Virke: 2,55 milliarder i langsiktige korona-tiltak for kultur, idrett og frivillighet

Det er et svært viktig gjennomslag for Virke når kulturministeren Abid Raja nå legger 2,25mrd på bordet i koronatiltak forførste halvår av 2021, sier en tilfreds Ivar Horneland Kristensen, administrerende direktør i Virke, handels- og tjenestenæringens hovedorganisasjon.
- Virke har vært tydelige på at kulturlivet har behov for langsiktige kompensasjons- og stimuleringsordninger for å komme gjennom og ut av denne krisen. Kristensen sier at de forutsetter at ordningene vil forlenges og forsterkes utover første halvår ved behov.
- Dettegjør at kulturlivet kan planlegge for ny verdiskapning, beholde arbeidsplassene, skape fremtidig aktivitet og komme ut av krisen godt rustet for fremtiden. Det betyr at vi også i fremtiden vil få nyte godt av det brede og gode kulturtilbudet som finnes i vårt langstrakte land, uttaler Kristensen.
Fra før er det kjent at museene og andre kulturinstitusjoner får 200 millioner kroner i ekstrakompensasjon i budsjettet.
- Mange museer har hatt mye lavere besøk enn normalt under pandemien. Disse midlene er viktige for å sikre at de kan levere godt på sitt samfunnsoppdrag til tross for betydelige inntektstap, sier Kristensen.
I budsjettet ligger også en gledelig styrking med nye 100 mill. kroner i stipender til kunstnere.
Andre budsjettsaker å glede seg over:
I budsjettet ligger viktig satsing på dansefeltet. Blant annet styrkes de regionale dansesentrene og kritikerroste Jo Stømgren kompani får viktige driftsmidler.
Det bevilges 120 nye millioner til momskompensasjonsordningen og med det oppfyller Abid Raja løftet om 1,8 mrd- i momskompensasjon til kulturfrivilligheten.
Virke er glade for en etterlengtet styrket satsing på mangfold i kultursektoren og en talentsatsing for barn og unge.
Med dette budsjettet viser kulturministeren en styrke og vilje til å sikre et kulturliv også etter koronakrisen, avslutter Kristensen.
Bilder


Om Virke
Virke er handels - og tjenestenæringenes hovedorganisasjon. Våre 25 000 medlemsvirksomheter er ledende på alt fra å vaske gulv til å arrangere konserter, pleie eldre og ta vare på de yngste, selge mat, malerkoster, madrasser, og alt det andre vi har behov for. Handels- og tjenestenæringene gir hverdagen innhold.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Columbus blir medlem av Virke11.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Konsulentselskapet Columbus melder seg inn i Virke, hovedorganisasjonen for handels- og tjenestenæringene. Medlemskapet markerer starten på et tettere samarbeid om digitalisering, teknologi og rammevilkår for norsk næringsliv.
Matprisveksten avtok betydelig i november10.12.2025 08:13:28 CET | Pressemelding
Årsprisveksten på matvarer og alkoholfrie drikkevarer endte på 4,7 prosent i november. Det viser den siste konsumprisindeksen fra Statistisk sentralbyrå (SSB).
Nordmenn er tradisjonelle – men mange søker sol og varme i julen2.12.2025 14:00:00 CET | Pressemelding
Flest nordmenn feirer jul hjemme, men de som reiser til utlandet har to klare favoritter.
Virke: Tidenes julehandel10.11.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Årets julehandel blir tidenes største, det viser Virkes prognose, som anslår at vi skal handle for 150 milliarder kroner i november og desember. Det tilsvarer en økning på 5,5 prosent fra i fjor.
Virke-sjefen: - Dette går ikke lenger15.10.2025 10:03:21 CEST | Pressemelding
700.000 står utenfor arbeidslivet. Det er omtrent like mange som bor i Oslo. Dette er ikke bærekraftig, mener Hovedorganisasjonen Virke. De etterspør en omfattende satsing på kompetanse og sysselsetting, spesielt rettet mot unge utenfor arbeidslivet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
