Utvalg skal se på inntektsgrunnlaget i bomringer i framtiden
10.12.2019 08:30:00 CET | Samferdselsdepartementet | Pressemelding
Utvalgets hovedoppgave vil være å gi anslag for hvordan inntektene i bomringene blir påvirket av endringene i bilpark og bilbruk fram mot 2030. Føringene i regjeringspartienes bompengeavtale og gjeldende nullvekstmål blir basen for arbeidet. Utvalget skal se nærmere på bompengefinansierte bypakker som Stortinget har godkjent.
Med bakgrunn i dette skal utvalget
- Lage framskrivninger av bilparken og bilbruken. På grunn av usikkerhet i flere faktorer, som teknologisk utvikling bør det lages alternative framskrivninger. Utvalget må vurdere hvilken framskrivning de mener er mest realistisk.
- Basert på framskrivningene skal utvalget vurdere hvordan inntektene i de største byområdene kan bli påvirket av endret sammensetting av bilparken – både personbiler og tyngre kjøretøy.
- Vurdere hvordan demografi, reisevaner, teknologi og nye forretningsmodeller kan påvirke inntektsnivået i byområdene.
- Særlig se på hvordan endringene i bilparken vil påvirke inntektene i de fire største byområdene (Oslo/Akershus, Bergen, Stavanger og Trondheim). De øvrige byområdene som i dag har belønningsmidler fra staten må også analyseres.
- Skissere hvordan en endret bompengepolitikk eventuelt kan endre inntektsbildet i bomringene og hvordan endringer i bilpark og bilbruk i byene kan påvirke strekningsvise bomprosjekt i tilknytning til byene (randsonen).
Utvalget består av fem personer:
- Annegrete Bruvoll, partner, Menon Economics. Leder
- Øivind Hauge Støle, seksjonssjef for plan og transport, Bergen kommune
- Astrid Lilliestråle, markedssjef transport, Enova
- Sahar Babri, forsker, Sintef
- Svein Bråthen, professor, Høgskolen i Molde
Nøkkelord
Om Samferdselsdepartementet
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
75 millioner kroner til nytt forskningssenter for kunstig intelligens innenfor transport25.9.2026 08:02:41 CEST | Pressemelding
NTNU skal lede et nytt forskningssenter for bruk av kunstig intelligens innenfor transport. Målet er at KI skal bidra til å utvikle et trygt, bærekraftig og effektivt transportsystem og gi bedre transportløsninger for pengene.
Statens vegvesen får mulighet til å gi overtredelsesgebyr mot trafikkfarlig smeltevann fra fisketransport18.9.2026 11:42:10 CEST | Pressemelding
Nå kan Statens vegvesen ilegge overtredelsesgebyr til fører og transportforetak ved ulovlig avrenning fra kjøretøy. Forskriftsendringen som er fastsatt av Kongen i statsråd i dag, skal bidra til å redusere trafikkfarlig smeltevann fra blant annet fisketransporter og styrke trafikksikkerheten.
Jernbanedirektoratet får de overordnede rammene for fremtidige trafikkavtaler på jernbanen17.9.2026 13:03:56 CEST | Pressemelding
Jernbanedirektoratet får i dag de overordnede rammene for fremtidens trafikkavtaler om offentlig kjøp av persontrafikk med tog. Gjeldende regelverk om konkurranse må legges til grunn. Regjeringen vil at dagens inndeling av trafikkpakkene skal videreføres.
Høring: Regjeringen ber om innspill til utredning om FOT-rutetilbudet i Nord-Norge fra 1. november 202815.9.2026 10:35:18 CEST | Pressemelding
– For regjeringen er det viktig at folk skal kunne bo og leve gode liv i hele landet. I distriktene er de regionale flyrutene avgjørende for å sikre befolkningen et godt tilbud av fritids- og arbeidsreiser. Flertallet av FOT-rutene er i Nord-Norge, og vi ber nå om innspill om hvordan flyrutetilbudet bør innrettes i neste avtaleperiode, sier samferdselsminister Kamzy Gunaratnam.
Vestre Toten er årets trafikksikkerhetskommune 202614.9.2026 16:24:17 CEST | Pressemelding
– Det er en glede å tildele Vestre Toten kommune prisen for årets trafikksikkerhetskommune. Kommunen jobber målrettet for å forebygge ulykker, har god oversikt over de lokale utfordringene, og prioriterer trygge skoleveier gjennom konkrete tiltak og gjennomføring, sier samferdselsminister Kamzy Gunaratnam.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
