Unges risikovurdering og erfaring med korona
11.1.2021 09:25:12 CET | Universitetet i Bergen (UiB) | Pressemelding
Artikkelen som nettopp er publisert handler om unge og deres risikovurdering og -erfaring med Covid-19. Undersøkelse omhandler svar fra i underkant av 200 unge mellom om 13 – 20 år, og ser på hva de unge bekymrer seg for og hva de gjør for å håndtere bekymringene. Gutter og jenter har ulike grad av bekymring og benytter forskjellige mestringsstrategier.
- Vi var overrasket over at vi ikke fant stor engstelse i denne gruppen, og kun litt over 10% slet med mye engstelse, sier Atle Dyregrov, professor og 1.forfatter av artikkelen.
Forskerne fant lite engstelse i hverdagen, men når de unge bekymrer seg er det for nære relasjoner, for hva pandemien vil gjøre med samfunnet, og om massedød.
- Overraskende få familier hadde snakket om beredskap, og hva de skulle gjøre om en i familien blir smittet, fortsetter Dyregrov.
Forskerne så at de unge som var godt informert hadde mindre engstelse, og også at de unge i stor grad stoler på informasjonen de får. Engstelsen var derfor høyest hos de som opplever at de mangler god informasjon eller at den var vanskelig å forstå.
På spørsmål om hva som hjelper mest for å holde bekymringer for koronaviruset på avstand, svarte de unge blant annet at det å snakke med de man er glad i og familien, prøver leve et normalt liv og å holde kontakt selv om man ikke kan møtes.
- Jeg liker også å vite at de jeg er glad i ikke tar unødvendige sjanser og følger smittevernreglene, svarer en av de unge som ble intervjuet.
Flere funn:
- De unge ønsker bedre tilpasset informasjon direkte på egne flater
- Ikke stor engstelse i denne gruppen, overraskende få sier forsker
- Engster seg mer for andre i familien, de som har risikofaktorer og de eldste
- De som er engstelige fra før, vil bli mer engstelige
- Dyregrov beskriver pandemien som en «krypende» katastrofe, en som har sneket seg innpå oss, som er usynlig, og som ligner situasjonen ved f.eks stråling eller miljøgifter
- Kjønnsforskjeller: Jentene scorer høyere enn guttene (jfr tendens til å gruble mer), guttene flinkere til å «skru av»
- Funn på ulike typer mestringsstrategier de unge tar i bruk
Atle Dyregrov har gjort undersøkelsen og skrevet artikkelen sammen med flere forskere ved Senter for krisepsykologi, Universitetet i Bergen: Anita Fjærestad, Rolf Gjestad og Jens Thimm.
Dyregrov er mangeårig forsker innen krisepsykologi og er også knyttet til det nye Pandemisenteret ved UiB. Han sitter i Helsedirektoratets ekspertutvalg på psykososiale aspekter ved pandemien, og svarer også på spørsmål fra unge på ung.no. Dyregrov har derfor også stor generell kunnskap om den aktuelle aldersgruppen.
Kontakter
Atle Dyregrov: Tlf.: 905 52 077
Atle.Dyregrov@uib.no
https://www.uib.no/personer/Atle.Dyregrov
Om Universitetet i Bergen (UiB)
Følg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Vil gjøre et av livets viktigste valg litt lettere12.3.2026 14:37:43 CET | Presseinvitasjon
Universitetet i Bergen inviterer for første gang ungdom som skal velge utdanning til et eget show i Grieghallen. Showet er et krasjkurs i livet som student i Bergen, valg av studie, balanse i livet, eksamen og karriere – alt for å gjøre de bedre rustet til å gjøre et godt valg av utdanning.
Eksperter fra UiB: Krigen i Midtøsten11.3.2026 09:41:34 CET | Pressemelding
Universitetet i Bergen har flere eksperter som kan kommentere USA og Israels angrep på Iran og eskaleringen av konflikten i Midtøsten.
Ny doktorgrad fra deres område: Bruddbehandling i primærhelsetjenesten6.3.2026 15:20:37 CET | Pressemelding
Stein Vabo disputerer 20.3.2026 for ph.d.-graden ved Universitetet i Bergen med avhandlingen "Fracture management in primary health care – Epidemiology, outcomes, and cost".
Disse UiB-forskerne hedres med Meltzerpris6.3.2026 08:48:36 CET | Pressemelding
Fire forskere fra UiB ble torsdag kveld hedret med Meltzerpris under den årlige prisutdelingen i Bergen. – Veldig stas å få en slik bekreftelse på at jeg er på riktig spor, sier en av prisvinnerne.
Isen på Grønland oppfører seg snodig. Nå tror forskere de endelig vet hvorfor.3.3.2026 09:39:23 CET | Pressemelding
Funnene kan endre hvordan man beregner framtidig havnivåstigning, ifølge forskere fra Universitetet i Bergen (UiB).
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
