Det finnes ingen reservasjonsrett i Den norske kirke

- Kallet til prestetjeneste gjelder både kvinner og menn. Det er en velsignelse for kirken, sier preses i Den norske kirke Olav Fykse Tveit. Han er Den norske kirkes fremste biskop.
- Å være prest er et kall til en tjeneste i ord og sakrament. Det må utøves i fellesskap. En prest kan ikke påberope seg en rettighet til å avstå fra samarbeid med andre prestekolleger, sier Fykse Tveit.
Fykse Tveit understreker at de mannlige prestene som har et annet syn må ta det opp med sin biskop.
- Dersom en prest ut fra sin overbevisning har problem med kvinners prestetjeneste, må han ta det opp med sin biskop. Biskopen må treffe tiltak som sikrer at ingen kvinner blir satt til side eller blir skadelidende. Det er uaktuelt i Den norske kirke, sier han.
De siste ukene har det pågått en debatt om mannlige prester kan reservere seg mot tjenestefellesskap med kvinnelige prester av teologiske hensyn. Etter denne ukens bispemøte fastholder biskopene at både kvinner og menn har sin rettmessige plass som prester i Den norske kirke. Dette har vært klart som det offisielle syn og ordning i flere tiår, og det er uttrykt i Kirkemøtevedtak og i alle nåværende biskopers ordinasjonspraksis.
Bispemøtet har som oppgave å fastslå Den norske kirkes lære, og har vurdert hvordan ordningene i Den norske kirke samsvarer med dette.
Nøkkelord
Kontakter
Olav Fykse TveitPreses i Bispemøtet
Bilder
Om Den norske kirke
62 prosent av befolkningen er medlemmer av Den norske kirke. Kirken tilhører den evangelisk-lutherske kirkefamilien. Kirkens ledelse er samlet i Kirkemøtet som består av medlemmene av elleve regionale bispedømmeråd og alle biskopene.
Kirken er inndelt i 1174 menigheter som disponerer 1635 kirkebygg. Mer enn 8000 mennesker arbeider i kirken og over 80.000 er frivillige medarbeidere.
Den norske kirkes virksomhet finansieres over kommunebudsjettene, statsbudsjettet og gjennom gaver og frivillig innsats.
Følg pressemeldinger fra Den norske kirke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den norske kirke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den norske kirke
Biskopene i Den norske kirke: – Vi er rystet15.5.2025 11:32:26 CEST | Pressemelding
Den norske kirkes biskoper kommer med en ny uttalelse om situasjonen i midtøsten. – Alle mennesker er skapt i Guds bilde, og har den samme ukrenkelige verdi. Derfor kan vi ikke være tause når mennesker fratas sin menneskelighet.
Presseinvitasjon: Kirkemøtet samles 25.–28. april22.4.2025 08:11:00 CEST | Pressemelding
Den norske kirkes øverste folkevalgte organ samles i Trondheim 25.–28. april. Pressen er invitert til å følge møtet fysisk eller via strømming. Meld fra til ak547@kirken.no om hvilke dager du deltar.
Preses om pave Frans21.4.2025 10:59:17 CEST | Pressemelding
Den norske kyrkja sender sine kondolansar til alle katolikkar etter at Pave Frans er død. – Ein usedvanleg kyrkjeleiar, med stort mot og mykje kjærleik til Gud og menneske, seier preses Olav Fykse Tveit.
Oppstandelsen gjer noko med oss20.4.2025 12:15:00 CEST | Pressemelding
Preses Olav Fykse Tveit heldt preike på første påskedag i Nidarosdomen. – Oppstandelsen betyr alt, fordi den gjev oppreising.
Hver femte nordmann ber om fred i verden11.4.2025 10:27:39 CEST | Pressemelding
Mer enn hver femte nordmann har bedt til høyere makter om fred den siste tiden. Det er et uvanlig stort bønnemøte.– Å be er noe alle kan gjøre, med eller uten ord, om man tror eller ikke, Gud hører alle bønner, sier preses Olav Fykse Tveit.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom