Viktig bidrag i et presset marked

De nye kontraktene inngår i byggingen av nytt dobbeltspor på Vestfoldbanen, fra Drammen til Kobbervikdalen. Bane NOR holder dermed fortsatt fullt trykk på den omfattende InterCity-utbyggingen på Østlandet. Gevinsten vil være at jernbanen byr halvannen million innbyggere på kortere reisetid, økt punktlighet og flere avganger. Det skjer gjennom planlegging og bygging av 270 km dobbeltspor på Østlandet.
Forsterker tiltakene
De tre konkurransene som Bane NOR utlyser er en del av utbyggingen av Vestfoldbanen, fra Drammen og sørover. Kontraktene har vært planlagt utlyst våren 2020, helt uavhengig av koronakrisen.
– Utbyggingsdivisjonen har lenge jobbet med mål om å få disse tre kontraktene ut i markedet våren 2020. Med korona-krisen som nå rammer næringslivet ser vi at dette samtidig blir et viktig bidrag for å holde aktiviteten oppe i markedet. De nye kontraktene dreier seg om bygging av nye dobbeltspor, mens krisepakken som ble vedtatt 31. mars handlet om vedlikehold av jernbanen, sier Gorm Frimannslund, konsernsjef, Bane NOR.
Målet er at de tre kontraktene skal signeres i første kvartal 2021, med oppstart av arbeidet samme vår.
Utsikter til oppdrag for flere bransjer
Innholdet i kontraktene gir mulighet for oppdrag for flere fag og bransjer. Den ene omfatter ombygging av Drammen stasjon, arbeid på Bybrua i Drammen, samt en del veiomlegginger i byggefasen.
En annen handler om bygging av spor og kontaktledningsanlegg på strekningen som er under bygging fra Drammen stasjon til Kobbervikdalen. Vi utlyser også alt av elektro- og telearbeid i hele prosjektområdet, som strekker seg fra Drammen til Kobbervikdalen, legger konsernsjefen til.
De pågående arbeidene i Drammen omfatter 10 km nytt dobbeltspor, hvorav syv km går i tunnel under Strømsåen, i tillegg til oppgradering av stasjonene i Drammen.
God fremdrift – også med koronatiltak
Det er ingen tvil om at de tre kontraktene fra utbyggingsprosjektet på Vestfoldbanen bidrar positivt i den store sammenhengen akkurat nå; til lysere fremtidsutsikter og større muligheter til å holde hjulene i gang.
– Fra før av ser vi at entreprenørene i utbyggingsprosjektene har klart å holde framdriften oppe også i koronakrisen. Det er tatt grep for å kunne jobbe sikkert og å gjennomføre planlagte aktiviteter. Det har ikke gått på bekostning av helsemyndighetenes pålegg for å motvirke smittespredning, sier Frimannslund.
Merker dugnadsånden
I en periode der støyende arbeid må bli utført mens folk flest måtte holde seg hjemme, er han takknemlig for forståelsen Bane NORs ulike utbyggingsprosjekter møter i befolkningen.
– Vi merker folks dugnadsånd gjennom forståelsen alle de berørte naboene viser for at vi må holde hjulene i gang, sier konsernsjefen.
Dobler kapasiteten på Vestfoldbanen
Utbyggingsprosjektet Nytt dobbeltspor Drammen-Kobbervikdalen fikk i juni 2019 vedtatt en styringsramme på 12,7 milliarder kroner i Stortinget.
– Dobbeltsporet skal etter planen være klare til bruk ved utgangen av 2024. Da vil kapasiteten mellom Drammen og Tønsberg bli mer enn doblet, og det blir mulig å kjøre fire tog i timen hver vei mellom Oslo og Tønsberg. Dette skal gi de reisende her en enklere hverdag, og gjøre trafikkavviklingen i Drammen enklere, sier Frimannslund.
Nøkkelord
Kontakter
Eirik Harding Hansen
Leder kontrakt og anskaffelser
Utbyggingsprosjektet Drammen-Kobbervikdalen
Tlf: +47 932 49 943
hansei@banenor.no
Marianne Henriksen
Kommunikasjonsansvarlig for
utbyggingsprosjektet Drammen-Kobbervikdalen
Tlf: +47 91916029
marianne.henriksen@banenor.no
Bilder



Lenker
Om Bane NOR
Bane NOR er i gang med å planlegge og bygge for et bedre togtilbud mellom byene på Østlandet. Innen 2034 skal vi bygge dobbeltspor for hastigheter opp mot 250 km/t mellom Oslo og Lillehammer, Halden, Porsgrunn og Hønefoss. Satsingen, som inkluderer 25 stasjoner og 270 km med nytt dobbeltspor, skal gi halvannen million innbyggere raskere reiser og flere avganger.
Utbyggingsprosjektet Nytt dobbeltspor Drammen-Kobbervikdalen fikk i juni 2019 vedtatt en styringsramme på 12,7 milliarder i Stortinget.
Dobbeltsporet skal etter planen være klare til bruk ved utgangen av 2024. Da vil kapasiteten mellom Drammen og Tønsberg bli mer enn doblet, og det blir mulig å kjørefire tog i timen hver vei mellom Oslo og Tønsberg.
Følg pressemeldinger fra Bane NOR
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bane NOR på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bane NOR
Bråkete tog skal skremme elgen ut av sporet10.3.2025 12:04:53 CET | Pressemelding
Forskning tyder på at riktig lyd kan skremme hjortedyr vekk fra jernbanesporet så de ikke blir påkjørt av toget. Nå tester Bane NOR og forskere hvilke lyder som virker best når de spilles av fra tog i fart.
Vedlikeholder jernbanen i påsken5.3.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Færre tar toget når det er påske og helligdager. Da bruker Bane NOR anledningen til å utføre nødvendig vedlikeholdsarbeid på slitt infrastruktur. Og når togstrekninger stenges, må passasjerene reise med buss.
Thor Gjermund Eriksen slutter som konsernsjef i Bane NOR27.2.2025 08:57:04 CET | Pressemelding
Thor Gjermund Eriksen har sagt opp sin stilling som konsernsjef i Bane NOR. Jon-Erik Lunøe er konstituert som ny konsernsjef fra 27. februar.
Telia-sjef Stein-Erik Vellan blir ny konserndirektør i Bane NOR30.1.2025 07:10:00 CET | Pressemelding
Vellan kommer fra stillingen som administrerende direktør i Telia Norge, og tar over ansvaret for den digitale utviklingen i Bane NOR.
Togtrafikken blir redusert på Østlandet mandag og tirsdag på grunn av varsel om mye snø og vind5.1.2025 15:29:31 CET | Pressemelding
Mandag og tirsdag er det varslet svært mye snø og vind på deler av Øst- og Sørlandet, og Meteorologisk institutt har sendt ut oransje farevarsel. Allerede fra mandag morgen blir togtrafikken redusert på Østlandet ved at flere tog blir innstilt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom