Nytt tunnelløp i Oslofjordtunnelen
I behandlingen av Nasjonal transportplan 2018-2029 (NTP) ga Stortinget tydelig signal om å bygge et nytt tunnelløp i dagens trase for E134 over Oslofjorden (tidligere rv 23). Samferdselsdepartementet har nå sendt oppdragsbrev til Statens vegvesen om å planlegge bygging av nytt tunnelløp i dagens trase, og følger dermed opp Stortingets ønske.
- Dagens tunnelløp gir ikke tilfredsstillende kryssing av Oslofjorden. Ved vedlikeholdsarbeid eller ulykker stenges tunnelen for all trafikk. Det gir dårlig forutsigbarhet og skaper betydelig irritasjon for bilistene. Den valgte løsningen vil raskest gi forbedringer av dagens situasjon. Med to separate tunnelløp øker vi trafikksikkerheten betydelig, og vil kunne ha god trafikkavvikling også under vedlikeholdsarbeid eller ved ulykker. Sammen med øvrige prosjekter på strekningen vil vi få på plass en god firefelts løsning som binder sammen E6 og E18. Sammen med pågående prosjekt på E16 vest og nord for Oslo ser vi nå muligheten for en "ringvei" rundt Oslo, sier Solvik-Olsen.
I den videre planleggingen skal Statens vegvesen nøye vurdere hvilke sikkerhetstiltak som er nødvendig for å gjennomføre prosjektet. I arbeidet vil det være viktig med et godt samarbeid mellom Statens vegvesen og de lokale brannvernmyndighetene.
Det er fremmet en klage om prosjektet for ESA. Både Statens vegvesen og departementet følger den saken tett.
Nøkkelord
Kontakter
Pressekontakt08-16 på hverdager
Tel:919 14 777sdinfo@sd.dep.noLenker
Om Samferdselsdepartementet
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Skal fjerne to krevjande punkt på Rv. 5213.6.2025 16:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen skal lyse ut kontraktar for å fjerne to av dei mest krevjande punkta på Rv. 52. Storeskare bru skal skiftast ut og vegen mellom Tuv og Venås skal utbetrast.
Per Sanderud er ny styreleiar i Bane NOR12.6.2025 10:31:02 CEST | Pressemelding
På dagens foretaksmøte i Bane NOR SF blei Per Sanderud valt som styreleiar, mens styrets nestleiar Hildegunn Naas-Bibow og styremedlemmane Eli Giske, Renate Larsen, Adele Norman Pran og Tore Olaf Rimmereid blei attvalde.
Ein betre reisekvardag med nye tog nærmar seg10.6.2025 16:17:40 CEST | Pressemelding
Det første av dei nye lokaltoga som frå neste år skal inn i trafikken i hovudstadsområdet, er no på plass i Oslo – klar for testing. Dei komande åra kan dei reisande i Noreg også glede seg over nye region- og langdistansetog. Så langt er det kjøpt 72 nye tog som skal setjast i trafikk dei nermaste åra.
Veiåpning: Samferdselsministeren klippet snora for E39 Lyngdal øst – Lyngdal vest6.6.2025 12:47:41 CEST | Pressemelding
Fredag 6. juni markerte samferdselsminister Jon-Ivar Nygård den offisielle åpningen av den nye firefelts motorveien på E39 mellom Lyngdal øst og Lyngdal vest – en 9,7 kilometer lang strekning.
Vil redusere utslippene fra luftfarten20.5.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Regjeringen vil innføre økte krav til biodrivstoff i luftfarten ved å implementere ReFuelEU Aviation.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom