Betal nå – unngå renter på restskatten
25.5.2016 10:15:00 CEST | Skatteetaten | Pressemelding

Den foreløpige skatteberegningen du finner i selvangivelsen gir en god indikasjon på om du har betalt for mye eller lite i skatt i løpet av fjoråret. Vet du allerede nå at du må betale restskatt, har du mulighet til å slippe å betale renter på beløpet du skylder.
13,6 milliarder kroner
I fjor benyttet 221.000 lønnstakere, pensjonister og selvstendig næringsdrivende seg av muligheten til å unngå renter på restskatten. De betalte inn til sammen 13,6 milliarder kroner innen fristen 31. mai.
– Vi er opptatt av at skatten skal være riktig. Når skattyter oppdager at det er trukket for lite skatt gjennom året, er dette en fin mulighet til å gjøre opp for seg uten å måtte betale renter. Vi oppfordrer alle til å bli ferdig med restskatten allerede nå, sier kommunikasjonsdirektør i Skatteetaten, Mariken Holter.
Renten er 0,56 prosent per år, beregnet fra 1. juli i inntektsåret frem til forfall for første termin for restskatt i det påfølgende skatteåret. Dersom du har betalt inn for mye restskatt, vil det godtgjøres renter ved tilbakebetaling.
Regn ut skatten
Har du ikke gjort endringer i selvangivelsen, finner du beløpet du eventuelt skylder på siste side i selvangivelsen. Har du gjort endringer i selvangivelsen som kan påvirke den endelige skatteberegningen, kan du beregne skatten med en kalkulator på skatteetaten.no/beregnskatten. Kontonummer og KID-nummer som skal brukes ved innbetaling står i selvangivelsen.
Fristen for innbetaling av restskatt påvirkes ikke av utsatt selvangivelsesfrist, hvis du har søkt om det. Betaling etter fristen blir ikke tatt hensyn til ved endelig skatteavregning.
Første pulje med skatteoppgjør kommer 22. juni. Deretter blir det løpende skatteoppgjør mellom 3. august og 12. oktober. Skatteetaten varsler brukere på e-post eller SMS når skatteoppgjøret er klart.
Bildetekst:
- Når skattyter oppdager at det er trukket for lite skatt gjennom året, er dette en fin mulighet til å gjøre opp for seg uten å måtte betale renter. Vi oppfordrer alle til å bli ferdig med restskatten allerede nå, sier kommunikasjonsdirektør i Skatteetaten, Mariken Holter.
Kontakter
Merete Bergeland JebsenPressesjef
Tel:945 01 000presse@skatteetaten.noBilder

Om Skatteetaten
I Skatteetaten jobber vel 7000 ansatte mot samme mål; å sikre finansieringen av velferdssamfunnet. Skatteetaten er underlagt Finansdepartementet, og har ansvaret for et oppdatert folkeregister og at skatter og avgifter blir fastsatt og innbetalt på riktig måte.
Følg pressemeldinger fra Skatteetaten
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skatteetaten på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skatteetaten
Alle skattemeldinger er sendt ut – flere har allerede fått utbetalt skatt til gode29.3.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Denne uken ble de siste skattemeldingene for inntektsåret 2025 sendt ut. Tallene viser at 3,7 millioner har sjekket skattemeldingen sin på skatteetaten.no og 655 000 har allerede fått skatteoppgjøret sitt.
Regelbrudd i 27 kommuner: Skatteetaten varsler om serveringssteder etter kontroller25.3.2026 08:01:39 CET | Pressemelding
Skatteetaten har varslet skjenkemyndighetene i 27 kommuner etter kontroller av serveringsbransjen gjennomført i julebordsesongen. Totalt gjelder varslene 68 virksomheter der etaten har avdekket brudd på skatte-, avgifts- og regnskapsregelverket.
Skatteetatens anmeldelser: Flere og strengere dommer19.3.2026 08:04:06 CET | Pressemelding
Skatteetatens anmeldelser førte i 2025 til flere og strengere dommer. Gjennomsnittsstraffen var på over 12 måneder i fengsel og i den strengeste dommen fikk hovedmannen seks år i fengsel i en omfattende tilretteleggersak.
Skattemeldingen er på vei. Skatteetaten advarer mot svindel11.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
I takt med utsendingen av skattemeldingen for 2025 øker også svindelforsøkene. Skatteetaten advarer mot falske e‑poster og SMS-er som ber deg om å trykke på lenker.
I dag går de første skattemeldingene ut - 2,7 millioner ligger an til å få penger til gode9.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Fra i dag og frem til 30. mars sendes skattemeldingen ut til 5,3 millioner lønnsmottakere, pensjonister og enkeltpersonforetak. Selv om den er forhåndsutfylt, er den ikke ferdig.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
