Tre bilturer – tre perfekte kjølebager

I år kommer de aller fleste av oss til å feriere i «vårt nærmeste ferieland». Det behøver ikke bety to uker på hytte eller hotell – hyggelige dagsturer i bil er både enkelt og rimelig.
Pakk enkel og god mat pluss alkoholfri drikke
Veldig mye planlegging er heller ikke nødvendig, men for å gjøre turen ekstra trivelig er det lurt å pakke en fristende kjølebag med mat og drikke.
– Alkohol og biltur hører selvfølgelig ikke sammen, men husk at det nå finnes mange ulike og svært gode alkoholfrie alternativer som passer til ulik mat og ulike situasjoner, sier Hans Ingi Tryggvason. Han er daglig leder for Ringnes Brygghus og ekspert på å matche mat og øl.
Her er Tryggvasons tips til hva du kan pakke i kjølebag uansett hvilken type biltur du legger ut på i Sommer-Norge:
Familietur
På en solskinnsdag kan det være lurt å ha med kaldt vann for selve kjøreturen. Kald Farris eller Imsdal er forfriskende i fart både for sjåfør og passasjerer. For rastestoppen er pølser på termos en sikker og enkel vinner.
Alt du trenger er en termos med kokende vann, og så legger du bare pølsene i termosen 20 minutter før de skal spises. Lompe, sennep og ketchup og kanskje litt salat i et norgesglass – og vipps, så har du en populær lunsj. For litt ekstra smak kan du bruke buljong i termosen.
Fire gode bilturtips
- Unngå dehydrering i varm bil, drikk mye vann.
- Ha kjølebag inne i kupeen, unngå det varme bagasjerommet.
- Pauser holder sjåføren våken, og alle kan strekke på bena.
- Frosne flasker med vann erstatter kjøleelement – og kan drikkes når de tines!
– Pakk med noen flasker med barnas favorittbrus, og husk å velge sukkerfritt. For de voksne er Munkholm Original et friskt og godt valg som smaker godt til pølser. Munkholm Fatøl har litt «større» smak og kan være ekstra godt hvis du bruker buljong i termosen, sier Tryggvason.
Guttetur
Med litt forberedelse kan kjølebagen bli en kulinarisk overraskelse. Noen porsjonsbiter med innbakt pizza kan gjøre susen, kanskje sammen med en chilidip. Og ikke glem plenty med snacks – potetgull, nøtter eller nachos.
– Er det litt krutt i maten, passer det supert med en IPA, så her ville jeg pakket med noen bokser Munkholm Fruktig IPA. Dette er et aromatisk og veldig fruktig øl som fint balanserer smakene fra retter med mye krutt, sier Tryggvason.
Kjærestetur
En litt mer romantisk kjølebag bør inneholde friske jordbær og noe sprudlende, mener Hans Ingi Tryggvason. Søt musikk og søte jordbær går hånd i hånd. Boblene kan komme fra sider.
– Somersby eplesider uten alkohol er søt, fruktig og lett sprudlende. Hvis du synes at det er søtt nok med jordbær og kjæreste, kan du bytte ut sideren med vanlig Farris eller kanskje smaksatt Farris eller Bris, råder Tryggvason.
God tur!
Nøkkelord
Kontakter
Hans Ingi TryggvasonDaglig leder for Ringnes Brygghus
Ølekspert med fokus på kombinasjonen av øl og mat.
Bilder



Om Ringnes
Ringnes AS er Norges største bryggeriselskap med ca. 900 medarbeidere. Selskapet eies av Carlsberg Group, som er et av verdens ledende bryggerikonsern. Vi leverer øl, brus og vann til hele det norske drikkemarkedet og vi er stolte av våre mange populære merkevarer!
Følg pressemeldinger fra Ringnes
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Ringnes på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Ringnes
Smaken av påske!11.4.2025 11:19:41 CEST | Pressemelding
Appelsiner, Kvikk Lunsj og selvfølgelig Solo i glasset. Nordmenn elsker påsketradisjoner.
Gatorade tar sats i Norge!10.2.2025 09:12:39 CET | Pressemelding
Den originale sportsdrikken fra 1965, kjent som verdens største sportsdrikkmerke, lanseres nå i to nye smaker. Det blir også første gang det lanseres en sukkerfri variant av Gatorade i det norske markedet. Som en del av satsningen har Gatorade inngått et spennende samarbeid med Holmenkollen Skifestival.
Topp for alkoholfritt øl i julen19.12.2024 10:46:22 CET | Pressemelding
Nordmenn drikker mer alkoholfritt øl i julen enn ellers i året. Det kommer frem av en fersk Norstat-undersøkelse.
Brusen Villa fyller 60 år6.12.2024 09:01:12 CET | Pressemelding
Den populære brusen med smak av fruktchampagne het opprinnelig Villa Farris og ble lansert av Farrisfabrikken i 1964.
Norges sprekeste 90-åring26.3.2024 11:36:23 CET | Pressemelding
Solo, en av Norges mest kjente og kjære merkevarer, fyller 90 år. I flere tiår har den gule brusen vært en selvskreven del av norske påsketradisjoner og skapt glede og god stemning i norske hjem og hytter.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom