Blind mann går på feil buss – havner på russebuss
15.5.2017 12:00:55 CEST | Norges Blindeforbund | Pressemelding

Filmen er tilgjengelig på Blindeforbundets Facebook-side:
https://www.facebook.com/blindeforbundet/videos/10155449321274668/
Filmen er laget for å illustrere viktigheten av god informasjon på bussholdeplassene om hvilken buss som kommer. Mer enn 80 prosent av svaksynte og blinde forteller at de synes det er vanskelig å finne riktig buss, ifølge en Ipsos-undersøkelse.
– Med en god porsjon humor og selvironi vil vi med denne filmen sette fokus på hvor viktig det er med god informasjon om hvilken buss som kommer. Statsråd Ketil Solvik-Olsen har sett filmen, og fikk seg en god latter, så da håper vi at han husker på oss som ser dårlig og sliter med å finne riktig buss, når han i disse dager holder på med nasjonal transportplan, sier Sverre Fuglerud, seksjonsleder for informasjon og samfunnskontakt i Blindeforbundet (og hovedrolleinnehaver i filmen).
Mer informasjon om temaet her: https://www.blindeforbundet.no/kampanjer/blinde-og-svaksynte-finner-ikke-bussen
Kontakter
Seksjonsleder Sverre Fuglerud i Blindeforbundet (som spiller hovedrollen i filmen): mobil.: 990 03 662, E-post: fuglerud@blindeforbundet.no.
Bilder

Om Norges Blindeforbund
Norges Blindeforbund, synshemmedes organisasjon, er blinde og svaksyntes interesse- og serviceorganisasjon i Norge. Vårt overordnede mål er samfunnsmessig likestilling for blinde og svaksynte og andre grupper med funksjonsnedsettelser.
Norges Blindeforbund har i tillegg til interessepolitisk virksomhet tre syn- og mestringssenter, et bo- og arbeidssenter, leirer for synshemmede barn, førerhundskoler, punktskrifttrykkeri og internasjonal avdeling og fylkeslag i hvert fylke.
Følg pressemeldinger fra Norges Blindeforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Blindeforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Blindeforbund
Full forvirring i møte med førerhunder29.4.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Ny undersøkelse viser at folk ikke vet hvordan man møter og passerer en førerhund. Lillann Hillestad har opplevd å bli splittet fra Frost fordi gående tvang seg mellom dem. Vis hensyn, er budskapet fra Blindeforbundet på Førerhundens dag 29. april.
– De færreste vet at skyer kan øke UV-strålingen31.3.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Når nordmenn trekker til fjells i påsken kan øynene utsettes for ekstra sterk UV-stråling. Å bruke solbriller burde være like selvfølgelig som å bruke solkrem, sier øyelege og professor Tor Paaske Utheim. En undersøkelse fra Specsavers viser imidlertid at hver femte nordmann sjelden eller aldri bruker solbriller.
Øyeprofessor om nye skjermråd: – Skjermvett viktigere enn stoppeklokke9.1.2026 10:42:28 CET | Pressemelding
Regjeringen og Helsedirektoratet la i går frem nye skjermråd for hele befolkningen – helt ned til spedbarnsalder. Rådene innebærer betydelige endringer for mange, men Norges Blindeforbunds rådgivende øyeprofessor, Tor Paaske Utheim, mener at skjermvett kan være vel så viktig som antall minutter foran skjermen.
Det skal lønne seg for politikere å jobbe – for å gi flere funksjonshemmede tilgang til arbeid21.11.2025 14:03:11 CET | Pressemelding
Politikere gjentar stadig at det skal lønne seg å jobbe. Senest uttalte Høyres nestleder Nikolai Astrup dette den 20. november. Norges Blindeforbund mener dette skaper et feil inntrykk både av størrelsen på trygdeytelser og årsakene til at personer står utenfor arbeidslivet.
Kronprins Haakon: Et naturtalent i teppecurling – selv som svaksynt!12.11.2025 17:20:54 CET | Pressemelding
Kronprins Haakon fikk prøve seg mot svaksynte Frida (15) og Leah (15) i teppecurling, under sitt besøk på Blindeforbundets syn- og mestringssenter i Hurdal.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
