UNICEF inviterer barn til å holde 17. mai-tale på TV
5.5.2020 15:52:26 CEST | UNICEF Norge | Pressemelding

– I år blir det en spesiell nasjonaldag: Ingen barnetog, ingen samlinger på skolen med de kjente og kjære sangene og ingen taler i skolegården av stolte og spente elever. Dette ønsker vi å gjøre noe med, sier generalsekretær Camilla Viken i UNICEF Norge.
I samarbeid med God morgen Norge på TV 2, og Nordic Screens, inviterer UNICEF Norge barn og unge opp til 18 år til å lage sin egen 17. mai-tale og sende den inn. En eller flere taler vil bli plukket ut og vist i 17. mai-sendingen på TV2.
Barna bestemmer
– Vanligvis holder elever taler om demokrati og frihet, om historien til 17. mai, om det som skjedde på Eidsvold i 1814. I år er det et litt annerledes år, og vi legger ingen føringer for hva barna ønsker å holde tale om. Det viktigste er at det er noe de brenner for og synes er viktig å dele med omverdenen, sier Viken.
Hun håper at lærere, fritidsledere og foreldre vil være med å legge til rette for at barn kan skrive, filme og sende inn sine taler nå før 17. mai. Nærmere informasjon om dette ligger på UNICEF Norges nettsider: https://www.unicef.no/barnas-tale.
Handler om mer enn 17. mai.
I fjor høst ble norske barn invitert til å sende inn nyttårstaler, og 15 år gamle Gunhild Gjøsund Kleppen fra Trondheim ble plukket ut som det første barnet til å holde en nyttårstale på TV. Hennes tale ble vist på TV 2 før Kongens og statsministerens nyttårstaler, og det var en tankevekkende og fin tale om hvordan barn må tas på alvor.
Etter 17. mai kan alle barn og unge i Norge fortsatt sende inn sine taler til UNICEF Norge. En av disse vil så plukkes ut til å bli fremført på nyttårsaften også i år, på samme tidspunkt.
For ytterligere informasjon kontakt:
Direktør for barns rettigheter og bærekraft, UNICEF Norge: Kristin Oudmayer, mobil: 902 51 866, e-post: kristin.oudmayer@unicef.no
Kreativ leder, Nordic Screens: Stian Barsnes-Simonsen, mobil 922 82241, e-post Stian@nordicscreens.no
Nøkkelord
Kontakter
Kristin OudmayerDirektør for barns rettigheter og bærekraft i UNICEF Norge
Tel:902 51 866kristin.oudmayer@unicef.noBilder

Om UNICEF Norge
Følg pressemeldinger fra UNICEF Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UNICEF Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra UNICEF Norge
Renate Reinsve er ny UNICEF-ambassadør10.3.2026 12:43:27 CET | Pressemelding
Den prisbelønte og Oscar-nominerte skuespilleren Renate Reinsve er utnevnt til nasjonal ambassadør for UNICEF Norge.
UNICEF svært bekymret for barna i Iran og regionen2.3.2026 11:13:57 CET | Pressemelding
UNICEF er dypt bekymret over den alvorlige situasjonen i Iran og andre deler av regionen. Rapporter om angrep som rammer sivile, inkludert skoler, understreker hvor utsatt barn er i væpnede konflikter.
UNICEF vinner Omdømmeprisen innen bistand 20254.2.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
UNICEF er kåret til vinner av Omdømmeprisen innen bistand 2025 i den nyetablerte Universum Reputation Index (URI). I tillegg er UNICEF rangert som nummer 6 totalt av nærmere 200 virksomheter, på tvers av alle bransjer.
Barn og unge vil ha opplæring og klare regler for KI-bruk i skolen27.1.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Barn og unge i Norge bruker kunstig intelligens (KI) i skolearbeidet, men mangler opplæring, felles regler og tydelige rammer. De etterlyser også å bli hørt når KI tas i bruk i undervisningen.
UNICEF-appell 2026: Over 200 milioner barn trenger humanitær hjelp10.12.2025 01:01:00 CET | Pressemelding
UNICEF advarer om at barns behov når et kritisk nivå i 2026 og ber om umiddelbar støtte. Totalt anslås over 200 millioner barn å trenge humanitær hjelp neste år.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom