
Orkdal Energi setter bort kraftverksdriften til Bekk og Strøm
Daglig leder i Orkdal Energi, Eirik Jørum, mener at avtalen med Bekk og Strøm er viktig.
- Vi har valgt å forberede oss på kommende regelendringer ved å plassere kraftverkene i en egen juridisk enhet og outsource driften av disse. Bekk og Strøm har fra før av tolv kraftverk i Trøndelag og fremstår som et godt alternativ til å drifte kraftverkene selv i tiden som kommer, sier Jørum.
Lokalt eierskap
I det moderne strømmarkedet er det utfordrende å skape lønnsom drift, spesielt for energiselskaper som også har mindre kraftverk i porteføljen. Samtidig anser mange lokalsamfunn at det er viktig at eierskapet opprettholdes lokalt. En driftsavtale med en privat aktør er derfor et godt alternativ for mange små og mellomstore energiselskaper.
Konkurransedyktig
- Vårt mål er å få mer energi ut av Vorma og Leibekken på vegne av eierne, siden vi er spesialister på å drifte småkraftverk. Vi er fornøyde med at driftskonseptet vi har utviklet i forbindelse med fusjonen med finske SV Vattenkraft allerede beviser sin attraktivitet i markedet. Avtalen er en bekreftelse på at vi er konkurransedyktige hva både pris og ytelser angår, sier daglig leder i Bekk og Strøm Carl-Fredrik Lehland.
Flere kommer etter
Avtalen mellom Orkdal Energi og Bekk og Strøm er et av de første eksemplene på at et offentlig eid kraftselskap velger å overlate driften av kraftverkene til en privat aktør.
- Jeg tror vi kommer til å se flere slike avtaler i tiden som kommer. Markedet styrer bransjen inn i en konsolideringsfase, og dette er en god løsning for å bevare det lokale eierskapet og samtidig kunne dra nytte av stordriftsfordeler, sier Lehland.
Ingen arbeidsplasser i Orkdal Energi blir påvirket av denne avtalen.
Kontakt:
Carl-Fredrik Lehland
Daglig leder i Bekk og Strøm
+47 95 298 298
cf@bekkogstrom.no
Bekk og Strøm ble stiftet i 2006 og eier og drifter vannkraftverk i Norge. Selskapet spesialiserer seg på småkraft, og har eierskap i 22 kraftverk, samt flere titalls utviklingsprosjekter underveis. Bekk og Strøms eierandeler tilsvarer 90 GWh av totalt 145 GWh. Bekk og Strøm drifter fra før 20 småkraftkraftverk med en produksjon på til sammen 117 GWh.
Om Bekk og Strøm AS
Følg pressemeldinger fra Bekk og Strøm AS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bekk og Strøm AS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bekk og Strøm AS
Finsk Kraft AB kjøper Befring Kraft AS22.1.2021 10:00:00 CET | Pressemelding
Befring Kraft AS i Stardalen i Sunnfjord kommune skifter eiere. Det kjente småkraftverket ble satt i drift i 2003 og har vært eid av grunneierne. Den norske småkraftspesialisten Bekk og Strøm skal drifte kraftverket.
Finsk Kraft AB kjøper Tryggestad Kraft AS19.5.2020 08:00:00 CEST | Pressemelding
Tryggestad Kraft med Litlebø kraftverk i Stranda kommune skifter eiere. Det arkitekttegnede kraftverket på 22 GWh ble satt i drift i 2012 og var inntil overtakelsen 15. mai 2020 eid av grunneierne. Den norske småkraftspesialisten Bekk og Strøm skal drifte kraftverket.
B Capital Partners inn på eiersiden i den norske småkraftspesialisten Bekk og Strøm20.1.2020 08:00:00 CET | Pressemelding
Den Zürichbaserte infrastrukturspesialisten B Capital Partners AG kjøper 36 prosent av Bekk og Strøm AS (BoS) via sitt Luxemburg BC-ETIF TOR-fond. Dette fondet investerer utelukkende i bærekraftig infrastruktur i energisektoren.
Anmeldelsen mot kraftselskapet Chr. Salvesen og Chr. Thams’s Communications Aktieselskab er henlagt19.12.2018 13:40:40 CET | Pressemelding
Norsk naturvernforbund avd. Orkla anmeldte i høst kraftselskapet Chr. Salvesen og Chr. Thams’s Communications Aktieselskab (CSCTCA) for brudd på verneforskriften ved Gangåsvannet. Nå er saken henlagt som intet straffbart forhold bevist.
Bekk og Strøm gjenreiser historisk kraftverk i Kristiansand3.12.2018 08:19:57 CET | Pressemelding
Energiselskapet Bekk og Strøm skal nå gjenoppbygge det det historiske kraftverket Boen Foss i Kristiansand, som ble totalødelagt av flommen i fjor.