E-læringskurs: Norsk Folkehjelp styrker opplæringen i smittevernrutiner for frivillige
– I den nye situasjonen vi står i, der vi ikke lenger kan møtes fysisk for kurs og opplæring, har vi måtte tenke nytt. Dette kurset er helt nødvendig for å øke sikkerheten til de mange frivillige som nå er i innsats over hele landet, sier Vegard Eidissen Lindbæk, leder i Norsk Folkehjelp Sanitet.
Kurset er ett av flere tiltak for å bedre smittevernet for frivillige som bidrar under koronakrisen.
– Situasjonen rundt smittevernutstyr er for tiden svært utfordrende for både frivillige og helsetjenesten, men med denne opplæringen er vi i forkant når utstyret etter hvert kommer på plass. I tillegg har vi tydelige rutiner på hva vi kan og ikke kan bidra med for å unngå å utsette frivillige for smitte, sier Eidissen Lindbæk.
I arbeidet med å bekjempe koronaviruset har frivillige fra Norsk Folkehjelp så langt støttet kommuner og helsevesenet over hele landet med over 350 innsatstimer. De har utført mange ulike oppgaver - fra hjemkjøring av varer for folk i karantene, til informasjons- og opplysningsarbeid på flyplasser og bemanning av beredskapsambulanser som støtter ambulansetjenesten i denne krisen.
I tillegg har flere lag blitt kalt ut på leteaksjoner etter savnede.
– Det er viktig for oss å opprettholde en god beredskap for søk- og redningsoppdrag, samtidig som vi bistår helsetjenesten og kommunene i håndteringen av koranasituasjonen. Dette innebærer at vi er forberedt og trent i hvordan vi skal forholde oss til smittede personer uansett hvilken type oppdrag vi får, sier Eidissen Lindbæk.
– Det er mange frivillige som nå står på døgnet rundt og bruker all sin ledige tid på dette. I løpet av de siste ukene har vi sett hvor viktig frivillige er for beredskapen vår, og mange nye har meldt seg for å bidra. Det er fantastisk å se, fordi det er i fellesskap vi kommer oss gjennom denne krisen, sier Eidissen Lindbæk.
E-læringskurset er et samarbeid med Stiftelsen Norsk Luftambulanse og er rettet mot alle frivillige som skal bidra i bekjempelsen av koronaviruset. Kurset tar for seg hvordan viruset smitter, hvordan personlig smittevernutstyr skal benyttes og ikke minst hva som er god håndhygiene. Kurset er åpent for alle, og ligger tilgjengelig på Norsk Folkehjelps nettsider: www.folkehjelp.no/covid-19.
Nøkkelord
Kontakter
Vegard Eidissen LindbækLeder Sentralt Sanitetsutvalg, Norsk Folkehjelp
Tel:97058999SentraltSanitetsutvalgL@folkehjelp.noLenker
Om Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp er fagbevegelsens humanitære solidaritetsorganisasjon. Vi er en medlemsorganisasjon, og våre strategiske områder er rettferdig fordeling av makt og ressurser og vern om liv og helse. Vi jobber innenfor hovedområdene internasjonalt utviklingssamarbeid, humanitær mine- og eksplosivrydding, redningstjeneste og flyktning- og integreringsarbeid. Norsk Folkehjelp har over 3000 ansatte i mer enn 35 land.
Følg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp: Norge må mobilisere for støtte til grasrota som redder liv i Sudan14.4.2025 12:37:01 CEST | Pressemelding
På tirsdag – som markerer to år siden krigen brøt ut – deltar utviklingsminister Aukrust på toppmøte i London for å diskutere løsninger på verdens verste humanitære krise. – Over 26 millioner mennesker i Sudan står i fare for å sulte. Norge må bruke toppmøtet til å hindre at internasjonale bistandskutt kveler det eneste hjelpeapparatet de har, sier Gry Ballestad, Norsk Folkehjelps leder for utvikling og humanitært samarbeid.
Norsk Folkehjelp: – Still forberedt til årets påsketur11.4.2025 15:10:01 CEST | Pressemelding
Norsk Folkehjelp oppfordrer påsketuristene til å være forberedt på uhell og skiftende vær under årets påskeferie.
Presseinvitasjon: Helseminister Jan Christian Vestre og justisminister Astri Aas-Hansen på øvelse med Norsk Folkehjelp før påskeferien7.4.2025 10:12:12 CEST | Pressemelding
Sted: Trollvannstua, Grefsenkollen Tidspunkt: Fredag 11. april, 12:00-13:15
Det siste Europa trenger i en krevende tid, er en ny generasjon amputerte barneføtter4.4.2025 16:07:40 CEST | Pressemelding
- Vi har full respekt for at en ekstraordinær sikkerhetssituasjon krever ekstraordinære sikkerhetstiltak. Men det eneste som er ekstraordinært med antipersonell-landminer, er at de dreper og lemlester barn og sivile i flere tiår etter en krig er over, sier generalsekretær i Norsk Folkehjelp, Raymond Johansen.
Jordskjelvkatastrofen i Myanmar: Norsk Folkehjelp etterlyser internasjonal støtte30.3.2025 11:14:36 CEST | Pressemelding
– Naturkatastrofen rammer et land som allerede er i en dyp politisk og humanitær krise. Nå hjelper lokalbefolkningen naboene sine ut av sammenraste bygninger mens nødhjelpsbehovene vokser for hver time, sier Trygve Augestad, seksjonsleder for Afrika og Sørøst-Asia i Norsk Folkehjelp.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom