Bane NOR utlyser tre kontrakter
6.5.2020 15:16:45 CEST | Bane NOR | Pressemelding

Bane NOR holder dermed fortsatt fullt trykk på InterCity-satsingen, som er en omfattende utbygging av jernbanen på Østlandet. Med denne utbyggingen vil jernbanen gi halvannen million innbyggere kortere reisetid, flere avganger å velge i og bedre punktlighet. Jernbanens knutepunkt i Drammen vil med utbyggingen også få en bedre togavvikling.
De tre kontraktene som lyses ut nå har en samlet verdi på over to milliarder kroner.
Viktig, godt planlagt bidrag
– Vi har lenge jobbet med mål om å få kontraktene ut i markedet våren 2020. Med korona-krisen som nå rammer næringslivet blir dette samtidig et viktig bidrag for å holde aktiviteten oppe i markedet, sier Hanne Stormo, som leder Bane NORs utbyggingsprosjekt Nytt dobbeltspor Drammen-Kobbervikdalen.
Hun håper de tre kontraktene fra utbyggingsprosjektet på Vestfoldbanen bidrar positivt i den store sammenhengen nå; til lysere fremtidsutsikter, trygging av arbeidsplasser og styrket mulighet til å holde hjulene i gang.
Jobber mot signering og byggestart 2021
Målet er at de tre kontraktene som lyses ut nå blir signert i første kvartal 2021, med oppstart av arbeidene samme vår, forklarer Eirik Harding Hansen. Han er leder for kontrakt og anskaffelser i utbyggingsprosjektet.
– Som byggherre skal vi legge til rette for at kontraktene er attraktive for aktørene til tross for den krevende tiden hele bransjen er i akkurat nå, sier Harding Hansen.
Tre omfattende kontrakter
Den første kontrakten omfatter all underbygning på strekningen fra Drammen stasjon til Sundhaugen, og inkluderer blant annet ombygging av Drammen stasjon, arbeider på Bybrua i Drammen fra elvebredden og inn på Strømsø torg, rivearbeider, ombygging av en undergang og en kulvert, føringsveier, VA, veiomlegginger med mer.
Den andre kontrakten omfatter spor og kontaktledningsanlegg på strekningen Drammen stasjon, gjennom tunnelen på Vestfoldbanen mot Skoger.
Den tredje kontrakten omfatter alt elektro- og telearbeid i prosjektområdet, også tunnel og dagsone Skoger.
Les mer om kontraktene her.
Dobler kapasiteten
Utbyggingsprosjektet Nytt dobbeltspor Drammen-Kobbervikdalen fikk i juni 2019 vedtatt en styringsramme på 12,7 milliarder kroner i Stortinget.
– Dobbeltsporet skal etter planen være klare til bruk ved utgangen av 2024. Da vil kapasiteten mellom Drammen og Tønsberg bli mer enn doblet, og det blir mulig å kjøre fire tog i timen hver vei mellom Oslo og Tønsberg, sier prosjektsjef Hanne Stormo.
På tampen av fjoråret signerte Veidekke Entreprenør to kontrakter for samme utbyggingsprosjekt, en for bygging av 6 km bergtunnel og en annen for bygging av kulvert og løsmassetunnel. Kontraktsverdien på disse to havnet på i underkant av fire milliarder kroner.
Nøkkelord
Kontakter
EIRIK HARDING HANSEN
Leder kontrakt og anskaffelser, utbyggingsprosjektet Drammen-Kobbervikdalen
932 49 943
hansei@banenor.no
Marianne HenriksenKommunikasjonsansvarlig
Er kommunikasjonsansvarlig for utbyggingsprosjektet Drammen-Kobbervikdalen, en del av Utbygging Vestfoldbanen
Bilder





Lenker
Om Bane NOR
Bane NOR er i gang med å planlegge og bygge for et bedre togtilbud mellom byene på Østlandet. Innen 2034 skal vi bygge dobbeltspor for hastigheter opp mot 250 km/t mellom Oslo og Lillehammer, Halden, Porsgrunn og Hønefoss. Satsingen, som inkluderer 25 stasjoner og 270 km med nytt dobbeltspor, skal gi halvannen million innbyggere raskere reiser og flere avganger.
Følg pressemeldinger fra Bane NOR
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bane NOR på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bane NOR
Snart åpner nytt dobbeltspor på Vestfoldbanen2.10.2026 13:51:18 CEST | Pressemelding
Etter flere års utbygging er det nye dobbeltsporet mellom Nykirke og Barkåker snart klart for ordinær drift. Før åpningen 22. november gjennomfører Bane NOR en siste anleggsperiode fra 12. oktober til 21. november for å koble inn den nye jernbanen.
Bedre punktlighet for togtrafikken i september1.10.2026 10:27:12 CEST | Pressemelding
Punktligheten for persontog var på 86,9 prosent i september, en solid forbedring fra 81,7 i august. For godstrafikken var tallet 76,8% og punktligheten hittil i år for gods er hele 2,8 prosentpoeng høyere enn samme periode i fjor.
Fornyelse, vedlikehold og øvelse på Dovrebanen 26.-30. september21.9.2026 11:25:26 CEST | Pressemelding
Bane NOR fortsetter med fornyelse og vedlikehold på Dovrebanen fra Eidsvoll til Trondheim mellom 26. og 30. september. Lørdag 26. gjennomføres det også en fullskala beredskapsøvelse på jernbanen i Rosten i Innlandet. Det blir satt opp buss for tog mens jernbanen er stengt for togtrafikk.
Gamle anlegg holder jernbanen tilbake3.9.2026 15:46:46 CEST | Pressemelding
August ble en krevende måned for persontogtrafikken. Feil og saktekjøringer på sentrale deler av jernbanenettet ga lav punktlighet, særlig i Oslo-området der konsekvensene raskt sprer seg til store deler av togtrafikken. Samtidig var det den beste måneden for godstrafikken siden juli 2024.
Jørgen Langhelle Pedersen blir konserndirektør for Mennesker og organisasjon i Bane NOR21.8.2026 10:35:38 CEST | Pressemelding
Bane NOR skal levere en sikker og tilgjengelig jernbane som folk kan stole på. For å lykkes med det, er kompetente medarbeidere, godt lederskap og en organisasjon som evner å utvikle seg helt avgjørende.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
