Vil få Europa til å bruke Andøya Spaceport

‒ Vi er nemlig ikke alene. Det er planer om oppskytningssentre for småsatelitter i Skottland, på Asorene og i Kiruna. Det vil kanskje være plass til to slike sentre i Europa fremover, men nok ikke flere. Så nå begynner jobben med å vise at vi er best egnet, og sikre at utbyggingen blir lønnsom, sier Lyngedal.
Norge har i år formannskapet i det Europeiske interparlamentariske romfartssamarbeidet. Torsdag 24. september skulle folkevalgte fra hele Europa møttes i Stortinget. Møtet, som i stedet må holdes på nett, ledes av Lyngedal og Kårstein Løvaas (H), som begge sitter i næringskomiteen.
‒ Et av de viktigste budskapene våre på møtet vil være at man må fortsette å satse på romfart selv om mange land lider økonomisk under covid19, sier Løvaas.
‒ Vi er avhengige av satellitter i alt vi gjør. Vi trenger dem når vi bruker telefonene våre, når bonden bruker gps på traktoren for å sprøyte, når vi overvåker vannstand og regnfall for å forstå klimaendringene bedre, og ikke minst til smittesporing.
‒ At Europa fortsetter å satse på romfart, er også viktig for norske teknologibedrifter og norsk økonomi. Jeg kommer fra Vestfold, hvor vi har verdensledende teknologiske miljøer. Vi har firmaer som produserer teknologi du finner fra ultradype havområder til satellittene over oss. Det finnes for eksempel knapt en satellitt i bane, som ikke har minst én komponent fra Horten, sier han.
‒ I dag er det ingen steder i Europa hvor man kan skyte opp mindre satellitter. De må skytes opp fra steder som India, Russland, USA, New Zealand eller Fransk Guyana. Det kan være lange ventetider og det er kostbart, sier Lyngedal.
‒ Å få etablert et godt, effektivt oppskytningssenter for småsatellitter på Andøya vil være viktig for hele Europa. I tillegg vil det selvsagt kunne skape store økonomiske ringvirkninger i Nordland, ja for hele den norske romindustrien.
‒ Forhåpentligvis kan norske bedrifter etter hvert bli involvert i alt fra design og bygging av satellittene, til oppskytningen og analyser av informasjon sendes tilbake.
‒ Men først må vi gjøre en jobb for å få Europa til å satse på romfart og på Andøya, sier Lyngedal.
Nøkkelord
Kontakter
Karstein.Lovaas@stortinget.no
asunn.lyngedal@stortinget.no
Bilder




Om Stortinget
Stortinget er Norges nasjonalforsamling. De viktigste oppgavene til Stortinget er å vedta lover, bestemme statens budsjett og kontrollere regjeringen.
Følg pressemeldinger fra Stortinget
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Stortinget på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Stortinget
Kroatias president besøker Stortinget25.4.2025 15:10:27 CEST | Pressemelding
Stortingspresident Masud Gharahkhani tar imot Kroatias president Zoran Milanović på Løvebakken onsdag 30. april.
Islands president besøker Stortinget 8. april3.4.2025 14:09:18 CEST | Pressemelding
Stortingspresident Masud Gharahkhani tar imot Islands president Halla Tómasdóttir på Stortinget tirsdag 8. april 2025.
Stortingspresidenten i Ukraina tre år etter frigjøringen av Butsja31.3.2025 08:57:00 CEST | Pressemelding
– Vi må aldri glemme ondskapen som ble begått i Butsja i ukene med russisk okkupasjon, sier Masud Gharahkhani. I dag markerer han at det er tre år siden frigjøringen av byen sammen med parlamentspresidenter fra hele Europa.
Latvias president besøker Stortinget under offisielt besøk til Norge25.3.2025 11:45:18 CET | Pressemelding
Stortingspresident Masud Gharahkhani tar imot Latvias president Edgars Rinkēvičs på Løvebakken fredag 28. mars.
– Gode møter med Zelenskyj på Stortinget20.3.2025 19:39:22 CET | Pressemelding
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj hadde i dag møter med stortingspresident Masud Gharahkhani og representanter for samtlige partier på Stortinget.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom