Unio

- Løser ikke studentenes økonomi

23.11.2020 15:25:51 CET | Unio | Pressemelding

Del
I dag kom rapporten til Ekspertgruppen som har sett på studentenes situasjon. – Ekspertene har mange gode innspill, men jeg savner forslag som kan sikre studentenes økonomi, sier leder Iril Myrvang Gjørv i Unio-studentene.
– Den økonomiske situasjonen til studentene påvirker i høyeste grad deres psykiske helse, sier Unio-studentenes leder Iril Myrvang Gjørv.  Hun mener derfor studentenes økonomi burde vært inkludert i Ekspertrapporten. Foto: Jonas Ohlgren Østvik
– Den økonomiske situasjonen til studentene påvirker i høyeste grad deres psykiske helse, sier Unio-studentenes leder Iril Myrvang Gjørv. Hun mener derfor studentenes økonomi burde vært inkludert i Ekspertrapporten. Foto: Jonas Ohlgren Østvik

Hun representerer 40.000 studenter, hvorav de største gruppene er lærerstudenter, sykepleierstudenter og politistudenter.

Myrvang Gjørv mener Ekspertgruppen foreslår mange gode tiltak som skal sikre studentenes psykiske helse videre.

– Blant annet trekker de fram økt kapasitet til det psykiske helsetilbudet, noe også Unio-studentene etterspurte i vårt innspill til ekspertgruppen. Men den økonomiske situasjonen til studentene vil i aller høyeste grad påvirke studentenes psykiske helse. Derfor mener vi at studentenes økonomi burde vært inkludert i rapporten, sier Myrvang Gjørv.

Hun understreker at de fleste studentene er avhengig av ekstrainntekter i løpet av studietiden, og at de er avhengige av inntekt den måneden i året de ikke mottar utdanningsstøtte.

– De studentene som har mistet jobben under krisa, mottar ingen støtte. Dermed blir de avhengige av hjelp fra familien for å klare seg økonomisk. Ikke alle har muligheten til dette. Vi mener derfor at den mest sosiale løsningen for å ivareta studenter med inntektsbortfall vil være å kompensere dette gjennom sentrale ordninger ved bruk av lånekassen, slutter Unio-studentenes leder Iril Myrvang Gjørv.

Kontakter

Bilder

– Den økonomiske situasjonen til studentene påvirker i høyeste grad deres psykiske helse, sier Unio-studentenes leder Iril Myrvang Gjørv.  Hun mener derfor studentenes økonomi burde vært inkludert i Ekspertrapporten. Foto: Jonas Ohlgren Østvik
– Den økonomiske situasjonen til studentene påvirker i høyeste grad deres psykiske helse, sier Unio-studentenes leder Iril Myrvang Gjørv. Hun mener derfor studentenes økonomi burde vært inkludert i Ekspertrapporten. Foto: Jonas Ohlgren Østvik
Last ned bilde

Om Unio

Unio
Unio
Stortingsgata 2
0158 Oslo

22 70 88 50http://www.unio.no

400 000 medlemmer sikrer kvalitet i offentlige tjenester, trygghet og tillit i samfunnet. 

Over 400 000 medlemmer sikrer kvalitet i offentlige tjenester, forskning i verdensklasse og trygghet og tillit i samfunnet.

Norges største hovedorganisasjon for deg med høyere utdanning.

Vi arbeider for høyere verdsetting og anerkjennelse av kunnskap, forskning, kompetanse og ansvar.

Unio er partipolitisk uavhengig. Unio vil være hovedorganisasjonen som best ivaretar universitets- og høgskoleutdannedes interesser. 

En del av økningen i antall medlemmer kan være et resultat av at arbeidslivet, og særlig offentlig sektor, har hatt et økende behov for ansatte med høyere utdanning, og at organisasjonsgraden i offentlig sektor er høy.

Samtidig kan medlemsøkningen tyde på at flere ser verdien av en hovedorganisasjon som kjemper for høyere anerkjennelse og større verdsetting av høyere utdanning. 

Steffen Handal er Unios leder.

Vi har 14 forbund med medlemmer som er på jobb for Norge hver dag.

https://www.unio.no/forbund/ 

Følg pressemeldinger fra Unio

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Unio på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Unio

Eierne tar en større del av verdiskapningen i industrien10.2.2026 12:23:59 CET | Pressemelding

- Situasjonen i norsk næringsliv er god. Men norske industriarbeidere har ikke hentet ut den lønnsveksten de burde. Ansattes andel av verdiskapingen har de siste fem årene vært betydelig lavere enn tidligere. Den var i gjennomsnitt 75 prosent de siste fem årene. Arbeidstakernes andel av verdiskapingen bør opp mot 80 prosent igjen, sier Unio-leder Steffen Handal. Hvis ansatte i industrien hadde fått 80 prosent av verdiskapingen ifjor, ville de fått 15 milliarder kroner mer i lønn.

– Kommunekommisjonens kutt setter velferden og de svakeste i fare9.1.2026 09:40:20 CET | Pressemelding

Unio reagerer kraftig på forslagene fra flertallet i Kommunekommisjonen om å fjerne kompetansekrav i helse- og omsorgstjenestene, fjerne lærertetthetsnormen, og å innlemme øremerkede tilskudd i rammetilskuddet. Dersom disse anbefalingene gjennomføres, vil det føre til økte forskjeller, dårligere tjenester, økt privatisering med et todelt helsevesen og svekket trygghet for innbyggerne. Fremfor å svekke kompetansekravene bør man heller se på om dagens kommunestruktur er bærekraftig og finne løsninger på de grunnleggende problemene til kommunene, nemlig svak kommuneøkonomi og mangel på kompetanse og arbeidskraft, mener Unio.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye