Utvider forsikringsdekningen: - Dekker avbestillinger ved pålagt smittekarantene

- Smittesituasjonen i Norge nå kan føre til at mange av kundene våre ikke får reist på planlagt påskeferie grunnet smittekarantene. Akkurat på samme måte som mange opplevde det samme i vinterferien. Derfor går vi nå utenfor egne vilkår og bidrar ekstra i en tøff og uforutsigbar periode, sier Andreas Handeland, kommunikasjonssjef i Europeiske Reiseforsikring.
- Reiseforsikringen har hele tiden vært gyldig her i Norge til tross for UDs reiseråd i utlandet. Kundene har derfor fått dekket avbestilling grunnet akutt sykdom eller skade som normalt. Men nå er det flere nordmenn som blir plassert i ufrivillig, myndighetspålagt karantene - uten at de kan noe som helst for det, fortsetter han.
Går utenfor egne vilkår - utvider dekningen
Europeiske Reiseforsikring utvider nå forsikringsdekningen til å omfatte avbestilling av reiser innenlands, dersom du på avreisedagen er i karantene pålagt av myndighetene og kan dokumentere dette.
- Denne utvidelsen i dekningen vil være gjeldende frem til og med 30. april, samt ha tilbakevirkende kraft til 1. januar 2021. Dette inkluderer både vinter- og påskeferien, så jeg vil tro mange kunder setter stor pris på dette. Så håper vi smittesituasjonen er bedre ved inngangen til mai, og at langt flere nordmenn er vaksinert, sier Handeland.
- Det er viktig at kundene tar kontakt med reisearrangør eller flyselskap for ombooking eller avbestilling først, slik at vi vet hva kunden sitter igjen med av utgifter selv, sier Andreas Handeland, kommunikasjonssjef i Europeiske Reiseforsikring, som er en del av If Skadeforsikring.
Når dekkes avbestilling som følge av karantene?
- Dersom smittesporingsteam/kommune pålegger deg karantene
- Dersom én av flere på en familieforsikring blir pålagt karantene
- Dersom din eneste reiseledsager får pålagt karantene
- Dersom du er den eneste i et reisefølge som ikke er pålagt karantene
- Dersom du har bedriftsforsikring og må avbestille tjenestereise grunnet pålagt karantene.
Når dekkes ikke avbestilling som følge av karantene?
- Dersom du er i ikke-pålagt/dokumenterbar karantene (eks. venter på prøvesvar etter en selvpålagt test)
- Dersom du må i innreisekarantene etter utenlandsopphold
- Dersom du holder deg hjemme grunnet frykt for smitte
Nøkkelord
Kontakter
Andreas Bibow HandelandKommunikasjonssjef | Reise/Person
Tel:+47 416 16 274andreas.handeland@if.noBilder


Om If
If er det største forsikringsselskapet i Norden, med over 4,5 millioner kunder, både privatpersoner og bedrifter. Vi forsikrer hver femte bolig og bil i Norden, og tilbyr personforsikring for privatpersoner og bedrifter.
Vi har 10 000 ansatte, spredt over flere forretningsområder og land, som sammen sørger for at våre privat- og bedriftskunder får riktig hjelp. Takket være vår størrelse og bredde kan vi være nær kundene våre og tilby trygg forsikring. Vårt løfte til kundene våre er kjernen i vår identitet – If hjelper mye.
If er heleid av finske Sampo, som er notert på Nasdaq-børsen i Helsingfors, Stockholm og København. I 2025 ble Topdanmark en del av If. If har hovedkontor i Sverige, og opererer også i Baltikum.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
If: – Skaff en hyttevenn før vinteren10.10.2025 07:33:20 CEST | Pressemelding
Innbruddstyver, for mye snø på taket og frostsprengte rør med vannskader kan rasere hytta i vintermånedene. Hytteeiere som ikke er jevnlig på hytta i vinter bør sikre seg at noen ser etter den likevel. Det påpeker forsikringsselskapet If.
Færre melder inn «Amy»-skader nå9.10.2025 10:17:10 CEST | Pressemelding
Det store trykket av skademeldinger etter ekstremværet «Amy» avtar. Torsdag klokken 10 har forsikringsselskapet If mottatt 3065 skademeldinger.
960 «Amy»-skader meldt til If – bemanner opp ytterligere5.10.2025 10:55:01 CEST | Pressemelding
Forsikringsselskapet If har søndag klokken 11 mottatt 960 skademeldinger som følge av ekstremværet «Amy». Bemanningen på skadesenteret blir ytterligere styrket søndag.
If har fått inn 50 skademeldinger fra «Amy»4.10.2025 08:16:05 CEST | Pressemelding
Forsikringsselskapet If har ved 08-tiden lørdag fått inn rundt 50 skademeldinger som følge av ekstremværet «Amy».
If øker beredskapen før stormen «Amy»2.10.2025 17:55:10 CEST | Pressemelding
Fredag kveld til søndag skal høststormen «Amy» herje i Sør-Norge, og det er sendt ut rødt farevarsel. Forsikringsselskapet If har satt skadeapparatet sitt i beredskap.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom