Norsk innovasjon og teknologi skal bidra til løsninger i humanitær bistand

H.K.H. Kronprinsesse Mette-Marit, utenriksminister Børge Brende, nestleder i UN Women Yannick Glemarec, administrerende direktør i Innovasjon Norge Anita Krohn Traaseth og norske gründere var blant deltakerne da avtalen ble signert på Skistua i Trondheim i dag.
Næringslivet kan ta en større rolle
-Alle land har et ansvar for at vi skal nå bærekraftmålene og bidra til å styrke kvinners posisjon globalt. Denne avtalen gjør norsk næringsliv og innovasjon til en større del av løsningen, sa utenriksminister Børge Brende.
Samarbeidet mellom UN Women og Innovasjon Norge skal skape arenaer og prosjekter som kobler norsk næringsliv og gode innovasjoner med de behovene og utfordringene som eksisterer i humanitære kriser og bistandsarbeid.
-Mens vi har vært i Norge har vi besøkt inkubatorer og møtt norske entreprenører som utvikler innovative, humanitære løsninger som kan styrke kvinners posisjon. Denne avtalen er starten på et nært partnerskap som vil gjøre det mulig å knytte behovene vi ser i vårt arbeid nærmere sammen med de innovative produktene som bli utviklet, sier Yannick Glemarec, visedirektør i UN Women.
Teknologi som styrker kvinners posisjon
-I 2016 lanserte regjeringen en ny handlingsplan for kvinners rettigheter og likestilling i utenriks- og utviklingspolitikken. Vi i Innovasjon Norge sitter i pådrivergruppen og avtalen vi nå signerer med UN Women er et konkret bidrag for å koble norsk næringslivskompetanse og ressurser med utviklingen av teknologi og innovasjoner som bidrar til at vi når bærekraftmålene, sier administrerende direktør i Innovasjon Norge Anita Krohn Traaseth.
Et av prosjektene som er et direkte resultat av samarbeidsavtalen mellom UN Women og Innovasjon Norge er en samling hvor norske og internasjonale data- og teknologieksperter skal møtes for å forsøke å finne svar på hvordan datateknologi kan hjelpe kvinner på flukt.
Skal knekke koden
-Statistikken viser at kvinner har mindre sjanse for å overleve etter en naturkatastrofe, og vi tror at teknologiske løsninger – såkalt blockchain teknologi - kan bidra til at de får den hjelpen de trenger i en krisesituasjon. Mange mennesker på flukt kan ikke bevise sin identitet, og ved å gi kvinner adgang til å kunne identifisere seg vil de kunne bli inkludert i den økonomiske infrastrukturen. Det vil bli lettere både for de som skal yte og motta hjelp, samt for kvinnenes arbeids- og inntjeningsmuligheter etter katastrofen, forklarer Ingvild von Krogh Strand, ansvarlig for blockchain-prosjektet i Innovasjon Norge.
Koden håper de å knekke når 40 norske og internasjonale hackere samles i Oslo 10.-12. mai på Katapult Future Fest i Oslo. -Her samles noen av verdens fremste teknologiske hoder, og norske IT-miljøer får muligheten til å bidra i et prosjekt som kan få stor betydning i globalt hjelpearbeid,» forklarer Ida Faldbakken, prosjektleder for Katapult Future Fest.
-Dette pilotprosjektet gjør det mulig for den norske IT-bransjen å ta en aktiv del i arbeidet for å styrke kvinners posisjon og jobbe mot bærekraftmålene, sier Faldbakken.
Last ned flere høyoppløselige bilder. Foto: Torleif Kvinnesland.
Nøkkelord
Kontakter
Julie RylandSeniorrådgiver PR og kommunikasjon
Tel:481 11 975julie.ryland@innovasjonnorge.noBilder






Lenker
Om Innovasjon Norge
Vi bidrar til nyskaping i næringslivet, bærekraftig vekst og eksport for konkurransedyktige norske bedrifter, og utvikling i distriktene. Vi profilerer norsk næringsliv og Norge som reisemål.
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Eksportverdien i reiselivet øker26.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Flere overnattinger og høyere forbruk, både fra nordmenn og utlendinger sammenlignet med tidligere.
The Quartz Corp får støtte til syre-gjenbruk24.6.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Innovasjon Norge støtter sirkulært pilotprosjekt hos The Quartz Corp med inntil 45 millioner kroner.
Hydro og Innovasjon Norge inngår strategisk samarbeid for grønn industrivekst12.6.2025 13:24:45 CEST | Pressemelding
Hydro og Innovasjon Norge har signert en ny samarbeidsavtale for å styrke norsk bærekraftig industri internasjonalt. Avtalen skal bidra til å fremme grønn teknologi, sikre politisk gjennomslag og åpne dører for norske bedrifter i globale markeder.
Innovasjon Norge og DNV med viktige havvindavtaler i Japan3.6.2025 13:56:47 CEST | Pressemelding
Det strømmer inn store eksportinntekter fra norsk havvindindustri, estimert til nærmere 50 milliarder kroner i år. I Japan signerte Innovasjon Norge i dag en avtale med et stort havvindnettverk. Samtidig undertegnet DNV en tilsvarende avtale.
Norges dag på verdensutstillingen i Osaka2.6.2025 17:57:51 CEST | Pressemelding
I dag ble det feiret Norges Dag på verdensutstillingen i Osaka. Utenriksminister Espen Barth Eide ledet en stor næringslivsdelegasjon, og Kongsberg signerte avtale med japansk selskap for å utvikle et banebrytende navigasjonssystem.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom