Arve Tellefsen gir ut album med forsvunnede opptak

Arve Tellefsen og Kaare Ørnung – et begrep i norsk musikkliv. Utgivelsen ‘Serenade’ solgte over 25000 eksemplarer. Arve og Kaare hadde enda fler iørefallende klassiske perler på repertoaret, og gikk direkte i studio. Men hvor ble det av disse opptakene? Forsvunnet – inntil nå! Albumet 'Haijn Kaare Ørnung å Æ' er ute i morgen, 3. juli.
Arve Tellefsen og Kaare Ørnung startet sitt samarbeid i 1965. De to ble folkeeie og reiste land og strand rundt i flere tiår fremover, med talløse opptredener også på radio og TV. Så en dag i 2007 dukket det opp en innspilling som begge hadde glemt:
‘det låter jævla bra!’
Kaare var svært opprømt da han ringte Arve en morgen. Han hadde ryddet hjemme og kom da over en kassett som han satte på for å høre hva det var for noe. «Og så var det oss to, det hørte jeg med en gang. Men det kunne for så vidt like gjerne vært Jascha og Vladimir, for det låter jævla bra!» ropte Kaare inn i telefonen. Arve bemerker lakonisk at de to alltid var på fornavn med sine forbilder Heifetz og Horowitz. De avtalte å møtes dagen etter slik at Arve også kunne få hørt på kassetten. «Og – det var faktisk veldig bra. Vi var enige om det, Kaare å æ,» konkluderer Arve med sedvanlig trøndersk beskjedenhet.
‘Dermed starta detektivarbeidet’
Sigmund Groven forteller: ‘Dermed starta detektivarbeidet. Merkeleg nok kunne ikkje Arve og Kaare hugse når innspelingane var gjort, og i kvafor studio. Vi sette i gang med å ringe rundt til alle mulege produsentar, plateselskap, studio og teknikarar som kunne tenkast å ha vori med på dette, men utan å få napp nokon stad. Dette pågjekk over lang tid, og frustrasjonen var stor. Hausten 2013 fekk vi den triste meldinga at Kaare var død. Vi hadde nærmast gitt opp håpet om å finne tilbake til originalopptaket. Men i oktober 2015 ringde ein oppglødd Arve til meg: Alt råstoffet til innspelingane hadde kome for ein dag i Nasjonalbiblioteket i Mo i Rana! Det viste seg at innspelingane var gjort i 1986 i det da nye Rainbow Studio i Christies gate på Grünerløkka, med fabelaktige Jan Erik Kongshaug som teknikar. Heller ikkje han hugsa at han hadde gjort opptaket – men så hadde han vel også gjort mange tusen innspelingar i mellomtida!’
‘Haijn Kaare Ørnung å æ’ – fra sangen med Knutsen og Ludvigsen‘
‘Kaare Ørnung er en viktig person i mitt liv. Jeg hadde tidligere spilt med mange forskjellige pianister som Robert Levin, Liv Glaser, Kåre Siem, Finn Audun Oftedal og Kjell Bækkelund, og de var alle dyktige til å prate litt med publikum. Jeg var livredd for å dumme meg ut, så jeg torde aldri å si noe. Jeg fikk meg derfor en overraskelse første gang Kaare og jeg spilte sammen. Han ville nemlig ikke si et eneste ord! Så måtte jeg kaste meg utfor selv. Det gikk bedre enn fryktet, og det verste av alt; jeg likte å si noe til publikum på en uhøytidelig måte som hadde noe med musikken eller komponisten å gjøre. Dette holdt seg slik i alle år. Kaare, som «off stage» var lynkjapp i replikken og kjempemorsom når han var i slag, han sa aldri ett eneste ord fra scenen!’
Men én gang sang de begge to, Arve og Kaare, selvfølgelig i regi av Knudsen og Ludvigsen. Dette legendariske opptaket er også med på denne utgivelsen; en lattermild hilsen fra to eminente musikere som elsket å dele av sin glede over musikken.
Kontakter
Nicolay WoldsdalPromotion Manager
Tel:97 14 36 49nicolay@grappa.noBilder
Om Sounds Like Gold
Følg pressemeldinger fra Sounds Like Gold
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sounds Like Gold på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sounds Like Gold
Tiril Heide-Steen med oppløftende norsk versjon av Irving Berlin sin "Isn´t This A Lovely Day"6.6.2025 09:15:00 CEST | Pressemelding
"Denne dagen er perfekt" er ute i dag og er andre singel ut fra Tiril Heide-Steen sitt kommende album, det hun gir nytt liv til jazzklassikere i norsk språkdrakt.
Iris Caltwait slipper elektrisk indiepop-anthem - "Spring Rush (a hot platonic subatomic crush)" er ute i dag!6.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
“Are you ready for the spring rush?” spør Iris Caltwait i sin nyeste låt, og leverer et rungende ja i form av lekne synther, et catchy gitarriff og tekstlinjer som danser mellom det poetiske og det herlig absurde. “Spring Rush (a hot platonic subatomic crush)” er et dristig og lekent indiepop-anthem som garantert setter seg på hjernen - og blir der hele sommeren.
bob junior samler vennegjengen igjen - det nye albumet "friends, vol. 2" er ute i dag!23.5.2025 10:04:44 CEST | Pressemelding
Med friends, vol. 2 viser bob junior nye sider av sitt kreative univers – og gjør seg klar for sin første turné som support for Kakkmaddafakka i høst.
Strengemagi på Geir Sundstøls nye album "Sakte Film"23.5.2025 09:15:00 CEST | Pressemelding
I dag er Geir Sundstøl ute med sitt nye album Sakte Film. Lytteren svever hit og dit gjennom et lydlandskap med enda videre vidder enn før. Sundstøls sjette soloalbum på Hubro markerer også tiårsjubileet hans som soloartist.
Geir Sundstøl Unveils His Poetic and Atmospheric New Album "Sakte Film"23.5.2025 09:15:00 CEST | Press release
Listeners will drift through soundscapes with even greater expanses than before as Geir Sundstøl releases his new album, Sakte Film, which is out today. This marks Sundstøl’s sixth solo album on Hubro and his tenth anniversary as a solo artist.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom