Utvalg skroter kjønnspoeng, men går for kvotering

Skrevet av Simon Gramvik/Kilden kjønnsforskning.no
– Samfunnet trenger både menn og kvinner i mange yrker. Derfor er det en samfunnsoppgave å sikre at det utdannes nok kandidater av begge kjønn i viktige profesjoner, sier Marianne Aasen.
Hun har ledet arbeidet med en norsk offentlig utredning (NOU 2022:17), som ble levert på tampen av 2022, og som anbefaler store endringer i regelverket for opptak til universiteter og høyskoler.
I tillegg til å gjøre det umulig å forbedre karakterersnittet fra videregående som privatist, forslår utvalget å fjerne alle tilleggspoeng.
Tilleggspoeng for kjønn har vært praktisert ved over hundre norske studieprogrammer for å skape kjønnsbalanse i enkelte kvinne- og mannsdominerte yrker. Disse poengene foreslår utvalget å erstatte med kjønnskvoter.
– For avhengige av tilleggspoeng
– På mange profesjonsstudier har det oppstått en situasjon hvor tilleggspoeng er nødvendig for å komme inn. I studier hvor konkurransen er særlig høy, har søkere blitt avhengig av tilleggspoeng for å komme inn på studiet — selv elever med toppkarakterer, sier utvalgslederen.
– Derfor har utvalget gått inn for å fjerne muligheten til tilleggspoeng, kjønnspoeng inkludert.
Nøkkelord
Kontakter
Marianne Aasen
e-post: maasen@simula.no
Bilder

Lenker
Om Kilden kjønnsforskning.no
Kjønnsforskere studerer hvilke konsekvenser kjønnsforskjeller har for fordeling av ressurser, makt og muligheter, og hvordan ideer om kjønn formes og kommer til uttrykk i kulturen og samfunnet omkring oss.
Kunnskapssenteret Kilden kjønnsforskning.no har et nasjonalt ansvar for å fremme kjønnsforskning, og kjønnsperspektiver og kjønnsbalanse i forskning og innovasjon gjennom å formidle og sammenstille forskning. For mer informasjon se kjønnsforskning.no.
Følg pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kilden kjønnsforskning.no på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
KRONIKK: Klikk-journalistikken kan true den akademiske friheten1.10.2025 12:45:18 CEST | Kronikk
Formidling av forskning er viktigere enn noensinne. Men vi må snakke om premissene for å formidle den, skriver professor Siri Øyslebø Sørensen.
– Forskerens oppgave er ikke å springe etter applausen24.9.2025 09:29:34 CEST | Pressemelding
Trender og tendenser i offentligheten kan bidra til flokkmentalitet blant forskere.– Det kan føre til at «alle» skal forske på det som er i tiden, og bare det. Dermed blir andre viktige problemstillinger fortrengt, sier samfunnsforsker Cathrine Holst.
Ny studie om gråsonesex: – Sex er ikke som å drikke kaffe17.9.2025 10:17:31 CEST | Pressemelding
Å si nei til sex er ikke like enkelt, ifølge Maria Louise Hansen. Et funn i hennes avhandling er at mange satt igjen med ambivalente følelser, også etter å ha opplevd lærebokeksempler på voldtekt.
Gutter og jenter er mer uenige om likestilling9.9.2025 09:12:51 CEST | Pressemelding
Den politiske avstanden mellom gutter og jente øker. Kan det forklares av holdninger til likestilling?
Studie om menn og abort: Samtlige følte tap av kontroll22.8.2025 10:11:16 CEST | Pressemelding
Hvordan opplever mannen det når kvinnen vurderer abort? Hege Follestad har fått innsikt i menns frykt og usikkerhet i sin doktoravhandling.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom