Vil prioritere store vannkraftprosjekter som gir regulerbar kraft

– Vi må både styrke kraftbalansen og effektbalansen i Norge framover. Den regulerbare vannkraften er ryggraden i det norske kraftsystemet og bidrar til begge deler. Vi forventer en økning i slike saker framover, og vi vil prioritere disse høyt i vår saksbehandling, sier vassdrags- og energidirektør, Kjetil Lund.
Venter flere konsesjonssaker
På bakgrunn av økte prisforventninger og omlegging til kontantstrømskatt forventer NVE flere konsesjonssaker innenfor regulerbar vannkraft framover. Det dreier seg både om opprustning, utvidelse og nye prosjekter. Grovt anslått er det i størrelsesorden snakk om i overkant av 2000 MW ny installert effekt, og potensielle produksjonsøkninger på 1- 2 TWh.
– I tillegg til regulerbar vannkraft vil vi også prioritere høyt vilkårsrevisjoner og saker som gjelder EUs vanndirektiv. Dette er saker som bidrar til å ivareta viktige miljøverdier og en god vassdragsforvaltning, sier Lund.
– Alle saker vi mottar vil bli behandlet, men med en økende saksmengde, er det enda viktigere å være tydelig på våre prioriteringer. Det har vi tidligere også vært for nettsaker. Nå gjør vi det samme for vannkraft, avslutter Lund.
Prinsipper for NVEs prioriteringer framover
Hovedregelen er at de behandles kronologisk etter hvert som de kommer inn. Vår anbefalte prioritering vil imidlertid påvirke hvilke sakstyper som prioriteres og hvordan våre ressurser fordeles.
Gitt dagens kapasitet og med en økende mengde saker vil NVEs prioritering innenfor vannkraftkonsesjoner være som følger:
- Hovedprinsippet er at sakene behandles kronologisk etter «først til mølla» prinsippet.
- Følgende sakstyper prioriteres høyt:
- Vilkårsrevisjoner og EUs vanndirektiv. Et viktig oppgaveområde fra OEDs side, og bidrar til å ivareta hensynet til vassdragsmiljø, vannkraftproduksjon og en sikker energiforsyning.
- Ny regulerbar kraft i større vannkraftanlegg. Nye store vannkraftprosjekter som også eventuelt kan bidra med regulerbar kraft bør prioriteres høyt.
- Opprusting/utvidelse av større anlegg. Opprusting/utvidelsesprosjekter i anlegg og vassdrag som allerede nyttes til vannkraftproduksjon bør prioriteres høyt. Bidrar til å utnytte vannkraftpotensialet i allerede utbygde vassdrag innenfor miljømessig forsvarlige rammer.
Nøkkelord
Kontakter
NVEs pressetelefon
Tel:489 97 667pressevakt@nve.noBilder


Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Oransje og gult farenivå for jordskred og flom for deler av Østlandet23.10.2025 11:47:48 CEST | Pressemelding
NVE har sendt ut oransje og gult farevarsel for jord- og flomskred for deler av Østlandet fra fredag til lørdag morgen. Oransje farenivå er en alvorlig situasjon og kan føre til skader på veier og bebyggelse. Det varsles også fare for flom på gult nivå for store deler av området.
Folkemøte om ny kraftleidning mellom Stryn og Hornindal17.10.2025 16:54:59 CEST | Pressemelding
Linja AS har søkt om løyve til å byggje ein ny kraftleidning mellom Tomasgard transformatorstasjon i Volda kommune og Bø transformatorstasjon i Stryn kommune. Noregs vassdrag- og energidirektorat har nå sendt saka på høyring, og inviterer til eit offentleg folkemøte i Stryn den 21. oktober.
Slik vil klimapolitikken påvirke kraftforbruket og strømprisen16.10.2025 13:30:00 CEST | Pressemelding
I en ny rapport ser NVE nærmere på hvordan klimapolitikk vil påvirke kraftforbruket og strømprisene i Norge de neste ti årene. I NVEs langsiktige kraftmarkedsanalyse ligger det inne en samlet forbruksøkning på 23 TWh de neste ti årene. Med regjeringens klimaplan, som ble lagt fram sammen med gårsdagens forslag til Statsbudsjett, viser NVEs analyse at samlet kraftforbruk økes med ytterligere 4 TWh fram mot 2035.
NVE varsler skjerpede krav til beredskap i kraftforsyningen16.10.2025 11:22:14 CEST | Pressemelding
En kartlegging fra NVE viser at kraftsystemet i Norge er godt rigget for å håndtere værhendelser, men ikke sabotasje. Framover vil NVE derfor stille krav om at kraftselskapene skal være bedre forberedt på sabotasje og samtidige angrep.
NVE lanserer et nytt rammeverk for energi- og kraftmarkedsmodeller15.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat lanserer et nytt rammeverk som skal gjøre det enklere og raskere å lage energi- og kraftmarkedsanalyser. Flere og bedre analyser bidrar til mer kunnskap når både myndigheter og energibransjen tar sine beslutninger. Verktøyet legges ut med åpen lisens, slik at hele bransjen og akademia kan ha nytte av det.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
