Yrkessjåførene: Bruk refleks!

Generalsekretær i Yrkestrafikkforbundet Trond Jensrud ønsker at folk blir mer bevisst på viktigheten av refleksbruk.
- Det er 85 % større sannsynlighet for å bli sett i trafikken med refleks. En fotgjenger i mørket uten refleks gir sjåfører to sekunder til å reagere, ved bruk av refleks har den samme sjåføren åtte sekunder ekstra til å reagere. Det kan ofte gi sjåføren tid til å avverge en ulykke, uttaler Jensrud.
- Tidligere undersøkelser viser at kun fire av ti bruker refleks. Det stemmer godt med det våre medlemmer rapporterer om. De er ute og kjører tidlig og sent og mange er rystet over mangelen på sunn fornuft hos enkelte fotgjengere. Det er en yrkessjåførs verste mareritt å havne i en alvorlig ulykke. Derfor er vår soleklare oppfordring: Bruk refleks, avslutter Jensrud.
Undersøkelsen ble gjennomført i samarbeid med Netigate sommeren/høsten 2020 blant medlemmer i Yrkestrafikkforbundet. 65,91 prosent av yrkessjåførene svarer at de er enig eller helt enig i at de ofte opplever farlige situasjoner som skyldes manglende refleksbruk. Totalt besvarte 1458 bussjåfører, lastebilsjåfører og taxisjåfører spørsmålet.
Nøkkelord
Kontakter
Trond JensrudGeneralsekretær
Tel:913 10 960trond@ytf.noTormund Hansen SkinnarmoKommunikasjonssjef
Tel:97711550tormund@ytf.noBilder

Om Yrkestrafikkforbundet
Yrkestrafikkforbundet er et fagforbund for deg som arbeider i transportsektoren. Vårt viktigste mål er å jobbe for at du som yrkessjåfør har en arbeidsdag å leve med og en lønn å leve for. Dette arbeider våre 16 medarbeidere i sekretariatet og nesten 400 tillitsvalgte rundt om i Norge med hver dag.
Følg pressemeldinger fra Yrkestrafikkforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Yrkestrafikkforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Yrkestrafikkforbundet
YTF følger opp medlem etter bussbrann i Nordre Follo7.7.2025 13:11:52 CEST | Pressemelding
En person mistet livet og flere er skadet etter bussbrannen i Nordre Follo. Yrkestrafikkforbundet (YTF) følger nå opp sitt medlem som var sjåfør på bussen, og understreker behovet for økt sikkerhet og beredskap på norske busser.
Offentlige midler brukes til organisert pirattaxi i Trøndelag26.6.2025 12:55:08 CEST | Pressemelding
Yrkestrafikkforbundet i Trøndelag slår alarm etter at fylkeskommunale AtB har innført en samkjøringstjeneste som lar privatpersoner kjøre passasjerer mot betaling – uten løyve, kjentmannsprøve eller helsesjekk. – Dette er organisert pirattaxi i offentlig regi, sier Frode Wærness i YTF Region Trøndelag.
Over halvparten av bussjåførene frykter for livet på jobben12.5.2025 09:46:07 CEST | Pressemelding
Yrkestrafikkforbundet (YTF) har gjennomført en omfattende sikkerhetsundersøkelse blant sine medlemmer innen buss- og godstransport. Undersøkelsen blant 2000 sjåfører bekrefter det YTF lenge har advart mot – sjåførene sitter med dødsangst i fronten av bussen. Resultatene av undersøkelsen, som ble gjennomført i september 2024 med over 2000 respondenter, viser at over halvparten av sjåførene mener at de ikke er tilstrekkelig beskyttet mot kollisjoner.
EUs vedtak om å la 17-åringer kjøre lastebil møter motstand i Norge9.12.2024 08:51:28 CET | Pressemelding
EU-parlamentet har nylig vedtatt å åpne for at ungdom ned til 17 år kan kjøre tunge kjøretøy under oppsyn av en erfaren sjåfør, med mulighet for å kjøre alene fra fylte 18 år. Forslaget, som er ment å avhjelpe sjåførmangel i Europa, møter sterk motstand fra Yrkestrafikkforbundet (YTF). Forbundet frykter at en senking av aldersgrensen vil gå på bekostning av sikkerheten på veiene og advarer norske myndigheter mot å følge EU i dette spørsmålet.
Slutt på fri frakt og utnyttelse av varebilsjåfører – YTF sikret minstelønn til bransjen29.10.2024 15:57:00 CET | Pressemelding
Fra luselønn til rettferdig lønn: Et historisk vedtak sikrer varebilsjåfører en minstelønn på 222 kroner i timen og setter en stopper for utnyttelse i bransjen. Endelig får tusenvis av sjåfører i Norge betalt for jobben de gjør – og det er et tydelig signal til useriøse aktører.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom