YS med klare krav til neste års statsbudsjett

- Selv om befolkningen blir vaksinert og samfunnet gjenåpnes, vil koronakrisen gi kraftige etterdønninger langt inn i 2022, sier YS-lederen og har tydelige krav til hvor det bør satses.
- NAV må få tilstrekkelig med ressurser til å følge opp de langtidsledige. Vi må forhindre at for mange går over på arbeidsavklaringspenger, eller andre helserelaterte ytelser. Koronakrisen må ikke bli starten på langvarig utenforskap for mange, advarer Kollerud.
- Koronakrisen har også forsterket behovet for å satse på kompetanse. Det er viktig, både for å lykkes med en nødvendig omstilling i norsk næringsliv og for å legge til rette for at det skapes nye arbeidsplasser. Vi må sørge for livslang læring i praksis, sier han.
Dette innebærer ordninger for finansiering av etter- og videreutdanning, satsing på midler til bedriftsintern omstilling og å få på plass et system for realkompetansevurdering.
- Vi vet hva som må til. Nå handler det om å omsette det i faktisk politikk, sier YS-lederen.
Kollerud er også opptatt av at det må satses på de kommunale velferdstjenestene:
- Koronakrisen har rammet barn og unge og andre sårbare grupper hardt. Vi må sikre at kommunene har midler til å ta et krafttak i velferdstjenestene, spesielt rettet mot barn og unge, og ressurser til å håndtere sosiale utfordringer som måtte komme i kjølvannet av koronakrisen.
Nøkkelord
Kontakter
Øyvind Opdal OlufsenKommunikasjonssjef
Tel:41 46 16 10oyvind.olufsen@ys.noLiv Hilde HansenKommunikasjonsrådgiver
Tel:95 27 07 14liv.hilde.hansen@ys.noBilder

Om YS
YS er en partipolitisk uavhengig hovedorganisasjon. YS forhandler om lønns- og arbeidsvilkår på vegne av 229 000 medlemmer i våre 11 YS-forbund.
Følg pressemeldinger fra YS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra YS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra YS
- Slipp til flere yrkesgrupper i helsetjenestene9.1.2026 17:24:42 CET | Pressemelding
En av de store utfordringene i helsetjenestene er at det ansettes for snevert, mener YS. - Mange yrkesgrupper har verdifull kompetanse. Helsefagarbeidere, vernepleiere og helsesekretærer kan for eksempel utføre langt flere oppgaver i kommunene enn i dag, uttaler YS’ nestleder, Lizzie Ruud Thorkildsen.
Presseinvitasjon til YS’ internasjonale konferanse "Vidsyn 2026”11.12.2025 11:43:58 CET | Presseinvitasjon
Tid: Tirsdag 13. januar 2026 kl. 09.00 - 15.30 Sted: Thon Hotel Storo, Vitaminveien 23 i Oslo
Nav trenger opprustning – ikke mer kritikk11.11.2025 12:54:57 CET | Pressemelding
Nav-sjefens avgang i dag er et symptom på et system som ikke fungerer. Nå må regjering og Storting ta ansvar sammen med kommunene for å rydde opp.
YS-lederen krever ny maktutredning21.10.2025 10:20:58 CEST | Pressemelding
Vi må slå ring om demokratiet, mener YS-leder Hans-Erik Skjæggerud, og krever ny maktutredning. Tirsdag morgen åpnet han årets YS-konferanse, med statsminister Jonas Gahr Støre blant gjestene.
YS’ likestillingspris for 2025 tildeles Reform – ressurssenter for menn20.10.2025 14:19:43 CEST | Pressemelding
Stiftelsen har i mer enn 20 år arbeidet for at menn skal inkluderes i likestillingsarbeidet, og for at likestillingsarbeid skal inkludere et mannsperspektiv.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
