YS om lønnsstøtteordningen: - Nå er det opp til arbeidsgiverne

YS har ved flere anledninger etterlyst en lønnsstøtteordning i arbeidslivet som alternativ til å permittere ansatte. YS-lederen sier han er fornøyd med at regjeringen har lyttet til innspillene fra partene i arbeidslivet:
- Det er bra at regjeringen har etterkommet det meste av det vi har etterlyst i våre innspill, sier Kollerud.
- Nå er det opp til å arbeidsgiverne å bruke ordningen til å holde aktiviteten oppe. Så må vi også se hvordan denne ordningen virker, og om det er behov for å justere den etterhvert, sier han.
YS-lederen er opptatt av at ordningen skal være et reelt alternativ til å permittere.
- Vi er fornøyd med at regjeringen ikke tillater fri utnyttelse av både lønnsstøtte og permitteringsinstituttet samtidig. Vi ønsker ikke insentiver som presser folk over i passiv ledighet, understreker Kollerud.
YS har også løftet behovet for på sikt å se om en lønnsstøttemodell kan erstatte permitteringsinstituttet i nasjonale kriser som rammer bredt.
- Lønnsstøtte bør vurderes som et bedre alternativ til permittering for mange. Med utgangspunkt i de erfaringene vi eventuelt gjør oss med en ny ordning, bør ordningen bli mal for alternativ til permittering lik den vi har nå, sier YS-lederen.
Nøkkelord
Kontakter
Erik KollerudYS-leder
Tel:93 24 42 04erik.kollerud@ys.noØyvind Opdal OlufsenKommunikasjonssjef i YS
Tel:41 46 16 10oyvind.olufsen@ys.noBilder

Om YS
YS er en partipolitisk uavhengig hovedorganisasjon. YS forhandler om lønns- og arbeidsvilkår på vegne av 229 000 medlemmer i våre 11 YS-forbund.
Følg pressemeldinger fra YS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra YS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra YS
Presseinvitasjon til YS’ internasjonale konferanse "Vidsyn 2026”11.12.2025 11:43:58 CET | Presseinvitasjon
Tid: Tirsdag 13. januar 2026 kl. 09.00 - 15.30 Sted: Thon Hotel Storo, Vitaminveien 23 i Oslo
Nav trenger opprustning – ikke mer kritikk11.11.2025 12:54:57 CET | Pressemelding
Nav-sjefens avgang i dag er et symptom på et system som ikke fungerer. Nå må regjering og Storting ta ansvar sammen med kommunene for å rydde opp.
YS-lederen krever ny maktutredning21.10.2025 10:20:58 CEST | Pressemelding
Vi må slå ring om demokratiet, mener YS-leder Hans-Erik Skjæggerud, og krever ny maktutredning. Tirsdag morgen åpnet han årets YS-konferanse, med statsminister Jonas Gahr Støre blant gjestene.
YS’ likestillingspris for 2025 tildeles Reform – ressurssenter for menn20.10.2025 14:19:43 CEST | Pressemelding
Stiftelsen har i mer enn 20 år arbeidet for at menn skal inkluderes i likestillingsarbeidet, og for at likestillingsarbeid skal inkludere et mannsperspektiv.
Statsbudsjettet for 2026: YS krever kommuneløft og større satsing på samfunnssikkerhet15.10.2025 10:46:49 CEST | Pressemelding
Statsbudsjettet svarer ikke godt nok på to store utfordringer: Den bekymringsverdige kommuneøkonomien og behovet for å styrke det forebyggende arbeidet. YS krever en betydelig økt satsing på kommunene og at bemanningsnormene finansieres fullt ut. For å trygge Norge vil YS ha tiltak får å øke rekrutteringen til sektorer som er viktig for samfunnssikkerheten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
