Vellykket utprøving av klorbehandling i Driva

Forskere fra NIVA, Veterinærinstituttet og NINA har på oppdrag fra Miljødirektoratet prøvd ut en ny metode med storskala klorbehandling som har gitt svært lovende resultater i Driva. Dette er første gang klorbehandling testes i så stor skala.
Hele elvestrekningen fra fiskesperra og ut i fjorden ble behandlet med klor. Klorforsøket ble gjennomført fra sju doseringsstasjoner i vassdraget, samtidig ble flere store og små sidebekker behandlet. Doseringsanleggene ble kontinuerlig overvåket og justeringer ble gjort fortløpende. I forsøksperioden var klorinnholdet i elva på nivå med drikkevannet flere steder i Norge; konsentrert nok til å ta livet av parasitten, mens andre arter ikke påvirkes i særlig grad.
God effekt
– Dette var en generalprøve for å teste logistikk, utstyr og effekter av doseringen. Kraftig nedbør ga oss noen uventede utfordringer, men også erfaringer som blir nyttige når vi nå skal justere metodikken, sier Kjetil Olstad, forsker i NINA.
For å teste effekten av behandlingen ble det plassert ut fiskekar med gyrosmittede laksunger flere steder i elva. Etter en uke behandling var den totale smitten redusert fra 21.000 til 110 parasitter, og etter 11 dagers behandling var fisken fri for gyro.
– Vi er veldig fornøyde med å se at vi får så god effekt mot parasitten nedover hele elveløpet, selv med noen dager hvor klorkonsentrasjonen var lavere enn ønsket på grunn av høy vannføring og krevende forhold. Dette forteller oss at metoden kanskje er enda mer robust enn vi så for oss, sier Tobias Holter, avdelingsingeniør i NINA.
: i løpet av de to siste ukene i august ble elvestrekningen fra fiskesperra og ut til fjorden behandlet. Her fra doseringsanlegget ved Fale bru. Foto: Anders Gjørwad Hagen/NIVA
Langvarig kamp mot gyro
Gyrodactylus salaris ble første gang påvist på laksunger i Norge i Lakselva i Misvær i 1975. Siden har lakseparasitten blitt påvist i ytterligere femti norske elver, og ført til at flere lokale laksebestander i norske vassdrag har blitt kritisk truet eller gått tapt.
Tradisjonelt har rotenon blitt brukt for å bekjempe parasitten. Rotenon tar imidlertid også livet av fisken i vassdraget. Lærdalselva ble friskmeldt i 2017 ved bruk av aluminiumsulfat, en mer skånsom metode som ikke påvirker fisken.
I dag er de fleste vassdragene friskmeldt etter vellykket kjemisk behandling, men parasitten finnes fortsatt i åtte elver fordelt på Drivaregionen og Drammensregionen.
Tall og erfaringer skal nå bearbeides av prosjektgruppen før Miljødirektoratet får oversendt rapporten og endelige konklusjoner på nyåret. Miljødirektoratet vil avgjøre hva som blir neste skritt for klormetoden og eventuell bruk i Driva.
Mer informasjon:
Les mer om klorprosjektet på NIVAs nettsider
Pressemelding fra Veterinærinstituttet
Les mer om Gyrodactylus salaris
Kontakt:
NIVA - Anders Gjørwad Hagen (Prosjektleder)
NINA - Kjetil Olstad
Veterinærinstituttet - Trude Vrålstad
Bilder







Om Norsk institutt for naturforskning - NINA
Norsk institutt for naturforskning - NINAHøgskoleringen 9
7034 Trondheim
73 80 14 00http://www.nina.no
Følg pressemeldinger fra Norsk institutt for naturforskning - NINA
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk institutt for naturforskning - NINA på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk institutt for naturforskning - NINA
Bli med på årets innsamling av jervskit!6.1.2026 14:29:24 CET | Pressemelding
1. januar startet den DNA-baserte overvåkingen av jerv i Norge. Du kan bidra i registreringene av jerv ved å melde fra om funn av skit og hår til en lokal rovviltkontakt i Statens naturoppsyn (SNO).
Vil knytte fjellrevene i Norge tettere sammen19.12.2025 13:47:12 CET | Pressemelding
Pilene peker riktig vei for fjellreven, men innavl og lavere kullstørrelser vekker bekymring hos forskerne. Framover blir det derfor viktig med en mer målrettet utsetting av fjellrev og økt støttefôring for å styrke bestandene genetisk og legge til rette for økt vandring av rever mellom landets delbestander.
Smågnagerkrasj gir trøbbel for livet i fjellet19.12.2025 12:34:14 CET | Pressemelding
Det forventete toppåret for mus og lemen i fjellet ble ødelagt av en mild vinter. Det er dårlig nytt for fjellrev, snøugle og andre rovdyr som har smågnagere på menyen.
Bli med på vinterens registreringer av store rovdyr21.11.2025 13:06:11 CET | Pressemelding
Snøen er kommet flere steder i landet og den gjør det enklere å oppdage spor etter de store rovdyrene gaupe, ulv og jerv. Hvis du ser rovdyrene, eller finner skit og hår fra dem, så kan du enkelt bidra i overvåkingen. Meld fra om observasjoner til en lokal rovviltkontakt i Statens naturoppsyn (SNO) eller via Skandobs.
Villsvinet holder stand i Norge13.11.2025 09:12:34 CET | Pressemelding
Antall villsvin i Norge er stabilt, til tross for at myndighetene ønsker å utrydde arten. Det viser ferske tall fra overvåkingen av villsvin.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom