Virke frykter oppsigelser i dagligvarebutikker når grensene åpnes
31.5.2021 11:05:41 CEST | Virke | Pressemelding

I en rapport Virke har fått utarbeidet av Menon Economics, ser man at omsetningen av utvalgte varegrupper i norsk dagligvarehandel og polvarer har hatt en sterk vekst som følge av stengte grenser, og bortfall av grensehandel, under koronapandemien. Dette går tapt når grensene åpnes igjen. Ytterligere redusering av særavgifter vil gjøre at vi kan beholde omsetning og arbeidsplasser i Norge, mener Virke.
– Stengte grenser viser oss i klartekst hvor mye Norge vanligvis taper på grensehandelen. Tallene bekrefter at vi har en enorm handelslekkasje. Norsk økonomi er i en dyp og alvorlig krise og vi har et akutt behov for å stimulere økonomien, og skape og beholde arbeidsplasser, sier Harald Jachwitz Andersen, direktør for handel i Virke.
Stor vekst i Norge
Rapporten har sett på omsetningen i grensehandelsområdet av seks utvalgte varekategorier som anses som varer vi typisk handler over grensa; alkohol, ikke-alkoholholdige drikker, dypfryst kjøtt, ferskt kjøtt, snacks og tobakk. Grensehandelsområdet er definert til å bestå av de tidligere fylkene Akershus, Oslo, Sør-Trøndelag, Vestfold og Østfold, mens Hordaland er valgt som kontrollgruppe.
Analysen viser at omsetningen av de seks varekategoriene, inkludert Vinmonopol innenfor grensehandelsområdet, har sett en vekst på 8,6 milliarder kroner, som kan forklares av redusert grensehandel i 2020. Den økte omsetningen er fordelt med 5,8 milliarder til dagligvarebutikker og 2,8 milliarder til Vinmonopolet. Denne analysen gjelder bare seks utvalgte varekategorier - den samlede grensehandelsrelaterte veksten i norsk handel er betydelig høyere.
|
Alkohol i dagligvare |
0,9 mrd. |
|
Ikke-alkoholholdige drikker |
0,8 mrd. |
|
Dypfryst kjøtt |
0,2 mrd. |
|
Ferskt kjøtt |
1,1 mrd. |
|
Snacks |
0,4 mrd. |
|
Tobakk |
2,4 mrd. |
|
Vinmonopolet |
2,8 mrd. |
Kilde: RAPPORT - STANSEN I GRENSEHANDEL MED DAGLIGVARER UNDER PANDEMIEN I 2020: EFFEKTER FOR ULIKE VAREGRUPPER, REGIONER OG PERIODER GJENNOM ÅRET (Menon publikasjon nr. 43/2021).
Handlingsvinduet er nå
Menon Economics konkluderer at bortfallet av grensehandel ville skapt 8200 nye arbeidsplasser bare i dagligvarebransjen inkludert Vinmonopolet. I tillegg kommer omsetnings- og sysselsettingsvekst i andre bransjer. Bortfallet av grensehandelen ville totalt skapt godt over 10.000 arbeidsplasser.
– Timingen har aldri vært mer riktig og viktig enn nå. Virke vil redusere særavgiftene på varer som særlig lokker norske forbrukere til Sverige for å handle. Bremsing av grensehandelen er åpenbart den rette knappen å trykke på, sier Andersen.
Bransjen frykter at om vi ikke får reduksjoner i særavgifter; herunder fjerning av resten av mineralvannavgiften og omlegging av avgiften på drikkevareemballasje, tas gamle vaner opp igjen når grensene etter hvert åpner, med oppsigelser i norske butikker som konsekvens.
– Jeg frykter at flesteparten av de nye arbeidsplassene vil forsvinne i dagligvarebransjen. Majoriteten har fått midlertidige stillinger. Dersom avgiftsnivået på norske varer ikke reduseres betraktelig, vil svenskehandelen bli like høy som før når grensene igjen åpnes, sier Andersen og legger til:
– Regjeringen må innse at å gjøre det mer attraktivt å handle i norske butikker gjennom lavere avgifter på typiske grensehandelsvarer ikke er en utgiftspost, men snarere en inntektskilde. Vi frykter at når folk begynner å dra over grensa igjen for å hamstre, vil det få store økonomiske konsekvenser her hjemme, sier han.
Nøkkelord
Kontakter
Pressetelefon
Tel:476 00 888Bilder

Dokumenter
Om Virke
Virke er hovedorganisasjonen for arbeidsgivere i handels- og tjenestenæringen. Det er næringer som står for halvparten av verdiskapingen i Norge. Vi kjemper for våre 24 000 medlemsvirksomheter slik at de er rustet for morgendagen, fordi deres utfordringer er våre utfordringer.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Enighet i mekling om Tariffavtale for boligbyggelagene22.9.2026 02:47:10 CEST | Pressemelding
Etter mekling nesten tre timer på overtid la mekleren fram en skisse som både Virke og Fagforbundet aksepterte. Dermed blir det ingen streik.
Endringer i EØS-arbeidet: –På høy tid18.9.2026 09:15:31 CEST | Pressemelding
–Vi ligger 582 rettsakter bak. Alle departementer og statsråder må være på jobb for Norge, også i Europa. Vi står klare til å bidra, sier Bernt G. Apeland.
Splittet arbeidsgruppe om overtid/deltid, store krav til videre prosess15.9.2026 11:25:36 CEST | Pressemelding
Den partssammensatte arbeidsgruppen som har vurdert merarbeid og overtidsbetaling for deltidsansatte, har levert sin rapport til Arbeids- og inkluderingsdepartementet. Rapporten viser at arbeidsgiver- og arbeidstakersiden står langt fra hverandre i synet på både EØS-rettslige forpliktelser og om norsk regelverk må endres.
Enighet i meklingen for baker- og konditorfagene15.9.2026 04:05:14 CEST | Pressemelding
Virke og Norsk Nærings- og Nytelsesmiddelarbeiderforbund (NNN) kom natt til tirsdag til enighet i meklingen om Overenskomst for baker- og konditorfagene. Meklingen mellom partene gikk fire timer på overtid og den varslede bakeristreiken er dermed avverget.
Fortsatt moderat matprisvekst i august10.9.2026 08:21:54 CEST | Pressemelding
Årsprisveksten på mat og alkoholfri drikke steg moderat i august og bidro til å dempe den totale prisveksten i Norge, viser SSBs siste tall for konsumprisindeksen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
