– Jeg har mistet en venn, sier Stephen Ackles om Jerry Lee Lewis
1.11.2022 13:43:05 CET | Bauer Media AS | Pressemelding

– Jeg har reist rundt med Jerry Lee Lewis i mange år, og fått gleden av både å jobbe med ham på scenen og være blant publikum. Det har vært en opplevelse å bli så godt kjent med ham, og det har vært en fantastisk tur vi har hatt. Det er bare synd turen ikke ble lenger, sier Ackles.
– Vi som kjente ham var jo forberedt på at han en dag kom til å dra fra oss. Allerede for rundt 40 år siden begynte vi å lure på hvor lenge det ville holde, men så ble han likevel the last man standing – han overlevde alle de andre store.
– Den aller første punkeren
Da Jerry Lee Lewis døde fredag morgen, 87 år gammel, etterlot han seg en enorm musikalsk arv med sanger som «Great Balls of Fire» og «Whole Lotta Shakin’ Goin’ On» som noen av høydepunktene. Og for artister som Stephen Ackles har han også åpnet dører og blitt en kilde til inspirasjon for sine uforglemmelige sceneshow.
– Han var jo den aller første punkeren. Håret datt ned mens han sparket krakker og var oppå pianoet og gjorde ting ingen andre hadde gjort før. Bare det at han hadde fantasi til å opptre på den måten, gjør at vi andre har mye å takke ham for. Det å tørre å gjøre litt mer, og å bruke sjelen sin som musiker slik han har gjort, det skal vi være veldig takknemlige for, sier Ackles.
– Alle artister jeg vet om kjenner veldig godt til det Jerry Lee Lewis gjorde. Og på lik linje med Elvis Presley har han gitt oss et enormt stykke arbeid vi kan glede oss over så lenge vi lever. Jeg tror han åpnet for at det gikk an å være mye gærnere enn det Elvis kunne være. Elvis måtte passe på imaget sitt – det gjorde aldri Jerry Lee.
Hyllestprogram med musikk og minner
Selv om Jerry Lee Lewis er en stor inspirasjonskilde for mange musikere, er Ackles ekstra glad for at han fikk et så nært personlig forhold til en av musikkhistoriens største ikoner.
– Jeg er fra Brevik i Telemark, så jeg er ikke født i en metropol. Og ikke er jeg født på bygda i Louisiana heller, som Jerry Lee. For meg har det vært stort å jobbe tett på ham og reise rundt med ham i mange år. Han var en venn som kunne gi både ris og ros, og det var mest av det første. Han elsket gospelplatene mine, og det er jeg veldig stolt av.
Onsdag kveld kl. 21 hyller Ackles sin gode venn og samarbeidspartner med et eget program der han sammen med Tor Andersen forteller om livet og karrieren til rock n’ roll-pioneren. Det blir gjenhør med musikalske favoritter, og med keyboard i studio får Ackles også slått seg løs på tangentene.
– Det å kunne sitte og spille litt, og minne ham på denne måten med en hel time med mange fine låter, det synes jeg har vært helt fantastisk, sier han.
– Er det én ting vi har lært av Jerry Lee Lewis er det å ikke holde noe tilbake. Man må herje litt!
Nøkkelord
Kontakter
Arne SandvikHead Of News Department
Tel:+47 91 77 38 93arne.sandvik@bauermedia.noBilder




Om Bauer Media AS
Bauer Media Audio er Europas største kommersielle radiokringkaster.
I Norge står Bauer Media bak 80 radiokanaler og et voksende nettverk av podkaster. Vi er tilgjengelig på DAB, nett og mobil.
Bauer Media AS driver de riksdekkende reklamefinansierte radiokanalene Radio Norge, Radio Rock, Radio Topp 40, Radio Vinyl, Radio Norsk Pop, Kiss og P24-7 MIX, KOS og FUN.
Alle kanalene er tilgjengelig nasjonalt på DAB, via våre apper og på nett.
Bauer Media AS tilbyr også et Premium-abonnement der samtlige radiokanaler selskapet står bak kan høres uten reklame, samt lytterne får eksklusivt innhold og kvalitetspodkaster.
Selskapet har ca. 70 medarbeidere med hovedkontor i Oslo, med samarbeidspartnere over hele verden.
Følg pressemeldinger fra Bauer Media AS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bauer Media AS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bauer Media AS
Victoria Skau med påskegrøss: – Ikke hør disse historiene alene!26.3.2026 10:22:13 CET | Pressemelding
I over ti år har hun jaktet på hendelser som ikke lar seg forklare. Nå er Victoria Skau klar med påskegrøss i podkasten som lover å holde lytterne våkne langt inn i natten.
Bisarre historier med Kristine Grændsen19.3.2026 11:03:43 CET | Pressemelding
En bjørn som kjempet mot nazistene. En død pave på tiltalebenken. En mann som levde av å spise levende rotter. Nå fortelles noen av historiens mest absurde, men helt sanne, historier i den nye podkasten Bisarr Historie med Kristine Grændsen.
Jakten på Norges nye pop-stjerne er i gang!28.1.2026 14:38:07 CET | Pressemelding
Har du en popartist i magen? VG-Lista Topp 40 og Bauer Media inviterer unge talenter til å delta i VG-Lista Topp 40 Feat.You 2026. Vinneren får opptre foran 50.000 mennesker på Rådhusplassen under sommerens høydepunkt; VG-Lista Topp 40 i juni.
Tobias (22) vant gjev pris, men valgte fansen på samfunnshuset fremfor galla i Cannes31.10.2025 23:59:00 CET | Pressemelding
Tobias Sten ble hedret med gjev pris under NRJ Music Awards i Cannes fredag kveld. Men countryartisten valgte heller fansen på samfunnshuset framfor gull, glitter og galla blant stjernene på den franske rivieraen,.
Juleradioen er tilbake – tre måneder før jul!23.9.2025 12:01:00 CEST | Pressemelding
For min del er det bare en bonus å få stemningen i gang allerede i september, sier programleder Tuva Fellman. Tre månder før selve dagen starter Juleradioen sesongen med julesteming over hele landet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom