Verdens første nullutslipps lasteskip - presenteres i morgen
2.7.2020 08:00:00 CEST | DNV | Presseinvitasjon

Statsråd Sveinung Rotevatn vil fredag 3. juli markere at «point of no return» er passert. Norge skal enda en gang bli først i verden. Vi var først i verden med nullutslipps, helelektriske ferger. Dette nye skipet blir ikke helelektrisk. Til det er seilingsavstanden for lang. Men det blir utslippsfritt.
Mer konkret om hva, når og hvordan dette skal realiseres blir presentert:
- Fredag 3. juli
- Kambo, Moss (Felleskjøpet Agri, Møllebakken 50)
- Utendørs arrangement.
- Smittevernregler overholdes
- Registrering fra kl. 10.00
- Pressebrief kl. 10.30 – 12.00
- Enkel bevertning
- Rikelig tid til en-til-en intervjuer
Regjeringen har gjennom Handlingsplan for grønn skipsfart satt klare mål om utslippsreduksjon. For få uker siden ble nye tiltak for å øke aktiviteten i norsk maritim næring og for å forsterke utviklingen mot grønnere skipsfart presentert.
For å få dette til må flåten av de til dels gamle lasteskipene som opererer langs kysten vår erstattes av nye, effektive og miljøvennlige skip. Starten går nå.
Det tette samarbeidet mellom norske myndigheter, Grønt Skipsfartsprogram (DNV GL) og et bredt spekter av ulike aktører i norsk maritim næring skaper resultater.
Først i verden. Igjen. Nå med et utslippsfritt lastefartøy.
PS. Alle representanter for media er selvfølgelig hjertelig velkommen. På grunn av helsemyndighetenes anbefalinger må vi dog be om påmelding innen torsdag 2. juli på e-post til:
- Felleskjøpet Agri v/kommunikasjonssjef Hanne Lauritzen
- hanne.lauritzen@felleskjopet.no
- 934 91 107
Nøkkelord
Kontakter
Per Wiggo RichardsenVP Director of Media Relations, DNV GL Group
Tel:+47 907 77 829Per.Wiggo.Richardsen@dnvgl.comBilder


Om DNV
Om Grønt Skipsfartsprogram
Grønt Skipsfartsprogram er et offentlig-privat partnerskapsprogram med en visjon om å etablere verdens mest effektive og miljøvennlig skipsfart. Programmet har 55 private og 11 offentlige deltakere fra hele verdikjeden og finansieres delvis av næringen og delvis over statsbudsjettet. Programmet har gjennomført flere banebrytende studier og det har startet opp 26 piloter, hvorav 7 er allerede realisert eller under bygging. Det gjennomførte barrierestudien for grønne fylkeskommunale fergeanbud i 2015, noe som bidro sterkt til fergerevolusjonen i Norge og elektrifiseringen av internasjonal skipsfart som har vokst fra 15 til mer enn 400 batteriskip på 5 år, med 40% norsk markedsandel.
Følg pressemeldinger fra DNV
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra DNV på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra DNV
Norske redere bør prioritere energieffektivisering av flåten27.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Regulatorisk usikkerhet gjør at rederier må ta investeringsbeslutninger som er levedyktige i flere mulige fremtidsscenarier. DNVs nye rapport viser hvordan energieffektivisering kan gi rederiene gevinster allerede i dag, uavhengig av den regulatoriske utviklingen.
DNV gjennomfører sin første KI-sertifisering i Norge med Itera26.5.2026 09:40:04 CEST | Pressemelding
Itera er blant de første virksomhetene i Norge som er sertifisert etter den nye internasjonale standarden ISO/IEC 42001 for styringssystemer for kunstig intelligens. Målet er å sikre strukturert, trygg og ansvarlig bruk av kunstig intelligens både internt og i leveranser til kunder.
Ny rapport fra DNV: Hydrogen klart for oppskalering, men krever politisk handling12.5.2026 09:01:01 CEST | Pressemelding
En ny rapport fra DNV viser at hydrogen fortsatt vil spille en viktig rolle i den globale energiomstillingen, men at utviklingen går saktere enn forventet. DNV anslår at fornybart hydrogen, lav-karbon hydrogen og derivater vil bidra til å kutte mer enn 2000 millioner tonn CO₂-utslipp årlig i 2060. For å realisere dette må pilotprosjekter skaleres til industriell drift, noe som krever tydeligere politiske rammer.
Ny rapport: Kontinuerlig kvalitetssikring avgjørende for pålitelig kunstig intelligens13.4.2026 09:09:33 CEST | Pressemelding
Kunstig intelligens tas i bruk i høyt tempo, også i kritisk infrastruktur. Ifølge en ny rapport fra DNV endrer kunstig intelligens risikobildet fundamentalt: Teknologien er ikke en fast og forutsigbar komponent, men utvikler seg over tid. Dette gir nye former for systemrisiko, som krever kontinuerlig kvalitetssikring for å sikre ansvarlig bruk.
DNV kjøper AquaCloud – vil styrke datadrevet utvikling i havbruksnæringen2.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
DNV har inngått avtale om å kjøpe teknologi og immaterielle rettigheter fra AquaCloud. Målet er å videreutvikle felles datastandarder og datainfrastruktur for havbruksnæringen, der produksjonsdata skal gi bedre innsikt, læring og beslutningsstøtte – og bidra til økt fiskevelferd og effektivitet i næringen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
