UNICEF inviterer barn til å holde 17. mai-tale på TV

– I år blir det en spesiell nasjonaldag: Ingen barnetog, ingen samlinger på skolen med de kjente og kjære sangene og ingen taler i skolegården av stolte og spente elever. Dette ønsker vi å gjøre noe med, sier generalsekretær Camilla Viken i UNICEF Norge.
I samarbeid med God morgen Norge på TV 2, og Nordic Screens, inviterer UNICEF Norge barn og unge opp til 18 år til å lage sin egen 17. mai-tale og sende den inn. En eller flere taler vil bli plukket ut og vist i 17. mai-sendingen på TV2.
Barna bestemmer
– Vanligvis holder elever taler om demokrati og frihet, om historien til 17. mai, om det som skjedde på Eidsvold i 1814. I år er det et litt annerledes år, og vi legger ingen føringer for hva barna ønsker å holde tale om. Det viktigste er at det er noe de brenner for og synes er viktig å dele med omverdenen, sier Viken.
Hun håper at lærere, fritidsledere og foreldre vil være med å legge til rette for at barn kan skrive, filme og sende inn sine taler nå før 17. mai. Nærmere informasjon om dette ligger på UNICEF Norges nettsider: https://www.unicef.no/barnas-tale.
Handler om mer enn 17. mai.
I fjor høst ble norske barn invitert til å sende inn nyttårstaler, og 15 år gamle Gunhild Gjøsund Kleppen fra Trondheim ble plukket ut som det første barnet til å holde en nyttårstale på TV. Hennes tale ble vist på TV 2 før Kongens og statsministerens nyttårstaler, og det var en tankevekkende og fin tale om hvordan barn må tas på alvor.
Etter 17. mai kan alle barn og unge i Norge fortsatt sende inn sine taler til UNICEF Norge. En av disse vil så plukkes ut til å bli fremført på nyttårsaften også i år, på samme tidspunkt.
For ytterligere informasjon kontakt:
Direktør for barns rettigheter og bærekraft, UNICEF Norge: Kristin Oudmayer, mobil: 902 51 866, e-post: kristin.oudmayer@unicef.no
Kreativ leder, Nordic Screens: Stian Barsnes-Simonsen, mobil 922 82241, e-post Stian@nordicscreens.no
Nøkkelord
Kontakter
Kristin OudmayerDirektør for barns rettigheter og bærekraft i UNICEF Norge
Tel:902 51 866kristin.oudmayer@unicef.noBilder

Om UNICEF Norge
Følg pressemeldinger fra UNICEF Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UNICEF Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra UNICEF Norge
UNICEF-appell 2026: Over 200 milioner barn trenger humanitær hjelp10.12.2025 01:01:00 CET | Pressemelding
UNICEF advarer om at barns behov når et kritisk nivå i 2026 og ber om umiddelbar støtte. Totalt anslås over 200 millioner barn å trenge humanitær hjelp neste år.
Bistandskutt truer millioner av barns liv og skolegang20.11.2025 09:53:36 CET | Pressemelding
Kutt i bistand kan føre til at 4,5 millioner barn under fem år dør innen 2030. Seks millioner barn risikerer å miste skolegangen allerede neste år. Dette kommer frem i en ny UNICEF-rapport.
Ny undersøkelse: Unge har størst tro på at bistand nytter5.11.2025 06:00:00 CET | Pressemelding
En fersk undersøkelse gjennomført av Ipsos for UNICEF viser at troen på internasjonal bistand står sterkt i Norge – særlig blant unge, høyt utdannede og de med høy inntekt. Hele 7 av 10 unge mellom 18 og 29 år mener bistand gir barn og unge en bedre fremtid.
UNICEF Norge: Norske kommuner oppfyller ikke barns lovpålagte tjenester28.10.2025 06:00:00 CET | Pressemelding
Norske kommuner oppfyller i gjennomsnitt bare 59 prosent av de lovpålagte tjenestene for barn, viser UNICEF Norges kommuneanalyse 2025. Den avdekker også store forskjeller mellom kommunene.
Et stille kutt i barnefamilienes økonomi15.10.2025 10:39:35 CEST | Pressemelding
Levekostnadene øker for barnefamiliene, og nesten 100.000 barn vokser nå opp i en lavinntektsfamilie. Flere familier kutter i mat, tannhelse og oppvarming, mens inkassosaker og sosialhjelpssøknader skyter i været. Det rammer barna hardest.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom