Virke vil ikke være med på en sykepengereform som gir økte kostnader
23.3.2022 10:00:00 CET | Virke | Pressemelding

På et konjunkturseminar i dag, la Virke frem nye prognoser for virksomhetene i handels- og tjenestenæringen. Koronapandemien har ført til at mange virksomheter har tatt opp nye lån, samt utsatt skatter og avgifter.
– Disse beløpene kommer med renter, og skal betales. I tillegg står vi nå i en situasjon der øvrige utgifter øker. Mange av de bransjene som har hatt det vanskeligst under pandemien er svært bekymret nå, sier Ivar Horneland Kristensen, administrerende direktør i Virke, handels- og tjenestenæringens hovedorganisasjon.
Norge har verdens beste sykepengeordning. Sykefraværet i Norge har ligget langt over sammenlignbare land i mange år, og koronapandemien har ført til en eksplosiv økning i egenmeldt fravær, som har gitt store bemanningsutfordringer og ekstrautgifter til virksomhetene.
– Vi kan ikke øke bedriftenes kostnader ytterligere med reformer som forskuttering av full lønn under sykdom. Det vil skape en stor konkurranseulempe for virksomheter som er bundet av tariffavtaler, som igjen vil gjøre det mindre attraktivt for arbeidsgivere i privat sektor å inngå tariffavtaler, sier Ivar Horneland Kristensen, administrerende direktør i Virke.
Virke mener at en endring av sykepengeordningen bør gjøres gjennom en grundig utredning, og gjelde for alle arbeidstakere. En eventuell endring bør ikke være en del av tariffoppgjøret.
– Full lønn under sykdom medfører ekstra kostnader for arbeidsgiver, både knyttet til utbetaling av lønn over 6G og utgifter til administrasjon, og gir dermed et resultat som sprenger frontfagsrammen. Et oppgjør er vanskelig nok fra før, uten at vi skal pålegge det organiserte arbeidslivet nye byrder. Vi i Virke vil ikke være med på et oppgjør som effektivt setter kroken på døra for en del virksomheter, sier Ivar Horneland Kristensen, administrerende direktør i Virke.
Nøkkelord
Kontakter
Pressetelefon
Tel:476 00 888Bilder

Dokumenter
Om Virke
Virke er hovedorganisasjonen for arbeidsgivere i handels- og tjenestenæringen. Det er næringer som står for halvparten av verdiskapingen i Norge. Vi kjemper for våre 24 000 medlemsvirksomheter slik at de er rustet for morgendagen, fordi deres utfordringer er våre utfordringer.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Tingrettsdommen om overtidsbetaling er anket - Virke inn som partshjelp25.3.2026 13:13:07 CET | Pressemelding
Coop Øst har anket tingrettsdommen der en deltidsansatt fikk medhold i et krav om overtidsbetaling for arbeid ut over sin avtalte arbeidstid. Virke som har bistått Coop juridisk inntar nå en utvidet rolle som partshjelp i ankesaken.
Fire av ti planlegger påskeferie – de fleste blir i Norge23.3.2026 07:30:00 CET | Pressemelding
Blant nordmenn som planlegger ferie i 2026 er fire av ti som planlegger påskeferie. Flertallet av de som planelegger påskeferie, velger å tilbringe ferien i Norge, ofte på hytta eller hjemme. Det viser tall fra Virke Reisepuls.
Virke styrker påvirkningsarbeidet i sine bransjer10.3.2026 10:59:58 CET | Pressemelding
Phillip André Charles, Nils Michael Nilsson Ramsøy og Christopher Hoff er ansatt som næringspolitiske rådgivere for å styrke det interessepolitiske arbeidet på vegne av bransjene i Virke.
Lavere prisvekst i februar10.3.2026 08:17:11 CET | Pressemelding
Årsprisveksten på matvarer og alkoholfrie drikkevarer fortsatte å falle for andre måned på rad, og endte på 3,3 prosent i februar. Det viser den siste konsumprisindeksen fra Statistisk sentralbyrå (SSB).
Moderat verdivekst i byggevarehandelen i 20255.3.2026 09:21:27 CET | Pressemelding
De norske byggevarekjedene omsatte for til sammen 57,4 mrd. kroner i 2025. Dette tilsvarer en vekst på 3,9 prosent fra året før.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
