boligprisveksten gjør det vanskelig å spare til bolig. Bare egenkapitalkravet (15%) har for gjennomsnittsboligen økt med 48.000 det siste året, eller altså 4.000 per måneden. – Å spare til et bevegelig mål er krevende, sier Frengstad Bjerknes.
– Videreføringen og fjerning av de midlertidige unntakene i boliglånsforskriften vil trolig bidra til å dempe veksten i boligprisene framover. Men med en vaksine på trappene og god etterspørsel i store deler av norsk økonomi så støtter vi SSBs analyse om raskere renteoppgang enn det Norges Bank har kommunisert, sier Frengstad Bjerknes.
Nøkkelord
Kontakter
Christian F. BjerknesSjeføkonom
Tel:970 40 963cb@nbbl.nonbbloggen.no/category/christian-frengstad-bjerknes/Bilder

Lenker
Om NBBL - Norske Boligbyggelag
Norske Boligbyggelags Landsforbund SA (NBBL) er en partipolitisk uavhengig interesseorganisasjon som har til formål å samle boligbyggelag i Norge og arbeide for deres felles interesser. Vi jobber med å påvirke myndighetene til å føre en aktiv og bærekraftig bolig– og bygningspolitikk som sikrer alle medlemmer rett til en god bolig og et godt bomiljø.
Følg pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NBBL - Norske Boligbyggelag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Borettslagsprisene økte 5,9 prosent i første kvartal2.4.2025 12:01:00 CEST | Pressemelding
Prisen på borettslagsboliger økte 5,9 prosent fra fjerde kvartal i fjor til første kvartal i år, ifølge NBBLs kvartalsvise prisstatistikk for borettslagsboliger.
Husholdningene tror ikke lenger på rentekutt25.3.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Andelen husholdninger som venter rentekutt er halvert siden årsskiftet, og flertallet tror nå på uendrede boliglånsrenter de neste 12 månedene. Men nordmenn har fortsatt sterk tro på boligprisvekst, viser NBBLs Boligmarkedsbarometer for mars.
– Regjeringen villeder forbrukerne10.3.2025 15:33:53 CET | Pressemelding
Fjernvarmeboliger skal få bedre energikarakter enn boliger som varmes opp av strøm, varsler regjeringen. Det er å villede norske forbrukere, mener Norske Boligbyggelags Landsforbund.
Sterk tro på boligprisvekst25.2.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Husholdningene har fortsatt rekordhøy tro på boligprisvekst, og et flertall venter lavere renter fremover, viser NBBLs Boligmarkedsbarometer. Men husholdningene er ikke like sikre på rentekutt som de var i januar.
Fastpris: Regjeringen har glemt fjernvarmekundene31.1.2025 13:47:59 CET | Pressemelding
Regjeringens nye fastpris-politikk hjelper ikke de 300.000 husholdningene som varmes opp av fjernvarme. De må fortsatt betale oppvarming etter svingende strømpriser. NBBL mener disse forbrukerne også må få fastprisavtaler.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom