CO2-håndtering: Viktige avklaringer gjenstår

Olje- og energidepartementet har besluttet å gå videre med å forprosjektere to fullskalaanlegg for fangst av CO2. Departementet forhandler nå med industriaktørene.
– Vi har fulgt myndighetenes satsing på CO2-håndtering siden 2013, og har besluttet å følge saken videre. Spesielt vil vi følge med på avklaringene rundt finansieringsmodeller, som avhenger beslutninger både i Stortinget og hos private aktører, sier riksrevisor Per-Kristian Foss.
I årets oppfølging av tidligere undersøkelser, kan Riksrevisjonen avslutte hele 11 av 14 saker. I tillegg til statens arbeid med CO2-håndtering, følger Riksrevisjonen sakene om internkontrollen på anskaffelsesområdet i Statens vegvesen og studiegjennomføringen i høyere utdanning videre. I Statens vegvesen gjenstår det arbeid med systemer for styring og kontroll. Når det kommer til studiegjennomføring på normert tid, er det behov for flere tiltak.
– Våre revisjoner skal være til nytte. Derfor er vi glade for at forvaltningen har tatt våre anbefalinger i mange av våre undersøkelser til seg, sier riksrevisor Per-Kristian Foss.
Målet med å følge opp tidligere undersøkelser er å gi Stortinget informasjon om hva som er gjort i forvaltningen siden undersøkelsene ble gjennomført. De 14 undersøkelsene som Riksrevisjonen har fulgt opp nå, ble overlevert Stortinget i perioden september 2013 til februar 2016.
Les mer om alle sakene Riksrevisjonen har fulgt opp på riksrevisjonen.no.
Nøkkelord
Kontakter
Sissel Elisabet HelminsenKommunikasjonsrådgiver
Tel:977 27 237sissel.helminsen@riksrevisjonen.noBilder


Lenker
Om Riksrevisjonen
Riksrevisjonen er Stortingets største og eldste kontrollorgan. Gjennom revisjon av regnskap og undersøkelser sjekker vi hvordan regjeringen og statsforvaltningen gjør jobben sin.
Følg pressemeldinger fra Riksrevisjonen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Riksrevisjonen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Riksrevisjonen
Pressekonferanse: Myndighetenes innsats mot ungdomskriminalitet13.6.2025 13:14:24 CEST | Presseinvitasjon
Hva har myndighetene gjort for å forebygge og håndtere ungdomskriminalitet? Det har Riksrevisjonen undersøkt. Velkommen til pressekonferanse onsdag 18. juni kl. 13.
Langt igjen til samanhengande digitale tenester11.6.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Arbeidet med livshendingane har i liten grad gitt innbyggjarane betre samanhengande digitale tenester. Usikker finansiering og dårleg samordning er hovudproblema.
Jordbruket langt frå å nå klimamåla sine5.6.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Jordbruket skal gjennomføre store utsleppskutt innan 2030, men ingenting tyder på at det er mogleg. Målkonfliktane er store og klimaavtalen mellom staten og jordbruket er urealistisk.
Pressekonferanse i dag: Når jordbruket klimamåla sine?5.6.2025 07:30:00 CEST | Presseinvitasjon
I dag kl. 12 legg Riksrevisjonen fram ei ny undersøking om klimagassutslepp frå jordbruket. Innan 2030 skal jordbruket redusere utsleppa sine betydeleg, men er det eigentleg mogleg? Velkommen til pressekonferanse!
Pressekonferanse 5. juni: Vil jordbruket nå klimamåla?2.6.2025 14:37:15 CEST | Presseinvitasjon
Jordbruket står for 9,5 prosent av Noregs klimagassutslepp. Riksrevisjonen har undersøkt om klimapolitikken for jordbruket har hatt ønskja effekt. Velkomen til pressekonferanse torsdag kl. 12.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom