Innovasjon Norge

Enorm respons fra næringslivet på Innovasjon Norge-kontor i Kyiv

Del

Norske bedrifter vil være med å gjenoppbygge Ukraina og hjelpe landet med å forsvare seg. Etter 5 måneder tilstede i Ukraina opplever Innovasjon Norge stor pågang fra norsk næringsliv.

Leder for Innovasjon Norges kontor i Kyiv Ole Henæs, næværende statsminister i Ukraina Julija Svyrydenko og næringsminister Cecilie Myrseth.
Leder for Innovasjon Norges kontor i Kyiv Ole Henæs, næværende statsminister i Ukraina Julija Svyrydenko og næringsminister Cecilie Myrseth. Foto: Innovasjon Norge

Norsk næringsliv har respondert positivt på næringsministerens oppfordring om å bidra i gjenoppbyggingen av Ukraina.

-Mange norske selskaper har løsninger og tjenester som svarer på Ukrainas behov. Investeringer i og handel med Ukraina, og samarbeid med ukrainske bedrifter, er viktig for å holde økonomien gående og å bygge motstandskraft. Norsk næringsliv vil bidra, og jeg har vært opptatt av at vi støtter opp om dette, sier næringsminister Cecilie Myrseth.

Over hundre norske bedrifter

Siden mars i år har 119 bedrifter vært i dialog med Innovasjon Norges kontor i Kyiv. Over en tredjedel av disse er innenfor forsvarssektoren, men også innenfor bygg, energi og helseløsninger. Dette samsvarer ganske godt med de faktiske behovene til Ukraina for gjenoppbygging og forsvar av landet.

-Norske virksomheter drives av å bidra til et fritt Ukraina. De er ikke drevet av kortsiktig lønnsomhet, men i et varig perspektiv blir det også viktig, sier leder for kontoret i Kyiv Ole Henæs.

Ole Henæs ble ansatt som leder for Innovasjon Norges nyopprettede kontor i Kyiv i mars i år. Det er første gang Innovasjon Norge har opprettet et kontor i et land som er i en pågående krig.

-Gjenoppbyggingen av landet foregår nå – vi kan ikke vente til etter krigen hvis vi skal lykkes, sier Henæs.

-Vi har et veldig godt samarbeid med den norske ambassaden og Norsk-Ukrainsk handelskammer i Kyiv. I tillegg nyter vi godt av våre regionskontorer rundt om i Norge, som viser mange bedrifter i vår retning, sier Henæs.

Kort vei til markedet

Hvis man har en løsning som Ukraina etterspør trenger ikke veien til markedet være lang.

-Ting tar ikke tid i Ukraina. Har man det rette produktet og er leveringsdyktig, så kommer man raskt til markedet, sier Henæs.

Det er mange norske bedrifter som har kommet godt i gang med leveranser til Ukraina. Blant disse finner vi blant annet ScanWater, som utvikler og leverer løsninger for vann og avløp til beredskap og nødsituasjoner.

En annen bedrift er Bergen Engines, som har skrevet stor kontrakt for å levere gassdrevne motorer for å sikre strømforsyning i Ukraina.

Innovasjon Norge skal i samarbeid med Team Norway og andre aktører i Ukraina jobbe for at norske bedrifter kobles til ukrainske behov.  

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Leder for kontoret i Kyiv, Ole Henæs, og næringsminister Cecilie Myrseth da kontoret åpnet tidligere i år.
Leder for kontoret i Kyiv, Ole Henæs, og næringsminister Cecilie Myrseth da kontoret åpnet tidligere i år.
Foto: Nærings- og fiskeridepartementet
Last ned bilde
Antallet norske bedrifter som har vært i kontakt med Innovasjon Norges kontor i Kyiv, fordelt på sektorer.
Antallet norske bedrifter som har vært i kontakt med Innovasjon Norges kontor i Kyiv, fordelt på sektorer.
Last ned bilde

Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye