YS om koronakommisjonen: - For lite analyse av tiltakspakkene og konsekvensene for ledige

YS-lederen mener kommisjonen har gjort et godt og grundig arbeid innenfor mandatet de ble gitt, men han savner en bredere analyse av de økonomiske tiltakspakkene og konsekvensene for arbeidsledige og permitterte:
- Vi har nå fått to rapporter fra koronakommisjonen, samt flere økonomiske analyser fra Holden-utvalget. Ingen av disse har gått grundig nok inn i de økonomiske tiltakene under pandemien. Hvis vi skal stå bedre rustet til neste krise, trenger vi å vite hva som fungerte og hva som ikke fungerte. Målrettet vi de økonomiske tiltakene godt nok? Burde vi ha satt inn sterkere tiltak tidligere? Slike spørsmål har vi ikke fått ordentlig svar på, kommentarer Kollerud.
YS-lederen ønsker seg også en bedre analyse av effekten av de ulike regelendringene for arbeidslivet:
- Reglene for permittering, sykmeldinger, omsorgspermisjon, med mer ble endret flere ganger underveis i pandemien. Vi trenger en gjennomgang av dette for å lage systemer som raskt kan settes i verk hvis vi får en ny krise, sier Kollerud.
Han peker også på at mange ble gående arbeidsledige eller permitterte lenge, uten å få noen oppfølging.
- Gjennom hele pandemien var vi opptatt av at de som ble rammet av arbeidsledighet måtte få bedre oppfølging fra bedriften eller det offentlige, med mulighet for kompetansehevende tiltak. Det fikk de i altfor liten grad. Vi savner en en grundig evaluering og konkrete anbefalinger til bedre rammeverk, sier Kollerud.
- Ti tusen personer er fortsatt permittert som følge av pandemien. Disse burde ha blitt fanget opp mye tidligere og fått muligheten til å heve kompetansen sin, eller hjelp til å finne annet arbeid, sier YS-leder Erik Kollerud.
Nøkkelord
Kontakter
Erik KollerudYS-leder
Tel:93 24 42 04erik.kollerud@ys.noØyvind Opdal OlufsenKommunikasjonssjef i YS
Tel:41 46 16 10oyvind.olufsen@ys.noLiv Hilde HansenKommunikasjonsrådgiver i YS
Tel:95 27 07 14liv.hilde.hansen@ys.noBilder

Om YS
YS er en partipolitisk uavhengig hovedorganisasjon. YS forhandler om lønns- og arbeidsvilkår på vegne av 229 000 medlemmer i våre 11 YS-forbund.
Følg pressemeldinger fra YS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra YS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra YS
YS-lederen krever ny maktutredning21.10.2025 10:20:58 CEST | Pressemelding
Vi må slå ring om demokratiet, mener YS-leder Hans-Erik Skjæggerud, og krever ny maktutredning. Tirsdag morgen åpnet han årets YS-konferanse, med statsminister Jonas Gahr Støre blant gjestene.
YS’ likestillingspris for 2025 tildeles Reform – ressurssenter for menn20.10.2025 14:19:43 CEST | Pressemelding
Stiftelsen har i mer enn 20 år arbeidet for at menn skal inkluderes i likestillingsarbeidet, og for at likestillingsarbeid skal inkludere et mannsperspektiv.
Statsbudsjettet for 2026: YS krever kommuneløft og større satsing på samfunnssikkerhet15.10.2025 10:46:49 CEST | Pressemelding
Statsbudsjettet svarer ikke godt nok på to store utfordringer: Den bekymringsverdige kommuneøkonomien og behovet for å styrke det forebyggende arbeidet. YS krever en betydelig økt satsing på kommunene og at bemanningsnormene finansieres fullt ut. For å trygge Norge vil YS ha tiltak får å øke rekrutteringen til sektorer som er viktig for samfunnssikkerheten.
Priv. til red.: Presseinvitasjon til YS-konferansen 21. oktober14.10.2025 16:01:11 CEST | Presseinvitasjon
Tid: Tirsdag 21. oktober. Kl.: 10.00 – 16.45 Sted: Hotell Scandic Helsfyr (adresse Innspurten 7)
YS' kommentar til Nobels Fredspris: - En viktig pris i en urolig tid10.10.2025 11:34:54 CEST | Pressemelding
YS gratulerer Maria Corina Machado med tildelingen av Nobels Fredspris. Dette er en viktig pris til en verdig mottaker. Gjennom det internasjonale fagforeningssamarbeidet har YS kjempet aktivt i mange for å styrke demokratiet i Venezuela. Demokratiske rettigheter er også arbeidstakerrettigheter.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
