Lokal laks fikk Sogn og Fjordanes første Spesialitet-merke

Laksen fra det lille, familiedrevne røykeriet er det aller første produktet fra Sogn og Fjordane som kan smykke seg med kvalitetsstempelet Spesialitet.
- Vi er veldig stolte over at våre produkter gikk gjennom nåløyet, og ble godkjent som en Spesialitet. Vi håper merket kan bidra til at det blir lettere å komme inn i flere butikker, og at nye kunder kan oppdage produktene våre. Det viktigste for oss er imidlertid å opprettholde kvaliteten på produktene våre, og derfor er det viktig at vi vokser kontrollert, sa Gro Sveen, daglig leder i Svanøy Røykeri, da hun mottok Spesialitet-merket.
Lokale smaker
Det var Tradisjonell røykelaks, Porsmarinert einerrøykt laks og Gravlaks med dill og hvit pepper fra Svanøy Røykeri som ble tildelt kvalitetsmerket Spesialitet. Røykeriet på Svanøy, 15 km sørøst fra Florø, har selv full kontroll over hele prosessen og følger laksen fra den veier 70-80 gram til den er ferdig foredlet. Det brukes kun superior laks som fileteres og trimmes for hånd, og tørrsaltes for beste resultat. Den gravede varianten lages på tradisjonell måte, men med dill og hvit pepper som krydder. Røkelaksen røykes med selvplukket einer fra øya og furuspon fra det lokale båtfabrikken byggeriet. Den porsmarinerte røykelaksen marineres med den viltvoksende lyngplantenurten pors og hjemmelaget porssnaps.
Tildelt av uavhengig fagjury
Spesialitet garanterer deg en unik smaksopplevelse. Hvilke mat- og drikkevarer som kommer gjennom nåløyet bestemmes av en uavhengig fagjury ledet av fylkesmann Lars Sponheim. Fagjuryen vurderer grundig kvalitet og smak før de tildeler Spesialitet. Om laks fra Svanøy Røykeri var fagjuryen svært entusiastiske.
- Dette er en helt unik smaksopplevelse som virkelig fortjener hederen Spesialitet, sa Sørvig.
Nøkkelord
Kontakter
Anne Mette JohnsenKommunikasjonssjef
Tel:+47 909 61 602anne.mette.johnsen@matmerk.noNina SundqvistAdministrerende direktør
Tel:+47 917 85 620nina.sundqvist@matmerk.noBilder


Lenker
Om Stiftelsen Norsk Mat
Stiftelsen Norsk Mat er en uavhengig stiftelse og vårt formål er å styrke konkurranseevnen til norsk matproduksjon. Dette gjør vi gjennom å arbeide med kvalitetsstyring og kompetanseutvikling i norsk matproduksjon og synliggjøre opprinnelse og kvalitet på norske matprodukter.
Våre kjerneområder er merkeordningene Nyt Norge, Spesialitet og Beskyttet Betegenelse og Kvalitetssystemet i landbruket.
Følg pressemeldinger fra Stiftelsen Norsk Mat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Stiftelsen Norsk Mat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Stiftelsen Norsk Mat
Garnvik Røkeri hedret med Spesialitet-merket for fjerde gang31.3.2025 12:31:33 CEST | Pressemelding
Under åpningen av Norway Seafood Festival 2025 i Trondheim ble Garnvik Røkeri tildelt Spesialitet – merket for lokalmat i særklasse – for sitt produkt «Røkt ørret».
To produkter tildelt Spesialitet-merket på UMAMI18.3.2025 15:12:28 CET | Pressemelding
Geitramseddik fra Brokkestøylen og Havsnø Røkt Flaksalt fikk tildelt Spesialitet under åpningsdagen på UMAMI-messen. «Begge disse produktene er i særklasse i sin kategori og har derfor fortjent å få tildelt Spesialitet», sa landbruks- og matminister Nils Kristen Sandtrøen under tildelingen.
Kvitsøylam får eksklusiv status - tildelt beskyttet geografisk betegnelse17.3.2025 12:00:00 CET | Pressemelding
- Dette er en anerkjennelse av den høye kvaliteten og den lange, rike tradisjonen for sauedrift på Kvitsøy, sier Bent Høie, statsforvalter i Rogaland.
Kvalitet i hver dråpe: Spesialitetsmerket til 4 lokale drikkeprodusenter13.3.2025 09:15:00 CET | Pressemelding
- Osterevolusjon har blitt et begrep her til lands, men du verden: Nå snakker vi om en norsk drikke-revolusjon også! De fire produsentene som tildeles Spesialitetsmerket får råvarene til å skinne, sier fagsjef Spesialitet i Stiftelsen Norsk Mat Marit Strand.
Beiarmat og Kyvik Sild hedret med Spesialitet19.1.2025 20:18:00 CET | Pressemelding
Tildelingen av Spesialitet-merket til fire nye norske produkter fant sted ved åpningen av Norges stand på Internasjonale Grüne Woche i Berlin den 17. januar 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom