Lysefjorden har fått Merket for bærekraftig reisemål

Lysefjorden, med Preikestolen og Kjerag, får besøk av mange hundretusen gjester årlig. Nå har destinasjonen gjort et stort løft for å minimere det negative fotavtrykket fra reiselivet.
- Vi valgte å gå i gang med arbeidet med bærekraftig reisemål for å sikre en balanse mellom økende verdiskaping og sysselsetting, og sikring av verdier og kvaliteter knyttet til natur og kultur. Vi har som mål å skape flere helårs arbeidsplasser knyttet til reiseliv, samtidig som vi vil ta bevisste og gode valg for fremtiden gjennom å ta vare på råvarene våre, sier Åshild Hus.
Viktig jobb for å minimere fotavtrykkene
Det er både viktig og riktig at Lysefjorden nå har fått Merket for bærekraftig reisemål, mener Audun Pettersen, leder for bærekraftig reiseliv og mat i Innovasjon Norge.
- Den 40 kilometer lange Lysefjorden i Forsand kommune huser to av våre viktigste internasjonale turistikoner, Preikestolen og Kjerag. Turisttrykket er enormt i dette området, og derfor er det så flott at lokale reiselivsmyndigheter gjør sitt ytterste for at fotavtrykkene blir så minimale som mulig – både for lokalbefolkningen og reisende som besøker regionen, sier Pettersen.
Felles dugnad for bærekraft
Det er en tidkrevende prosess som ligger til grunn for Merket for bærekraftig reisemål. De fleste aktørene, inkludert lokale offentlige myndigheter, må jobbe tett sammen for å komme i mål. Å få merket innebærer på ingen måte å lene seg tilbake med laurbærene rundt halsen. Arbeidet med bærekraft er en kontinuerlig prosess og få år fram i tid venter remerking for Lysefjorden, for å sikre at kravene ivaretas.
- Arbeidet med bærekraft er noe vi som destinasjon må gjøre i felleskap og prosessen med merket har knyttet aktørene i Lysefjorden mye tettere sammen, sier Åshild Hus.
Presseinvitasjon:
Merket for bærekraftig reisemål overrekkes Lysefjorden Utvikling fredag 23. mars 2018 kl. 11.30 i Stavanger Rådhus. Velkommen!
Kontakter
Kontaktinfo:
Åshild Hus, Lysefjorden Utvikling
Telefon: +47 91817728
Epost: aashild@visitlysefjorden.no
Audun Pettersen, Leder for bærekraftig reiseliv og mat Innovasjon Norge
Telefon: 907 75 521
Epost: audun.pettersen@innovasjonnorge.no
Bilder



Om Innovasjon Norge
Vi bidrar til nyskaping i næringslivet, bærekraftig vekst og eksport for konkurransedyktige norske bedrifter, og utvikling i distriktene. Vi profilerer norsk næringsliv og Norge som reisemål.
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Rekordmange milliardar til innovasjon i 202414.4.2025 14:00:00 CEST | Pressemelding
Innovasjon Noreg sitt bidrag til næringslivet auka med 40 prosent i 2024. Samstundes auka dei private investeringane som matcha bidraget frå Innovasjon Noreg.
Vianode får lån på 400 millioner fra Innovasjon Norge14.4.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Innovasjon Norge har gitt tilsagn om lån på 400 millioner kroner til Vianode. Pengene vil bli investert i Norge, for å styrke selskapets forsknings- og utviklingskapasitet og plattform for etablering av regionale verdikjeder for batterier med høy ytelse og lave utslipp. Vianode utvikler og produserer grafitt til anoder og har kontrakt med en av verdens største bilprodusenter.
Milliondryss over rekordmange studentprosjekter11.4.2025 13:40:24 CEST | Pressemelding
Innovasjon Norge opplever større pågang på ordningen for støtte til bedrifter etablert av nyutdannede ved høyskolene og universitetene, enn noen gang tidligere. I alt får 32 prosjekter inntil en million kroner hver i tilskudd.
Verdensutstillingen i Japan åpner11.4.2025 09:46:10 CEST | Pressemelding
Expo Osaka åpner søndag 13. april. Norge deltar i fellesnordisk paviljong, som viser nordiske verdier og innovasjoner. Paviljongen serverer også nordisk mat med spennende japansk vri.
I Bodø selges Norge til verden – neste år står Lofoten for tur2.4.2025 13:13:20 CEST | Pressemelding
Denne uken pågår Norwegian Travel Workshop (NTW) 2025 i Bodø. Her møtes nesten 800 personer fra 36 ulike land for å selge og kjøpe Norge som reisemål.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom