Kasakhstans Ambassade i Norge

Følg
Følg

Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge

Registrer deg med din e-postadresse for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Kategori

Kasakhstan planlegger 8,4 GW ny fornybar energikapasitet innen 20353.6.2026 10:58:20 CEST | Pressemelding

ASTANA – Kasakhstan planlegger å sette i drift 8,4 gigawatt ny fornybar energikapasitet innen 2035 som en del av landets strategi for lavkarbonutvikling. Det sa energiminister Yerlan Akkenzhenov under Baku Energy Week 2. juni, ifølge energidepartementets pressetjeneste. Under en plenumssesjon sa Akkenzhenov at Kasakhstan følger en todelt energistrategi som både skal opprettholde landets rolle som et sentral energi- og transportknutepunkt i Eurasia og samtidig fremskynde utviklingen av fornybar energi og lavkarbonteknologier.

President Tokayev foreslår Turkic AI-nettverk og digital integrasjon på toppmøte for turkiske stater18.5.2026 05:00:00 CEST | Pressemelding

ALMATY – President Kassym-Jomart Tokayev foreslo å opprette et nettverk av sentre for kunstig intelligens, et felles Turkic IT-knutepunkt og en felles digital plattform for turkisk historie og kultur under det uformelle toppmøtet til Organization of Turkic States (OTS) i Turkistan. Under toppmøtet diskuterte medlemslandene hvordan samarbeidet innen teknologi, digitalisering og investeringer kan styrkes i en tid preget av økende global ustabilitet.

Kasakhstan fremmer reduksjon av atomrisiko på NPT-konferanse30.4.2026 12:30:18 CEST | Pressemelding

ASTANA ­— Tilsynskonferansen for ikke-spredningsavtalen (NPT) åpnet 27. april ved FN-hovedkvarteret, midt i økende internasjonal spenning. Kasakhstan tok til orde for realistiske tiltak for å styrke atomnedrustning og hindre spredning av atomvåpen, med henvisning til landets erfaringer fra nedleggelsen av Semipalatinsk-prøvesprengningsområdet og frivillig avkall på atomvåpen.

Astana blir vertskap for AI-filmfestival til høsten – Kasakhstan satser på kreativ teknologi28.4.2026 10:14:54 CEST | Pressemelding

ASTANA – Kasakhstan skal arrangere den internasjonale Astana AI Film Festival til høsten. Kunngjøringen ble gjort av president Kassym-Jomart Tokayev under et besøk til det internasjonale senteret for kunstig intelligens Alem.ai 24. april. Festivalen inngår i landets strategi for å styrke sin posisjon som et globalt knutepunkt for digital innovasjon.

Sentralasiatiske ledere erklærer 26. mars som internasjonal dag for Aralsjøen og styrker samarbeidet på toppmøte i Astana24.4.2026 10:13:14 CEST | Pressemelding

ASTANA – Sentralasiatiske ledere erklærte 26. mars som internasjonal dag for Aralsjøen, Amu-Darja- og Syr-Darja-elvene for å øke global oppmerksomhet om regionens miljøutfordringer, sa Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokayev under et toppmøte i Det internasjonale fondet for å redde Aralsjøen (IFAS) i Astana 22. april.

RES 2026 fremhever behovet for klimarettferdighet og styrket regional miljøforvaltning23.4.2026 10:54:26 CEST | Pressemelding

ASTANA – President Kassym-Jomart Tokayev tok til orde for en mer rettferdig og balansert klimapolitikk og tettere regionalt samarbeid under Regional Ecological Summit (RES 2026) i Astana. Toppmøtet, som finner sted 22.–24. april på Earth Day, samler statsledere, internasjonale organisasjoner og eksperter for å styrke samarbeidet om klima, vannforvaltning og miljøsikkerhet i Sentral-Asia.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Siste
  • >>
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye