UiO skal lede prestisjeprosjekt om Europas politiske fremtid

Verdens største forskningsprogram, EUs Horisont 2020 (H2020), har annonsert at ARENA Senter for europaforskning ved Universitetet i Oslo (UiO) har fått innvilget forskningsprosjektet ‘EU Differentiation, Dominance and Democracy’ (EU3D). ARENA skal dermed lede en gruppe på åtte universiteter og to tenketanker fra 10 forskjellige land. Konsortiet har med noen av de fremste europaforskerne og skal over jul ta fatt på jobben med å vurdere EUs fremtid i lys av utviklingen mot et mer differensiert Europa. Dette inkluderer å lage ny teori og analysere konkrete forslag til reform av EU.
Les mer om prosjektet: EU3D faktaark
Horisont 2020 er EUs forsknings- og innovasjonsprogram og regnes som verdens største. Målsettingen med programmet er å bidra til bærekraftig økonomisk vekst, økt europeisk konkurranseevne, utvikling av verdensledende forsknings- og innovasjonsmiljøer samt bidra til å håndtere de store samfunnsutfordringene.
Pengestøtte fra EUs forskningsprogram H2020 regnes som noe av det vanskeligste og mest prestisjetunge forskere kan få. EU3D er finansiert innenfor programmet ‘samfunnsutfordringer’, som lyser ut midler til forskning på tematikk som det er viktig for EU å få mer kunnskap om. Under temaet ‘Europa i en skiftende verden: inkluderende, innovative og reflekterende samfunn’ innvilges kun 6 prosent av søknadene.
Dette er på kort tid det tredje H2020-projsjektet norske ARENA har vunnet gjennom med som koordinator.
- Vi er svært fornøyd med at et relativt lite norsk forskningssenter som vårt igjen har klart å nå opp på den internasjonale arenaen, sier senterleder Erik Oddvar Eriksen.
I tråd med UiOs strategi
- Vi gratulerer ARENA med suksessen, sier UiO-rektor Svein Stølen.
Stølen er svært fornøyd med at Universitetet i Oslo er tildelt det prestisjetunge prosjektet:
- Det virker som at ARENA har klart å finne den ‘hemmelige oppskriften’ for å lykkes i den beinharde konkurransen på den globale forskningsarenaen, når de nå nok en gang skal lede et så omfattende internasjonalt samarbeidsprosjekt. ARENA er et godt eksempel på hva vi ønsker mer av på UiO, sier Stølen.
UiO er best i Norge på EU-midler, men kan bli mye bedre, skriver Stølen.
Det er et viktig mål for regjeringen å hente hjem mer av pengene Norge betaler for å delta i EUs forskningsprogrammer.
Ambisiøst forskningsopplegg – skal lage teori og analysere EU-reformforslag
- Utgangpunktet for EU3D er at EU er blitt mer politisk splittet og trekkes i ulike retninger. Et mer differensiert EU innebærer at noen EU-land er tettere integrert, særlig innenfor eurosonen. Med Brexit har et EU-land for første gang bestemt seg for å forlate samarbeidet. Hvordan kan fremtidige reformer i EU ta høyde for en slik utvikling, og samtidig sikre stabilitet, demokrati og borgeres rettigheter, spør professor John Erik Fossum, som skal lede prosjektet.
ARENA har trukket veksler på de omfattende forskernettverkene som er bygget opp over tiår for å gjennomføre det ambisiøse prosjektet. EU3D har både teoretiske og praktiske ambisjoner.
Hovedmålet er å utvikle en teori om hvilke betingelser som må være tilstede for at en politisk orden som er differensiert skal være både institusjonelt og politisk bærekraftig og demokratisk legitim. Like viktig er det å tydeliggjøre løsninger som ikke imøtekommer disse kriteriene, og som innebærer vilkårlig bruk av makt. Sentralt her står dermed forholdet mellom differensiering, demokrati og dominans.
- Med andre ord, vi skal lage en teori som forklarer noe av det mest grunnleggende ved den politiske utviklingen i Europa. Vi har fått med oss mange av de beste på feltet og gleder oss til å jobbe videre med disse utfordringene, sier Fossum.
Prosjektet har samtidig høye praktiske ambisjoner. Det legges opp til en omfattende kartlegging og analyse av de ulike forslagene til EU-reformer som fremsettes i kjølvannet av EU-kommisjonens White Paper on the Future of Europe som utkom i 2017. Hensikten er å gi forskningsbaserte anbefalinger til hvilke politiske reformer EU kan og bør velge.
Med i prosjektet sitt ’Advisory Board’ er en rekke sentrale personer fra europeisk topp-politikk og akademia. Medlemmene inkluderer Italias tidligere statsminister Giuliano Amato, Slovakias tidligere statsminister Mikuláš Dzurinda, flere medlemmer av Europaparlamentet, og Jean-Claude Piris, tidligere leder av Det europeiske råds juridiske avdeling. Få kjenner EUs juridiske maskineri bedre enn nettopp Piris, som har vært involvert i samtlige traktatforhandlinger i EU siden 1990-tallet.
- Forskningens innretning og det omfattende nettverket gir håp om at forskningen skal bidra med kunnskap inn i debatten, ved å tydeliggjøre hvilke reformer som vil være politisk og demokratisk bærekraftige, sier Fossum.
EU3D er tildelt 3 mill. euro over en fireårsperiode. Prosjektet starter opp i februar 2019.
Nøkkelord
Kontakter
Pressekontakt: Mads A. Danielsen, ARENA. Epost m.a.danielsen@arena.uio.no / tlf. 479 04 759
Professor John Erik Fossum: Epost j.e.fossum@arena.uio.no
Pressevakt UiO: 930 77 006
Bilder







Om Universitetet i Oslo
ARENA. grunnlagt i 1994, er et tverrfaglig forskningssenter ved Universitetet i Oslo som er et nasjonalt tyngepunkt innen studier av de politiske endringsprosessene i Europa, og er et av Europas ledende forskningsmiljøer på dette feltet. ARENA ledes av professor Erik Oddvar Eriksen.
Følg pressemeldinger fra Universitetet i Oslo
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Oslo på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Oslo
UiO hedrer fremragende ansatte med priser20.5.2025 10:01:33 CEST | Pressemelding
Universitetsstyret har utpekt årets vinnere av UiOs forskningspris, utdanningspris, formidlingspris, innovasjonspris og pris for yngre forskere.
Ragnhild Hennum blir ny rektor ved UiO4.4.2025 16:48:23 CEST | Pressemelding
Ragnhild Hennum er valgt til ny rektor ved Universitetet i Oslo, sammen med prorektor Bjørn Jamtveit.
Rektorvalgkampen ved UiO er i gang!13.1.2025 15:35:33 CET | Pressemelding
Kandidatene til å bli Universitetet i Oslos rektor de neste fire årene, er Hanne Flinstad Harbo, Giske Ursin og Ragnhild Hennum.
UiOs menneskerettighetspris til krigsbarn5.12.2024 07:31:16 CET | Pressemelding
Ajna Jusić, Alen Muhič og Lejla Damon får prisen for sitt nybrottsarbeid på vegne av krigsbarn, en offergruppe som ofte blir glemt. De er selv født som resultat av krigsvoldtekter under Bosnia-krigen.
Skjebnetid for Europa: Vi må snakke mer om krig i Norge25.11.2024 10:23:35 CET | Pressemelding
– Det verste som kan skje om det blir krig er at vi ikke er forberedt, sier konfliktforsker Tore Wig ved Universitetet i Oslo.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom