
Ferske tall om likelønn: Vi pensjoneres før vi blir likestilte, mener FO

Fellesorganisasjonen (FO), som har 24000 kvinnelige medlemmer, mener det går for sakte.
– Vi må klare å få likelønn før dagens unge når pensjonsalder, sier FO-leder Mimmi Kvisvik.
Ifølge CORE-rapporten tjener kvinner fremdeles i snitt 10,8 prosent mindre enn menn i timelønn. Sammenligner man kvinner og menn med bachelorgrad øker det til 16,5 prosent forskjell i timelønn. Kvisvik mener samfunnet må diskutere kvinnelønnen eksplisitt, i tillegg til dem i lavtlønnede stillinger.
– Når vi kjemper for likelønn holder det ikke å bare løfte gulvet, vi må også løfte taket. Jeg ønsker at alle kvinner skal gå opp i lønn, også dem med høyere utdanning som tjener over hundretusen kroner mindre enn sammenlignbare menn. Det er like viktig å bygge mennesker som motorvei, men dette gjenspeiles ikke i lønnspolitikken, sier Kvisvik.
På tide å fjerne vikeplikten
Kvisvik mener det er i politikken som i trafikken, noen må vike for at andre får komme frem. Hun menerkvinner bør få forkjørsrett.
– Altfor lenge har kvinnesaker måtte vike i politikken. Vi har kjempet for dette i 25 år. Over hele landet holder vi appeller på 8. mars for å sette fokus på likelønnskampen, sier Kvisvik.
Krever politiske løsninger
Rapporten viser til at lønnsforhandlinger kan tette halve lønnsgapet, resten må løses politisk.
– Vi ønsker en tydeligere likelønnsprofil på tariffoppgjøret og krever høyere rammer for offentlig sektor. Vi i fagbevegelsen skal gjøre vår del av jobben, men vi krever også at politikerne kommer på banen. De siste ti årene har det blitt diskutert å opprette en egen likelønnspott. Vi må tørre å diskutere løsninger som fungerer, avslutter Kvisvik.
Nøkkelord
Kontakter
Daniel Charles HextallKommunikasjonsrådgiver
Tel:46 45 44 51charles@fo.noBilder



Dokumenter
Lenker
Om Fellesorganisasjonen
Fellesorganisasjonen (FO) er fag- og profesjonsforbund for over 30.000 barnevernspedagoger, sosionomer, vernepleiere, velferdsvitere og studenter. Over 80% av våre medlemmer er kvinner.
FO er både fagforening og profesjonsforbund. Det betyr at vi jobber for medlemmenes
lønns- og arbeidsvilkår, i tillegg til profesjonenes fagfelt og interesser.
FO er ett av medlemsforbundene i Landsorganisasjonen (LO).
Vi er en medieressurs spesielt når det gjelder barnevern, vold, trusler og netthets i arbeidslivet, tariff og likelønn.
Vi kan også mye om NAV og fattigdomsbekjempelse, levekår og rettssikkerhet for mennesker med utviklingshemning, asyl- og flyktningpolitikk og likestilling.
Hovedmålet til FO er å bedre medlemmenes lønns- og arbeidsforhold og ivareta deres yrkesfaglige interesser.
Følg pressemeldinger fra Fellesorganisasjonen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fellesorganisasjonen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fellesorganisasjonen
Likelønnsdagen: Fra i dag jobber kvinner gratis ut året17.11.2022 03:30:00 CET | Pressemelding
Likelønnsdagen markerer at menn allerede har tjent en gjennomsnittlig kvinnes inntekt. I år faller dagen på 17. november.
Full gjennomgang av svikt i barnevernet7.11.2022 11:53:20 CET | Pressemelding
Lørdag offentliggjorde regjeringen at de oppretter en egen undersøkelseskommisjon for barnevernet. – Gode nyheter, sier de ansattes fagforening.
Kutt i dagpenger skyver regningen over på kommunene14.10.2022 15:36:10 CEST | Pressemelding
Regjeringen vil kutte i dagpengene til to av tre mottakere. FO-leder Mimmi Kvisvik frykter at dette kan føre til at flere må leve av sosialhjelp.
– Uten strakstiltak får statsbudsjettet store konsekvenser6.10.2022 11:00:45 CEST | Pressemelding
Sosialarbeidere frykter de sosiale konsekvensene av statsbudsjettet. – Vi risikerer et større, farligere utenforskap.
Lærerstreiken: – Sats på psykisk helse nå28.9.2022 13:01:21 CEST | Pressemelding
Lærersteiken endte med tvungen lønnsnemnd på grunn av elevenes psykiske helse. Et tegn på få kollegaer, mener FO.