En milliard til fornybar energi og energieffektivisering
19.5.2011 12:00:05 CEST | Forskningsrådet | Pressemelding
- Denne felles utlysningen er statens bidrag til den norske satsningen på fornybar energi og energieffektivisering. Nå utfordrer vi næringslivet til å gripe de mulighetene dette gir, er de tre partnernes budskap til bedrifter og investorer.
Samarbeid i hele utviklingskjeden
Gjennom program som utfyller hverandre, finansierer Forskningsrådet, Innovasjon Norge og Enova hvert sitt ledd av prosjekter som fremmer fornybar energi og energieffektivisering. Programmene støtter ulike trinn i utviklingen, fra idé til ferdig utviklet teknologi. Samlet sett finnes det nå finansieringsmuligheter for alle faser i utviklingen av ny fornybar energi.
Forskningsrådets RENERGI-program lyser ut midler til forskningsprosjekter og utviklingsprosjekter i en tidlig fase. Prosjektene kan for eksempel ha form av modellering og laboratorieforsøk. Utlysningen dekker både prosjekter som handler om fornybar energi og prosjekter mer rettet mot energieffektivisering. Målgruppen for programmet er bedrifter og forskningsmiljøer. Årets utlysning er på om lag 250 millioner kroner.
Innovasjon Norges miljøteknologiordning er et landsdekkende tilbud som finansierer pilot- og små og større demonstrasjonsanlegg innen miljøteknologi, herunder fornybar energi. Programmet ble satt i gang i 2010 og videreføres i perioden 2011-2013. Årets budsjett for miljøteknologiordningen er på 257 millioner kroner. Innovasjon Norge kan i tillegg tilby risikolån og industrielle forsknings- og utviklingskontrakter.
Enovas program for teknologiintroduksjon støtter demonstrasjon av nye energiteknologier. Dette programmet har en ramme på om lag 150 millioner kroner. Enova har også en målrettet satsning som lyser ut midler til fullskala demonstrasjon av nye teknologier innen marin kraftproduksjon gjennom Program for marin fornybar kraftproduksjon. Programmet retter seg hovedsakelig mot offshore vind, samt bølge- og tidevannskraft. Årets budsjett for programmet er på om lag 250 millioner kroner.
Utfordrer næringslivet
Staten kan gjennom sitt virkemiddelapparat bidra med gode rammer for medfinansiering. Forskningsrådet, Innovasjon Norge og Enova vil sammen skape en attraktiv arena for innovasjon og teknologiutvikling og ønsker å komme i dialog med næringsaktører som vil investere i energiprosjekter. Arvid Hallén (administrerende direktør for Forskningsrådet), Gunn Ovesen (administrerende direktør for Innovasjon Norge) og Nils Kristian Nakstad (administrerende direktør for Enova) er samstemte i hva de opplever som en av hovedutfordringene.
− Vi trenger flere selskaper og investorer som vil satse kapital på innovasjon for fremtidens energi- og miljøutfordringer. Dette er et viktig satsingsområde for staten, og vi tilbyr nå en betydelig medfinansiering, sier de tre direktørene.
Mer informasjon om de tre programmene er tilgjengelig på:
- http://www.forskningsradet.no/renergi
- http://www.innovasjonnorge.no/miljotek
- http://naring.enova.no/sitepageview.aspx?sitePageID=1276
Kontaktpersoner:
- Norges forskningsråd: Fagansvarlig for vindkraft og havenergi: Espen B. Christophersen: mobil: 901 64 172, e-post: ebc@forskningsradet.no
- Innovasjon Norge: Programansvarlig Miljøteknologiordningen: Bergny Dahl: mobil: 958 58 669, e-post: bedah@innovasjonnorge.no
- Enova:Områdeleder Ny Teknologi:
Kjell Olav Skjølsvik: mobil: 480 40 479, e-post: kjell.olav.skjolsvik@enova.no
Bilder

Om Forskningsrådet
Forskningsrådet er den nasjonale organisasjonen for finansiering av forskning og eksperimentell utvikling (FoU) og FoU-støttet innovasjon. Forskningsrådet skal være en markert forsknings- og innovasjonspolitisk aktør nasjonalt og internasjonalt, en strategisk investor, en synlig og inkluderende samfunnsaktør og en kunnskapsbasert rådgiver. Gjennom disse rollene skal vi legge til rette for utviklingen av sterke forsknings- og innovasjonsmiljøer som hevder seg i den internasjonale konkurransen, skaper innsikt, bidrar til verdiskaping og til å løse de samfunnsutfordringene Norge og verdenssamfunnet står overfor. Forskningsrådet skal gi næring til nye ideer, gjøre grensesprengende forskning og radikal innovasjon mulig og jobbe for et samfunn der forskning brukes og deles.
Følg pressemeldinger fra Forskningsrådet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forskningsrådet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forskningsrådet
Mari Sundli Tveit fortsetter som administrerende direktør i Forskningsrådet1.6.2026 15:21:03 CEST | Pressemelding
Forskningsrådets styre har ansatt Mari Sundli Tveit for en ny åremålsperiode som administrerende direktør i Forskningsrådet.
Sju norske virksomheter får støtte for å styrke cybersikkerheten i kraftsektoren17.3.2026 06:55:00 CET | Pressemelding
Tildelingene skjer gjennom det nordiske samarbeidsprosjektet CRESCENDO og er en del av EUs satsing for å gjøre kritisk infrastruktur mer robust mot digitale trusler. Ordningen forvaltes i Norge av Norges forskningsråd og Nasjonal sikkerhetsmyndighet (NSM).
271 millioner kroner til energi- og petroleumsforskning i næringslivet16.12.2025 06:30:00 CET | Pressemelding
Forskningsrådet tildeler støtte til 23 innovasjonsprosjekter i norske bedrifter. Bedriftene skal blant annet utvikle ny løsning for høytemperatur varmepumper, batterisystemer for storskala solcelleanlegg og undersøke hvordan kunstig intelligens kan brukes for å overvåke oljesøl.
277 millioner kroner til helseforskning og helseinnovasjon15.12.2025 06:25:00 CET | Pressemelding
15 forskningsprosjekter kan nå settes i gang. Sammen skal forskere, helsenæringen og helsetjenesten blant annet finne løsninger for digital oppfølging av eldre immigranter, økt forsyningssikkerhet for legemidler og dronetjeneste for levering av blodprøver.
48 millioner til forskning på miljø og naturverdier knyttet til havbunnsmineralvirksomhet12.12.2025 18:00:00 CET | Pressemelding
Tre samarbeidsprosjekter mellom forskningsorganisasjoner og samfunns- og næringsaktører får finansiering for å styrke kunnskapsgrunnlaget om havbunnsmineralvirksomhet. Prosjektene vil gi ny innsikt i biologisk mangfold knyttet til havbunnsmineraler og i de geologiske prosessene som danner mineralforekomster på havbunnen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
