Store skader i påkjøringstunnelen til Ekebergtunnelen etter lastebilbrann tirsdag
Både belysning, vifter, kabelbro, kabler og vegbane har fått store skader som det vil ta tid å reparere. Påkjøringstunnelen vil være stengt deler av døgnet mens reparasjonene pågår.

Tirsdag morgen, 15. juli, brant det i en lastebil inne i påkjøringstunnelen til Ekebergtunnelen på E6 i Oslo. Påkjøringstunnelen går fra Mossevegen og videre i retning Hamar på E6.
Ingen personer ble skadet i brannen, men pågkjøringstunnelen ble påført store skader.
50 meter totalt nedbrent – reparasjonsarbeid kveld og natt
50 meter av tunnelen er totalt nedbrent. Skadestedet er 200 meter inn i tunnelen.
– Det kan ta flere uker å få alt reparert, sier prosjektleder for elektro, Tom Ferdinand Luther, i Statens vegvesen.– Dessuten er dette spesialutstyr som vi må bestille, der leveringstida er litt uviss nå i ferien.
Fram til mandag 21. juli, kl. 06 er påkjøringstunnelen helt stengt. Deretter blir den stengt om kvelden og natta når reparasjonsarbeidene skal foregå.
– På hverdager er tunnelen åpen for trafikk fra kl. 06 til 21, og døgnåpen i helger, men med redusert belysning og nedsatt hastighet, sier Luther.
I hovedløpene i Ekebergtunnelen går trafikken som normalt hele døgnet.
Trafikken når påkjøringstunnelen er stengt
Når tunnelen er stengt, er det skiltet omkjøring. Anbefalt rute for de som kommer fra Mosseveien og skal nordover E6 mot Gardermoen og Hamar, er å kjøre skiltet omkjøring via Kong Håkon 5.s gate, Bispegata og Dyvekes vei til Lodalen. Modulvogntog kan kjøre Operatunnelen mot Drammen for å snu på Fillipstad.
Hold deg oppdatert
Her finner du alltid oppdaterte trafikkmeldinger:
Kontakter
Tom Ferdinand LutherProsjektleder elektroStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:90174335tom.luther@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder


Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
E14 Stjørdal-Hegramo: Winsnes AS skal bygge gang- og sykkelveg14.7.2025 12:18:12 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har signert kontrakt med Winsnes AS som entreprenør på bygging av gang- og sykkelveg på E14 Stjørdal - Hegramo.
Ekstrabevilgning gir mer asfalt i Nord-Norge og Midt-Norge11.7.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har fått 114 millioner kroner ekstra til asfaltering gjennom Revidert nasjonalbudsjett. Pengene er øremerket Nord-Norge og Midt-Norge, og nå er de detaljerte planene for 70 kilometer ekstra asfalt klare.
Fortsetter å luke ut trafikkfarlige kjøretøy9.7.2025 09:52:48 CEST | Pressemelding
- Tilstanden på kjøretøyene som ferdes på veien blir stadig bedre, men kontrollene våre viser at vi fremdeles har en jobb å gjøre for at trafikantene skal være så trygge som mulig.
Mjøsbrua på E6 vil være nattestengt fram til 18. juli8.7.2025 14:48:51 CEST | Pressemelding
Arbeidet i Moelvtunnelen på E6 i Innlandet er forsinket. Dermed vil tunnelen og også Mjøsbrua være nattestengt en ekstra uke.
Parkeringskaos: Innfører strengere regler i Lofoten og på Stegastein4.7.2025 12:20:27 CEST | Pressemelding
Fra midten av juli tester Statens vegvesen ved Nasjonale turistveger om strengere parkeringsregler kan løse flokene med camping og parkering i Lofoten og på Stegastein på Aurlandsfjellet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom