Miljøaksjon etter utslipp av flydrivstoff på Statoil Fuel & Retails tankanlegg i Fagervika
Lørdag 3. januar ble det oppdaget en lekkasje inne på tankanlegget. Vakthavende terminaloperatør rykket ut, og stanset lekkasjen ved å stenge røret mellom en lagertank og en såkalt dreneringstank som begge inneholder flydrivstoff.
Dreneringstanken står i et lite oppsamlingsarrangement som er tilkoblet oljeutskiller i grunnen, fra oljeutskilleren er det pumpet opp 5,5 kubikkmeter jetdrivstoff. Gjentatte inspeksjoner søndag 4. januar viste ingen tegn til en større lekkasje.
En gjennomgang av drivstoffregnskapene viser at lekkasjen i verste fall er ytterligere 9,5 kubikkmeter flydrivstoff, sannsynligvis fra et nedgravd rør som leder til oljeutskiller. Da volumavviket ble avdekket, varslet Statoil Fuel & Retail Kystverket og lokale redningsetater på ettermiddagen mandag 5. januar.
Produktet som har lekket ut er Jet A-1 flydrivstoff, en drivstoffkvalitet som minner mye om parafin, men med lavt svovelinnhold. Det er liten brann- og eksplosjonsfare knyttet til denne drivstoffkvaliteten ved lave temperaturer.
Det er kun registrert mindre tegn på utslipp til sjø ved tankanlegget, men om morgenen tirsdag 6. januar ble tankanleggets lenser lagt ut for å fange opp mulige utslipp.
- Foreløpig ser det ut som vi har drivstoff i grunnen inne på vårt eget anlegg, men vi setter nå alle ressurser inn på å kartlegge drivstoff på avveie og hindre spredning til ytre miljø. Vi har mobilisert alle tilgjengelige ressurser for å begrense skadevirkningene, sier Thomas Støkken, norgessjef i Statoil Fuel & Retail.
Brannvesenet bruker i dag båt for å lete etter tegn på utslipp i Trondheimsfjorden. Teknisk personell på tankanlegget har startet rørinspeksjon med kamera for å finne mulige lekkasjepunkter. Børstad Transport er hentet inn for å sikre at oljeutskiller tømmes og fungerer optimalt, og miljørådgivere fra Multiconsult hentes nå inn for å bistå i arbeidet med å finne drivstoff på avveie og hindre skader på ytre miljø. Statoil Fuel & Retail, Kystverket og lokale nødetater samarbeider om å treffe de rette skadeforebyggende tiltakene.
For ytterligere informasjon, kontakt:
Pål Heldaas, kommunikasjonsdirektør Statoil Fuel & Retail Norge AS, mobil 970 79 763
Knut Hilmar Hansen, pressetalsmann Statoil Fuel & Retail Norge AS, mobil 917 38 053
Kontakter
Pål HeldaasInformasjonssjef
Tel:+47 970 79 763palhel@circlekeurope.comKnut HansenKommunikasjonsjef
Tel:+47 917 38 053knusen@circlekeurope.comOm Circle K Norge
Vi kaller oss energistasjon, helt enkelt – fordi vi tilbyr energi til bilen og deg som er på farten.
Om Circle K Norge AS
-
Circle K Norge driver 456 energistasjoner i Norge, 259 av dem er bemannede stasjoner som tilbyr drivstoff, bilvask, kaffe og mat.
-
Vi bygger ut vårt nettverk av hurtigladere, over 100 stasjoner har til sammen 800 hurtigladere for elbiler.
-
Vi er også drivstoffgrossist og har en rekke terminaler og depoter som forsyner stasjoner og kunder i hele Norge.
-
Ca. 3 000 personer jobber på våre kontorer og stasjoner over hele landet.
-
Circle K har en hundreårig historie i Norge, som Norsk Brændselsolje A/S med merkenavnene MIL og BP, Norsk Olje as (Norol), Statoil Norge AS og Statoil Fuel & Retail AS (Statoil) og nå Circle K Norge AS (Circle K).
Om Couche-Tard
- Circle K er en del av Alimentation Couche-Tard Inc. («Couche-Tard»), en ledende, global aktør innen eMobility, drivstoff og detaljhandel med hovedkvarter i Laval, Canada.
- Couche-Tard opererer i 24 land med nesten 14 100 butikker, hvorav omtrent 10 700 tilbyr drivstoff til veitransport. Omtrent 122 000 mennesker er ansatt i hele nettverket.
Følg pressemeldinger fra Circle K Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Circle K Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Circle K Norge
Nå er det tungtransportens tur til å få lade-boost7.2.2025 10:30:35 CET | Pressemelding
Åpningen av en ny, kraftig ladepark med hurtigladere for lastebiler på Sekkelsten i Askim, markerer et stort steg fremover for elektrifiseringen av tungtransporten – en sektor som hittil har ligget langt bak personbilmarkedet.
Frykter trakassering på jobb27.1.2025 10:33:42 CET | Pressemelding
Én av fem nordmenn nøler med å anbefale en karriere i servicebransjen på grunn av mobbing og sjikane fra kunder. Nå lanserer en av landets største butikkjeder «godhetsuke» på sine om lag 250 betjente stasjoner i Norge.
1000 ladere på Circle K – feirer med sommerturné1.7.2024 10:18:05 CEST | Pressemelding
Aldri har det stått så mange ladestasjoner langs norske sommerveier som nå. Nå har ladevertene til Circle K lagt ut på en månedslang turné for å bistå sommertrafikanter med lading.
Rundstykke-suksess for Circle K25.6.2024 09:26:13 CEST | Pressemelding
Nysmurte, rimelige rundstykker har blitt stasjonskundenes nye matfavoritt. Siden i fjor har Circle K Norge solgt 2,1 millioner av dem til folk i farta.
Circle K med prisstunt på drivstoff19.6.2024 07:52:52 CEST | Pressemelding
Circle K gjentar prisstuntet fra tidligere år og gir to kroner pr. liter i rabatt gjennom sitt fordelsprogram EXTRA i tidsrommet mellom kl. 0700 og 1900 i dag, onsdag 19. juni.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom