Statnett

Verdiskaping på Vestlandet avhenger av nytt strømnett. Ny nettutviklingsplan presentert i dag.

Del
(Oslo, 30. september 2010) Statnett planlegger å investere opp mot 5 milliarder kroner på utbygging av nytt strømnett på Vestlandet frem mot 2020. Det kom frem da Statnett presenterte Nettutviklingsplan 2010 i dag. – Disse investeringene er avgjørende for fremtidig verdiskaping på Vestlandet, sier Auke Lont, konsernsjef i Statnett. Nettutviklingsplanen er Statnetts viktigste planverktøy for hvordan sentralnettet skal utvikle seg de kommende årene. Under fremleggelsen av Nettutviklingsplanen i Oslo i dag påpekte konsernsjef Auke Lont at Statnett ønsker totalt å investere i nye utbygginger og oppgraderinger for om lag 40 milliarder kroner i Norge de kommende årene.

- Våre planlagte investeringer vil bedre forsyningssikkerheten, legge til rette for satsing på fornybar energi og bidra til verdiskapning over hele Norge. De siste 15 årene har vi hatt en stadig økende utnyttelse av det eksisterende kraftnettet. For å møte et fortsatt økende behov for nettkapasitet, er det nå nødvendig å  bygge nytt eller oppgradere dagens kraftnett fra 300 kV til 420 kV, sier Lont.

Forutsetning for fornybar
På Vestlandet er den planlagte overføringslinjen mellom Sima og Samnanger sentral for å bedre forsyningssikkerheten inn mot Bergensområdet. Planene om ny linje mellom Ørskog og Fardal vil være viktig for satsing på ny fornybar kraftproduksjon i Sogn og Fjordane. Statnett støtter også Lyses arbeid med å konsesjonssøke og bygge forbindelsen Lyse-Støleheia. I tillegg skal eksisterende linjer spenningsoppgraderes.

- At våre planer blir realisert er en forutsetning for næringsutvikling i regionen. Dagens nettkapasitet begrenser muligheten for å etablere nytt forbruk i stor skala i denne regionen. Utbygging av ny nettkapasitet er også en forutsetning for satsing på fornybar energi på Vestlandet. En rekke utbyggingsplaner for vannkraft ligger på vent inntil kapasiteten til å frakte den rene energien har bedret seg. I tillegg er ny nettkapasitet nødvendig for eventuell ny aluminiumsindustri og for å kunne forsyne nytt forbruk på sokkelen med strøm fra land, sier Lont.

Bygger for fremtiden
- Vi ønsker å bygge nye ledninger for  å møte behovet for ny nettkapasitet i dag og i fremtiden  Vi trenger økt kapasitet i kraftnettet på Vestlandet for å sikre forsyningssikkerhet og verdiskaping, og det er vår jobb å si i fra om dette, sier Lont.

Nettutviklingsplanen for 2010 kan lastes ned her.

For ytterligere informasjon:
Tor Inge Akselsen, kommunikasjonsdirektør: tlf. 950 79 520
Gunnar G. Løvås, konserndirektør: tlf. 913 40 699
Pressevakt tlf: 22 52 72 72


Statnett er Norges nasjonale nettselskap som eier sentralnettet, eller “riksveiene” i norsk strømforsyning. Strøm kan ikke lagres, men må produseres samtidig som den brukes. Statnett har det nasjonale ansvaret for å sørge for at strømproduksjon og strømforbruk er i balanse. Vi har ansvaret for å utvikle og drifte kraftnettet slik at det til enhver tid møter de kravene samfunnet har på energisektoren. Statnett har 800 medarbeidere og hadde i 2010 en omsetning på 3,3 milliarder kroner.

Om Statnett

Statnett
Statnett
Nydalen Allé 33
0485 Oslo

http://www.statnett.no

Statnett er systemansvarlig i det norske kraftsystemet. Dette innebærer å drifte om lag 11 500 km med høyspentlinjer, 2 000 km kabel og 200 stasjoner over hele landet. Driften overvåkes av en landsentral og to regionsentraler. Statnett har også ansvaret for forbindelser til Sverige, Finland, Russland, Danmark, Nederland, Tyskland og Storbritannia.

Følg pressemeldinger fra Statnett

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statnett på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Statnett

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye