Vil sette opp erstatningsbruer
17.8.2022 18:13:15 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding

Stenging av bruene påvirker naturlig nok trafikantene og trafikkavviklinga, noen steder mer enn andre.
Her er stedene
– Vi jobber derfor med å få etablert midlertidige bruer på de mest trafikkerte vegene og der det er dårligst omkjøringsmuligheter. Det gjelder Tveit bru på E16 i Vang i Valdres og Moumbekken bru på riksveg 22 i Fredrikstad, sier avdelingsdirektør Cato Løkken i Statens vegvesen.
– Vi undersøker også muligheten for å sette inn ei midlertidig bru for Norsenga bru på E16 i Kongsvinger, men på grunn av lengden på brua og jernbanen som går under, er dette et mer komplisert prosjekt, sier han.
Forberedelser til montering av de midlertidige bruene pågår, og bruene er forventet å være på plass i løpet av ca. ei ukes tid. Det er Statens vegvesens nasjonale bruberedskap som leverer de midlertidige bruene.
De midlertidige bruene vil ha samme bæreevne som permanente bruer, men være smalere og dermed få noe redusert framkommelighet.
Beklager ulempene
– Arbeidet med å finne årsaken til at Tretten bru kollapset kan ta tid, og det er usikkert hvor lenge vi må holde de 14 bruene stengt, sier Cato Løkken.
Han har stor forståelse for at stengingen av bruene oppleves som en ulempe for både privatbilister og næringstransportører, og at de gjerne vil vite når bruene åpner igjen. Han ber imidlertid om forståelse for at arbeidet med å finne årsaken til kollapsen må gjøres grundig og kan ta tid.
De 14 bruene er stengt for kjøretøy, men åpne for gående og syklende.
Trafikkinformasjon fra Statens vegvesen
- Vegvesen.no/trafikk
- Tlf. 175
- Vegtrafikksentralen øst på Twitter
Nøkkelord
Kontakter
Cato LøkkenAvdelingsdirektørStatens vegvesen Drift og vedlikehold øst
Tel:99204570cato.lokken@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Pressetips: Stopper Haaland og landslaget trafikken hos dere også?10.7.2026 15:00:00 CEST | Pressemelding
Når Norge spiller VM-kamper, skjer det noe på norske veger. Trafikken kan falle dramatisk i det øyeblikket dommeren blåser i gang kampen.
Sju liv på seks dager: Nå frykter Vegvesenet en ny røff sommer9.7.2026 15:09:23 CEST | Pressemelding
Sju mennesker har mistet livet på norske veier på bare seks dager i juli. Sju familier har fått telefonen ingen skal få. Sju hjem er rammet av sorg. Statens vegvesen frykter at sommeren 2026 er i ferd med å utvikle seg til en ny tragediesommer på norske veier.
Fotball-fest på Rådhusplassen gir stengte veger i Oslo9.7.2026 11:57:02 CEST | Pressemelding
Det blir stengte veger og svært dårlig fremkommelighet for biler i Oslo sentrum i helga.
Har signert kontrakt for nytt flyplasskryss8.7.2026 16:03:09 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen og Johs. J Syltern AS har inngått kontrakt for bygging av E10 Evenes Flyplasskryss. Arbeidet starter rett over sommeren.
Vegvesenet advarer: Ikke la svindlerne få feriepengene dine8.7.2026 13:01:26 CEST | Pressemelding
Ett klikk kan koste deg dyrt. I sommer flommer falske SMS-er og e-poster over telefonene til folk. Stadig flere utgir seg for å være Statens vegvesen. Meldingene kan se ekte ut, men målet er alltid det samme: å lure deg til å gi fra deg penger, betalingsinformasjon eller personopplysninger.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
