Vask bilen ren til jul – og vask hyppig resten av vinteren

Julaften er en av årets travleste bilvaskedager preget av køer foran både vaskeautomater og selvvaskeanlegg. En del av juleforberedelsene, eller dårlig samvittighet: Endelig får man vasket saltet av bilen førjulefreden senker seg.
Men vi er ikke like flinke resten av vinteren. En undersøkelse InFact gjennomførte for NAF i desember 2019 viste at 32 prosent oppgir at de vasker bilen månedlig i vinterhalvåret, mens like mange svarer at de vasker bilen sjeldnere eller aldri. Det er grunn til å tro at svarene ikke hadde blitt vesentlig annerledes om undersøkelsen hadde blitt gjort i år.
- Det er viktig å få vekk saltsørpa på bilen, selv om bilen vil selike skitten ut etter et par kjøreturer. Om vinteren må man faktisk vaske oftere enn om sommeren, mener Sødal. -Du trenger ikke være like nøye med vasken hver gang, men sving innom et selvvaskeanlegg å få av den verste skitten og saltet i hvert fall et par ganger i måneden, råder han.
Dette får du igjen for. Saltet gir rust på dårlig vedlikeholdte biler. Mange kjører mye på saltet vei gjennom vinteren, og da er hyppig vask god medisin mot rustangrep.
- I tillegg til karosseriet, er det vel verdt å få spylt bilen under. Understell, hjulbuer og bremseskiver er veldig utsatt for rust, så vær litt ekstra nøye med å spyle av disse områdene, avslutter NAF-rådgiveren.
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noBilder

Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
7 av 10 må snart finne fram vinterdekkene17.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Fremdeles kjører sju av ti bilister på sommerdekk uavhengig av om de bor i Nord-Norge eller Oslo. - Nå er det meldt kaldere og fare for snø flere steder i landet. Da er det på tide å finne fram vinterdekkene, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Statsbudsjettet 2026: – Mer bompenger, større veiforfall15.10.2025 11:31:18 CEST | Pressemelding
Hverken fylkesveiene, rassikring, byene eller nye store nye veiprosjekter blir prioritert i statsbudsjettet for 2026. – Her er det ingen store ambisjoner hverken for å fjerne forfallet på veinettet eller sette i gang store prosjekter. Samtidig skal det igjen settes ny bompengerekord de neste årene, sier Stig Skjøstad, administrerende direktør i NAF.
Elbilmoms: – Avgiftsjokk for bilistene15.10.2025 10:10:38 CEST | Pressemelding
Regjeringens forslag om å øke momsen på elbiler vil bety avgiftssjokk for bilkjøperne. – De bilene som det selges mest av, kan over natta bli 50 000 kroner dyrere, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF. I tillegg vil det bli dyrere med bensin- og dieselbiler.
Trenger 62 milliarder til rassikring av fylkesveiene – fikk én milliard i fjor13.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Mer enn fem hundre steder langs fylkesveiene har betydelig rasfare. I fylker som Vestland, Møre og Romsdal og Troms vil rassikring koste milliarder av kroner. – Det er et utømmelig behov for penger til rassikring og vedlikehold av fylkesveiene, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
NAF advarer: Kollektivkrisen kan bli en ond spiral10.10.2025 09:10:17 CEST | Pressemelding
Det kan bli dyrere billetter og kutt i kollektivtilbudet i mange fylker. – Det kan bety at flere må bytte fra kollektivtransport til bil, advarer NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom